Avrupa’daki Kürtler Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için alanlarda

758

Avrupa’daki Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için alanlarda. Fransa’nın başkenti Paris ile Almanya’nın Düsseldorf kentlerindeki eylemlere binlerce kişi katıldı.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürdistanlılar ve dostları Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği için yürüyüş ve miting gerçekleştirildi.

Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) ve Fransa Demokratik Kürt Konseyi’nin (CDK-F) çağrısı ile yapılan eyleme binlerce Kürdistanlı katıldı.

Saat 15.00’de Republiqe Meydanına toplanan Kürdistanlılar Bastille meydanına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte önde kadınlar Öcalan’ın dev fotoğraflarını ve “Öcalan’a özgürlük” pankartı taşıdı.

Yürüyüş boyunca ” Öcalan’a özgürlük ” sloganları atan kitle, Öcalan üzerinde uygulanan tecride ilişkin bildiri dağıtıldı.

Bastille meydanına gelindiğinde bir mitingi gerçekleştirildi. Mitingde konuşan Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) Eş Başkanı Vedat Bingöl şunlar belirtti: “Uluslararası komplocular 19 yıl önce Öcalan’ı faşist Türk devletine teslim ederek, Önderlik şahsında, Önder Apo felsefesi etrafında kenetlenen tüm Kürdistanlıları sindirmeyi amaçladılar, ama şimdi Önderlik paradigması etrafında kenetlenen Kürdistanlılar daha güçlü direniyor.

Türk devletinin Önderliğimiz üzerinden bizleri sınamasın, Önderlikten bir haber alıncaya kadar eylemlerimiz artarak devam edecektir” dedi.

Eylem Pazartesi günü Strasbourg’da Avrupa Konseyi ve CPT binası önünde Öcalan için yapılacak süresiz oturma eylemine Fransa’da yaşayan tüm Kürdistanlıların ve dostlarının güçlü katılma çağrısı ile son buldu.

DÜSSELDORF

Almanya’nın NRW Eyaleti’nin başkenti Düsseldorf’ta yaşayan Kürtler ve dostları, Düsseldorf kentinde bir araya gelerek, Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için bir yürüyüş düzenledi.

Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, merkezi tren istasyonun önünde başlayarak, NWR Eyalet Parlamentosu önünde yapılan bir miting ile son buldu. Öcalan’ın dev posterinin yanı sıra “Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a barış”, “Faşizme hayır” pankartlarıyla yaklaşık 2 saat kent merkezinde yürüyen Kürtler, sık sık “Bijî Serok Apo”, “Şer şer Ji Bo Azadiya Öcalan Şer”,” Ji Bo Kürdistan Şer” gibi sloganları, atıldı. Yürüyüş, NRW Eyaleti’nin önünde bir miting ile son buldu. Mitingde, TJK-E- NAV-DEM, PYD, CİK ve MLKP adına yapılan konulmalarda, Öcalan’ın özgürlüğü istendi.

Öte yandan yürüyüş esnasında Alman polisinin Kürt gençlerine saldırdı. Polisin saldırısı sonucu göz altı ve yaralıların olduğu gözlendi.

Mitingde bir konuşma yapan TJK-E Aktivisi Yıldız Filimci, bir haftadan bu yana halk olarak ayakta olduklarını belirterek, “Bizler 19 yıldır Öcalan’ın özgürlük talebiyle eylemlerdeyiz. Ancak taleplerimize karşılık bulamadık. Bu taleplere karşılık vermeyenler suç ortağıdır. Ailesi ve avukatlarının önderliğimizle görüşmesi için CPT’nin devreye girmesi gerekiyor” dedi. Bütün bunların yapılması için belirleyici olan Kürt halkının kararlı olduğunu vurgulayan Filimci, şöyle devam etti: “Kürt kadını ve gençli öncülüğünde halkımız bu yürüyüşe devam etmelidir. Önderliğimizden haber alana kadar sokakta olmalıyız.”

NAV-DEM Eşbaşkanı Ayten Kaplan ise yaptığı konuşmada Abdullah Öcalan’ın bulunduğu duruma dikkat çekerek, yaşananlardan Avrupa devletlerinin de sorumluluğu olduğunu söyledi. Kaplan, “Uluslararası komploda Avrupa ülkelerinin rolü büyüktür. Bu ülkeler sorumluluktan kaçamaz. Avrupa’da eylemlerimiz devam edecektir” dedi. Ayten Kaplan, Almanya’daki Öcalan’ın posterlerinin yasaklamasını da eleştirerek, uygulamayı anti demokratik ve hukuk dışı bulduklarını söyledi

‘KÜRTLER ÖCALAN ÖNCÜLÜĞÜNDE ORTADOĞU’DA ÖNCÜLÜK EDİYOR’

CİK Başkanı Hafız Ahmet Turhallı da Kürt halkının tarihteki özürlük mücadelesine değinerek, “Kürt halkı yüz yıllardır mücadele yürütüyor. Binlerce yıllık emek, 21’nci yüz yılda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan şahsında ortaya çıktı. Kürtler Abdullah Öcalan başkanlığında Ortadoğu da rollerini oynayacaklar. Bugün Rojava, Kuzey Kürdistan’ın kuzey kentlerinde yapılan direniş ile bu ortaya çıkmıştır. Büze kalan disiplince bu mücadelenin içerisinde yer almaktır. Öcalan’ın ve Kürdistan’ın özgürlüğü bize bağlı” diye konuştu.

PYD adına yapılan konuşmada ise Reqa’nın Öcalan’ın felsefesiyle özgürleştiğini bu mücadelenin devam ettiğini söylendi. Yapılan konuşmaların ardından miting, sanatçı Bülent Turan ve Koma Welat’ın stranlarıyla sona erdi.

MLKP adına konuşan Şafak Deniz ise Öcalan üzerindeki tecridi kınayarak, başladığı konuşmasında, ”Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü yürüyüşümüz Avrupa devletlerine karşı 19 yıldır devam ediyor. Ekim devrimin 100’ncü yıl dönümü dolayısıyla başta Öcalan’ın üzerindeki emperyalist tecrit ve ulusal ihanet Kürdistan’da devam ettirilmeye çalışılıyor. Ama şunu bilsinler, başta HPG, YPG, MLKP ve enternasyonalist savaşçılar emperyalizme düz çöktürmeye Rakka’da devam ediyor” diye konuştu.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim kentinde de Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için yürüyüş düzenlendi. Saat 14.30’Da başlayan yürüyüş Altefuerwach’dan start aldı.

Bildirinin de dağıtıldığı eylemde NAV-DEM, YJK Saarland Eyalet Temsilcisi birer konuşma yaptı.

NÜRNBERG

Almanya’nın Nürnberg kenti ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar da Öcalan için eylemdeydi. Saat 16.00’da Lorenz Kirche önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine dikkat çekti.

ULM

Almanya’nın Ulm kentinde de DKTM’nin orgnazise ile “Öcalan’a özgürlük” mitingi düzenlendi. Miting, Halkların Demokratik Kongresi – Ulm (HDK-Ulm) bileşenleri NAV-DEM, AGİF, SYKP ve ADHK tarafından desteklendi.

Ulm belediyesinin de bulunduğu Marktplatz’da bir araya gelen kitle, polisin Öcalan posterlerinin açılmasına müsaade etmemesine tepki gösterdi.

Eylemde, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü” yazan büyük bir pankartın taşındı ve sık sık, “Yaşasın Başkan Apo”, “Merkel finanse ediyor, Türkiye vuruyor” ve “Terörist Türkiye” sloganları atıldı.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de ise Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için bir yürüyüş ve miting düzenlendi.

Saat 15.00’da Damm Breitscheid Platz’dan Adenauer Platz’a kadar bir miting ve yürüyüş düzenlendi.

Dest Dan Kadın Meclisinin öncülüğünde yapılan etkinliğe NAVDEM Berlin, PYD Berlin, HDK Berlin ve Demokrasi ve Yenilikler partisi katıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda Öcalan üzerindeki tecrit kınandı. Polis Sussana Rössling adlı kadını YPJ bayrağı taşıdığı gerekçesiyle kısa süreli gözaltına aldı. Kitlenin tepkisi üzerine Rössling serbest bırakıldı.

Tertip komitesi eylemlerin devam edeceğini açıkladı.

Yürüyüş Adenauer Platz’da “Biji Serok Apo” sloganlarıyla sona erdi.

HALLE/MAGDEBURG

Almanya’nın Halle ve Magdeburg kentinde Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine ilişkin bir yürüyüş ve miting düzenlendi.

Her iki yürüyüşe kalabalık bir kitle katıldı.

Öcalan’ın özgürlüğü için sloganların atıldığı eylemde çok sayıda döviz ve pankartlar taşındı.

KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da da Kürdistanlılar ve dostları Öcalan için eylemdeydi.

Saat 13:00’da İsrael Plads’te bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları Kopenhag’in en işlek caddelerinde yürüdükten sonra Gammeltorv meydanında bir miting düzenledi. Danimarka Demokratik Kürt Toplum Meclisi ve Seve Kadın Meclisi adına yapılan konuşmaların ardından eylem, “Biji Serok Apo”, “Faşist diktatör Erdoğan” ve “Terörist Erdoğan” sona erdi.

LEEDS

İngiltere’nin kuzeyindeki Leeds kentinde de Kürtler, Öcalan için alanlara çıktı.

Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine dikkat çekilen eylemde yapılan konuşmalarda ise, “Öcalan’ın sağlık durumu ile ilgili kötü haberler sosyal medyada dolaşmakta. Bu da bizi endişelendiriyor. Çok acil bir şekilde İmralı’ya bağımsız bir heyetin gitmesi gerekiyor” denildi.

Eylem, sloganlarla sona erdi.

NİCE

Fransa’nın Nice kentinde de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın güvenlik ve sağlığına dikkat çekmek amacıyla eylem düzenledi. Place Massena’da başlayan yürüyüş Nice Garına kadar sürdü.

Sık sık, “Biji Serok Apo” sloganları atan kitle, “Liberte pour Öcalan” pankartı il eyürüdü.

Bildirinin de dağıtıldığı eylemde, Öcalan’ı sahiplenme çağrısında bulunuldu.