Avrupa’nın 7 merkezinde AKP / Saray darbesi protesto edildi

1079

Fransa’nın Paris, Rennes, Almanya’nın Mannheim, Hannover, Hamburg, Kleve ve İtalya’nın Torino kentlerinde HDP’ye yönelik AKP / Saray darbesi kitlesel bir şekilde protesto edildi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Erdoğan AKP faşizminin HDP-BDP eş başkanları ve milletvekillerin tutuklanmaları protesto eylemleri devam ediyor.

Faşizme karşı ortak cephenin çağrısıyla saat 13.00’de Fransa parlamentosu önünde gerçekleştirilen eyleme Fransa Kürt Kadın HarEketi, SKB, HDK-F, CDK-F, ACTİT üyeleri katıldı.

“Stop Erdoğan”, “Kürtler despot Erdoğan’a karşı direniyor” pankartlarının açıldığı eylemde eş başkanlar ve milletvekillerin tutuklansı ile ilgili bildiriler dağıtılarak Fransa Parlamentosu’nun AKP faşizminin HDP-BDP seçilmişlerine karşı yapmış olduğu darbeye karşı tavır alması yönünde çağrılar yapıldı. Fransa’nın ve Avrupa’nın olup bitenleri görmemezlikten gelmesi kabullenemez. Daha fazla sessiz kalamazsınız.

Eylem “Katil Erdoğan Avrupa destekçisi” sloganları ile sona erdi.

RENNES

Fransa’nın Rennes kentinde CDK-Rennes ve Zin Kadın Derneği öncülüğünde Rennes Valiliği önünde HDP’ye yönelik AKP / Saray’ın saldırılarını protesto amacıyla eylem düzenlendi. Kürdistanlılar Rennes Valiliği ile de bir görüşme yaptı. Görüşmede, Türkiye’ye askeri, diplomatik, siyasal ve ekonomik yaptırımın uygulanması, Türkiye’deki elçiliklerin geri çağrılması, AB üyelik müzakerelerinin dondurulması, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, HDP’li vekillerin serbest bırakılması için girişimde bulunulması talep edildi.

Rennes valiliği ise taleplerin esas alınarak, mektup yazılacağını dile getirdi. Fransa Cumhurbaşkanı, Başbakan ve İçişleri Bakanlığı’na da mektupların gönderileceği belirtildi.

Valilik ile görüşmeden sonra eylemcilerin bilgilendirildi ve eylem sona erdi. Rennes’de Çarşamba günü ise Place de la Maire’de saat 17.00’da eylemde olunacağı dile getirildi. Rennes’deki Kürdistanlılar ve dostları, 12 Kasım günü de bir yürüyüş düzenleyecek.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim kentinde de HDP’ye yönelik saldırılara dikkat çekmek amacıyla stant eylemi düzenleniyor. Ayrıca tüm sivil toplum kurumları ziyaret edilerek, dosya sunuldu.

Kentteki Ronahi-Berivan Kadın Meclisi de RNF Televizyonunu ziyaret ederek, son durum hakkında bilgi verdi, dosya sundu. Meclis üyeleri, TV kanalını, ayrıca yarın saat 17.30’da yapılacak yürüyüşü takip etmeleri çağrısında da bulundu.

Almanya’da basın özgürlüğü olduğu için susmayacaklarını dile getiren TV yetkilileri, medyaya Erdoğan’ın nasıl bir politika yürüttüğüne dair haberlere yer vereceklerini dile getirdi.

Aynı binada bulunan Mannheimer Morgen Gazetesi’ne de dosya sunuldu.

YARIN YÜRÜYÜŞ DÜZENLENECEK

Öte yandan Mannheim’daki Kürtler yarın da eylemde olacak. Saat 17.30’da Paradaplaz’da bir araya gelen kitle bir yürüyüş de yapacak. Yürüyüş Mannheim Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Demokratik Güç Birliği tarafından organize ediliyor.

HANNOVER

Hannover kentinde ise Nidersachsen Eyalet Parlamentosu önünde bir miting yapıldı. Kürdistanlılar ve dostlarının katıldığı mitingde bir heyet de Nidersachsen Eyalet Parlamentosu’na giderek bir görüşme yaptı.

Sık sık, “Diktatör Erdoğan”, “Faşist Erdoğan”, “HDP halktır, halk burada”, “Biji Serok Apo” sloganları atılırken, tutuklanan HDP’li vekillerin posterleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri ve HDP bayrakları taşındı.

Görüşmede HDP milletvekillerinin tutuklanması, Kürdistan’daki DBP’li belediyelere kayyum atanması, özgür ve muhalif basına yönelik baskılara ilişkin bilgilendirmede bulunuldu.

Miting, önümüzdeki günlerde yapılacak eylemlere katılım çağrısı ile sona erdi. 10 Kasım günü saat 16.00’da Celle’de, 12 Kasım Cumartesi günü Almanya’nın Köln kentinde yapılacak yürüyüşlere katılım çağrısında bulunuldu.

HAMBURG

Hamburg’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, HDP’ye yönelik AKP / Saray saldırısının olduğu günden bu yana eylemde. Bugünkü eylemin adresi de Hamburg Parlamentosu önüydü. Hamburg Parlamentosu önünde bir miting yapan Kürdistanlılar ve dostları daha sonra da bir yürüyüş düzenledi.

Kadınların ve gençlerin yoğunlukta olduğu yürüyüşte Hamburg DKTM adına bir konuşma yapan HDP eski milletvekillerinden Sevahir Bayındır, Erdoğan’ın terörüne karşı kesintisiz bir şekilde eylemlerde olacaklarını söyledi.

Sol Parti milletvekili Martin Dolzer de yaptığı konuşmada Avrupa devletlerinin AKP rejimine olan desteğini geri çekmesi gerektiğini dile getirdi.

NAV-DEM adına konuşan hukukçu Yavuz Fersoğlu da AKP eliyle HDP’ye yönelik yapılan darbeye karşı Kürdistanlılar olarak sürekli eylemde olacaklarını belirtti.

Konuşmalar ardından kitle yürüyüşe geçti. Gansemarkt’ta kadar düzenlenen yürüyüşte sık sık, “Katil Erdoğan”, “Terörist Türkiye”, “Yaşasın uluslararası dayanışma” sloganları atıldı.

Hamburg’da yaşayan Kürdistanlılar yarın saat 16.00’da Mönckebergstrasse’de bulunan Satürn önünde oturma eylemi düzenleyecek.

Hafta sonu Köln’de yapılacak olan yürüyüş içinde Hamburg’un çeşitli semtlerinden otobüsler kaldırılacak.

KLEVE

Kleve kentinde de HDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonları bir yürüyüş ile protesto edildi. Kleve Halk Meclisi’nin organize ettiği yürüyüş ve mitinge yaklaşık 200 kişi katıldı. Kentin en işlek caddesinde bir araya gelen kitle, siyasi soykırım operasyonlarını protesto etti.

TORİNO

İtalya’nın Torino kendinde de Kürdistanlılar ve İtalyan dostları, HDP’ye yönelik gerçekleştirilen darbeyi bir yürüyüş ile protesto etti. Rai TV’ye kadar devam eden yürüyüşte sık sık, AKP/Saray’ın saldırılarının protesto edildiği sloganlar atıldı. Eylem zılgıtlarla sona erdi.