Avrupa’daki Kürt gençlere 3 Şubat eylemlerine katılım çağrısı

581

Ciwanên Azad ve Jinên Ciwan ên Azad, 3 Şubat’ta Efrîn, 10 Şubat’ta Öcalan için düzenlenecek büyük eylemlere katılım çağrısı yaptı.

Ciwanên Azad ve Jinên Ciwan ên Azad Koordinasyonu, bugün yazılı bir açıklama yayımlayarak, 3 Şubat’taki Efrîn eylemlerine ve Uluslararası Komploya karşı yürüyüşlere güçlü katılım çağrısında bulundu.

‘KOBANÊ RUHU İLE EFRÎN İÇİN SERÎ HILDE…’

Açıklama şöyle:

“Efrîn halkının tarihi direnişini ve kravatlı DAİŞ temsilcisi Erdoğan ve çetelerinin faşizmine karşı direnen YPJ, YPG ve QSD özgürlüksavaşçılarını Avrupa’danselamlıyoruz. Mücadelelerini kendi mücadelemiz olarak görüyoruz. Aynı zamanda Efrîn’de çetelerce şehit düşen sivil halk, özgürlük savaşçıları, fedaice şehit düşen Avesta Xabûr yoldaş ve basın şehitlerini saygıyla anıyoruz.

Önderliğimizin yaptığı Kobanê direnişi çağrısı esasıyla Kobanê seferberlik ruhuyla Efrîn için kadın, genç biz de Kürdistan gençliği ve genç kadınları olarak Efrîn direnişine katılmaya hazırız. Rojava’daki mücadele ve devrim sadece Rojavayê Kürdistan’a değil tüm dünyaya bir umut, hayali ütopyaların gerçekleşmesinin ispatı olmuştur. Şu an da hegemonik, işgalci çeteler ise bunu boşa çıkartmak, özgürlük isteği olan halkların umutlarını suya düşürmek istemekteler.

Tüm Kürdistan gençliği, kadınları ve halkı biliyor ki faşist Türk devletinin yüz yıllardır Kürdün yokluğu üzerine dikilen iktidar tohumlarının gerçekliği yine gün yüzene çıkıyor. Kürt halkını, kimliğini yok etmek istiyorlar. 7/24 özel savaş araçlarıyla Kürt halkının taleplerini inkar eden, hatta katliamla cevap veren ve bunu açıkça yapan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Her gün televizyonlarda ‘Kürtlerin kökünü kazıyacağız’, ‘Kürt sorunu demezseniz, ortada sorun da kalmaz’ söylemleriyle asıl Kürt halkının iktidara, hegemonyaya karşı başkaldırmadaki haklılığını bir kez daha gösteriyorlar.

‘SALDIRILAR DURANA KADAR SOKAKLARDAYIZ’

Ciwanên Azad ve Jinên Ciwan ên Azad olarak, Önder APO’nun Kürt gençliğinden beklentilerine duruşumuzla cevap olmak istiyoruz. Daha önce de yaptığımız açıklamada SERÎ HILDE hamlesine katıldığımızı bildirmiştik. SERÎ HILDE asıl bugün Efrîn ile anlamlaştı, Efrîn ile mücadelemiz yükselmiştir. Bu süreçteki duruşumuz da ‘Kobanê ruhuyla Efrîn için SERÎ HILDE’ duruşu olacaktır. Hamle çerçevesinde on binlerce Kürdistanlı kendi topraklarından uzak olmasına rağmen sokağa döküldü; Efrîn saldırıları durana kadar da sokaklarda olacağız. Sokaklarda, alanlarda ‘Önderliğimizi, kimliğimizi, Efrîn’i özgürleştireceğiz’ sloganını her gün yeniden haykıracağız.

‘BAŞKALDIRI ZAMANI’

Şunu da çok iyi bilmeliyiz ki Kürdün düşmanı sadece TC faşizmi ve onun karavatlı DAİŞ temsilcisi olan Erdoğan değildir. Tankı ile topu ile işgalcilerle iş birliği içerisinde olan tüm devletler Kürt halkını katletmek istemektedir. Alman devleti de bunun açık yüzü olmaktadır. Kobanê için meclislerde Türk devletini suçlayan, YPG-YPJ’yi özgürlük savaşçıları olarak anlatan Alman devleti, bugün Rojava devrimini boşa çıkartmak için YPG-YPJ-QSD bayraklarını yasaklıyor. Efrîn için sokağa çıkan halka amborgo uyguluyor. Gözaltına alıyor, tutuklama tehditleri ile Kürt halkını dindirmek istiyor. Kürdistan’a tankını, topunu göndererek Kürdün kırımını destekliyor. Bizler Avrupa’da yaşayan gençler olarak buna sessiz kalamayız. Bu nedenle sokaklara çıkıp SERÎ HILDE diyen gençler, toprağımızı koruyacağız diyen gençler, faşizme karşı mücadele edeceğiz diyen gençler şimdi Rojava’yê Kürdistan yönetiminin ve Önderliğin çağrısı üzerine ve büyük İmralı direnişine sahip çıkmak için sokağa çıkmalıdır. Kürdistan’ın onuruna elini uzatanlara, Kürdistan toprakları üzerinde kan dökmek isteyenlere, Kürtlerin yaşamına son vermek isteyenlere karşı kalkan olarak durmak gerekir. Her genç tarihine ve değerlerine göre hareket etmelidir. Kimliğine, tarihine, devrim ruhuna cevap olmalıdır. Yönünü tarihi adım olan Efrîn’deki direnişe çevirmelidir. Zaman başkaldırı zamandır.”

ÇAĞRI

Ciwanên Azad ve Jinên Ciwan ên Azad Koordinasyonu, “Avesta Xebat ruhuyla 3 Şubat’ta ‘Efrin’in Savunmak Kadın Devrimini Savunmaktır, Erdoğan faşizmine geçit yoktur’ şiarıyla Efrîn için alanlara akalım” diyerek, Efrîn’i Sahiplenme Platformunca, kadın hareketleri öncülüğünde yapılacak eylemlere güçlü katılım çağrısında bulundu.

’10 ŞUBAT’TA MANHHEİM’DA UZUN YÜRÜYÜŞE BAŞLIYORUZ…’

Öte yandan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan komplonun yıl dönümünde yapılacak uzun yürüyüşlere de katılım çağrısı yapan Koordinasyon, “Kürt gençliği tarih boyunca hem Kürdistan’da hem de dünyanın her yerinde Önder APO için alanlarda olmuştur. Bu yıl da NAV-DEM’in organize ettiği ve ‘Faşizme başkaldır, Önderliği özgürleştir’ şiarıyla 10 Şubat’ta Mannheim’da başlayacak olan uzun yürüyüşe tüm Kürdistanlı ve enternasyonalist devrimci gençliğin katılması gerekmektedir. Gün devrim yapma, başkaldırı günüdür” dedi.