Avrupa’daki Kürtler siyasi soykırım saldırılarını protesto etti

1012

Avrupa’nın birçok merkezinde eyleme geçen Kürtler, HDP’li vekillerin hedeflendiği siyasi soykırım saldırılarını protesto etti.

INNSBRUCK

Avusturya’nın Innsbruck şehrinde bir araya gelen çok sayıda Kürt ve dostları Demokratik Güç Birliği öncülüğünde bir eylem gerçekleştirdi. Maria Theressa caddesinde toplanan eylemciler Türk devletini kınayan sloganlar attı.

GRAZ

Graz’da gerçekleştirilen bir eylem ile HDP EŞ Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanması protesto edildi.

Griesplatz’da bir araya gelen eylemciler sık sık “katil Erdoğan, “Terörist Türkiye” sloganları atarak vekillerin bir an önce serbest bırakılmasını talep etti.

Eylem saat 17:30’da sona erdi.

ZÜRİH

İsviçre’nin Zürih kentinde binlerce Kürdistanlı ve dostları AKP faşizmini bir yürüyüşle kınadı.

Yürüyüş belediye binasının önünde başladı ve Türk Konsolosluğuna kadar devam etti.

Yürüyüş esnasında Zürich’in en işlek caddesi olan Central’de oturma eylemi yapıldı. Yürüyüşü izleyen insanlar alkışlarla yürüyüşe destek verdi.

MANNHEİM

Mannheim şehrinde de NAV-DEM ve DGB’nin gerçekleştirdiği eylemde bir araya gelen yüzlerce işi Paradaplatz’da bir araya geldi. Eylemciler yürüyüşte Türk devletinin saldırılarını kınadı.

RENNES
Fransa’nın Rennes şehrinde de CDK-Rennes ve Zin Kadın Derneği öncülüğünde eylemler gerçekleştirildi. Rennes tren istasyonunda işgal eylemi yapan eylemciler saldırıları kınadı.

Rennes’in yanı sıra Nantes şehrindeki konsolosluk önünde ve Nantes valiliğinde de eylemler yapıldı.

HAMBURG

Hamburg’da binlerce kişi Erdoğan faşizmini protesto ederek Hamburg parlamentosuna yürüdü. Parlamento önünde bir konuşma yapan PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, Erdoğan’ın faşist uygumaları yeni olmadığını belirterek, Kobane nasıl yeniden dirildiyse, Kürtler asla boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Yürüyüş sırasında Hamburg Sol Parti ile Yeşiller Partisi milletvekilleri de HDP ve Kürtlerle dayanışma içinde olduklarını ifade ettiler.

Bu akşam Hamburg Üniversite’de Salih Muslim ile bir panel düzenlenecek. Yarın Köln kentinde gerçekleştirilecek olan yürüyüş için Hamburg’da gece saat 24.00’te ZOB’tan otobüslerin kalkacağı da öğrenildi.

LEİPZİG

Almanya’nın Leipzig şehrinde Belgesel Film Festivaline Türkiye’den katılan yönetmeler de HDP’ye yönelik saldırıları kınadı. Eylemde Almanya’nın Erdoğan’a verdiği destek de protesto edildi.