Avrupa’daki Kürdistanlılar Efrîn için toplandı

420

Avrupa’daki Kürdistani parti, kurum, meslek örgütleri ve şahsiyetler, Efrîn ile dayanışma amacıyla ulusal düzeyde tutumunu açıklamak üzere toplandı. KNK Eşbaşkanı Nilüfer Koç, “Efrîn’de huzur sağlanmayana kadar Avrupa’da da huzur olmaz’ dedi.

Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırısı 51’inci gününde devam ederken buna karşı YPJ, YPG ve Efrîn halkı sert bir direniş sergiliyor. Kürt halkı ve dostları da Japonya’dan Avusturalya’ya kadar onlarca merkezde dayanışma gösterilerinde bulunuyor.

Avrupa’da yaşayan Kürtler 50 gündür yaptıkları eylemlerle direnişin bir parçası olmaya devam ediyor. Bu çerçevede Avrupa’da faaliyet yürüten Kürt parti, kurum, meslek örgütleri ve şahsiyetler Efrîn ile dayanışma amacıyla kamuoyuna ulusal düzeyde birlik tutumlarını açıklıyor.

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) ve Efrîn’e Sahip Çıkma Komitesi’nin öncülüğünde başlayan toplantı, “Helwesta Netewî Ji Bo Berxwedana Efrînê” sloganıyla Hollanda’da başladı. Toplantıya 57 siyasi parti ve 53 sivil toplum örgütünü dahil olduğu yüzlerce kişi katıldı. Kürdistani kurumlar dışında, Asuri-Süryani, Emeni kurum temsilcilerinin yanı sıra Türkiyeli sol örgütler ve Arap kurum temsilcileri de hazır bulundu.

“EFRİN BÜTÜN KÜRDİSTAN’IN MESELESİDİR”

Toplantının açılış konuşmasını KNK Eşbaşkanı Nilüfer Koç yaptı. Koç toplantının amacına değinerek, “Biz Kürt kurumları olarak, Efrîn’e dayanışmamızı göstermek istiyoruz. Bu tavır ile BM, NATO ve Avrupa’nın sessizliğini protesto etmek istiyoruz. Türk devletine karşı seslerini yükseltene kadar biz susmayacağız. Efrîn’de huzur olmazsa, burada da olmayacaktır” diye konuştu.

Efrîn’nin sadece Kürdistan’ın bir parçasının sorunu olmadığını belirten Koç, devamla şunları söyledi: “Efrîn bütün Kürdistan’ın meselesidir. Efrîn, Ermeni, Süryani ve Türkmenlerin sorunudur. Efrîn’in başarısı bütün özgürlük isteyenlerin başarısıdır. Biz KNK olarak Efrîn’in direnişini selamlıyoruz.”

YPG KOMUTANI: SOKAK SOKAK DİRENECEĞİZ

Efrîn’in YPG komutanlarından Mahmud Berxwedan de toplantıya sesli bir mesaj gönderdi. Berxwedan mesajında, 50 gündür direndiklerini belirterek, “Halkımıza söz veriyoruz. Biz 50 gündür direniyoruz. Bundan sonra da direneceğiz. Sömürgecilere karşı mücadele içerisinde olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Türk devleti ve Erdoğan bunu çok iyi bilmesi gerekiyor: kaybedecektir. Biz Efrîn ve Kürt halkına söz verdik. Efrîn’in her karış toprağını, zeytin ağaçlarını koruyacağız.”