Avrupa’daki Kürdistanlılar, alanlardaydı

272

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevleri gün geçtikte daha kritik bir aşamaya ulaşırken, Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar alanlara çıkmaya devam ediyor.

KCDK-E acil çağrısıyla birçok Avrupa kentinde alanlara çıkan Kürdistanlılar, açlık grevlerine eylemcilerinin durumuna dikkat çekerek, uluslararası güçleri harekete geçmeye çağırdı.

ZÜRİH

KCDK-E’nin çağrısı üzerine Zürih ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar, Zürih Merkez tren istasyonu önünde bir araya geldi. Leyla Güven ve diğer açlık grevi eylemcilerinin taleplerini yazılı olduğu pankartlar açan ve Öcalan posterleri taşıyan kitle sık sık “Yaşasın zindan direnişi”, “Leyla Güven onurumuzdur” sloganları atarak eyleme geçti. Açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Almanca bildirilerin dağıtıldığı eylemde, aynı zamanda Türk devleti ve Erdoğan aleyhine sloganlar atılıyor.

Eylemde yapılan konuşmalarda açlık grevlerinin geldiği aşamaya dikkat çekilirken, uluslararası güçlerin yaşananlar karşısında sessiz kalmasına tepki gösteriliyor.

Eylem hep bir ağızdan atılan sloganlar eşliğinde devam etti.

BERN

Yine KCDK-E’nin çağrısıyla İsviçre’nin Bern Kentinde yaşayan Kürdistanlılar da Bern Merkez tren istasyonu önünde bir araya gelmeye başladı. Leyla Güven ve diğer açlık grevi eylemcilerinin durumuna dikkat çeken pankartlar ve Öcalan posterleri taşıyan kitle, hep bir ağızdan attıkları sloganlar ile açlık grevlerine dikkat çekiyor. Burada ki eylemde de uluslararası güçleri harekete geçmeye çağıran kitle, Erdoğan faşizmine karşı sessiz kalınmaması gerektiğine vurgu yaptı.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde ise, HBF önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, açlık grevine dikkat çeken pankartlar taşıdı.

Direnişe dikkat çeken, “Biji berxwedana Leyla”, “Biji berxwedana zindane”, “Be Serok jiyan nabe” sloganlarını attı.

Kitle daha sonra ise Stuttgart HBF önünden Schlossplatz’a kadar yürüdü. Yeniden HBF önüne gelen kitleyi polis engelledi.

FREIBURG

Almanya’nın Freiburg kentinde de Alevi Kültür Dergahı tarafından DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevi direnişine dikkat çekmek ve dayanışmak amacıyla 3 günlük açlık grevi başlatıldı.

4’ü kadın, 8 kişinin katıldığı açlık grevinde Güven başta olmak üzere, açlık grevi direnişçilerinin ölüm sınırına geldiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bedenlerini açlığa yatıran bu canlarımızın taleplerine sahip çıkmak ve eylemlerine destek olmak amacıyla bu eylemi başlattık. Şuan yaşamları risk altında olan eylemcilerin talepleri bir an önce yerine getirilmelidir. Bu eylemde tek bir eylemcinin bile canına zarar gelmemesi için tüm kamuoyunun bu eylemi sahiplenmesi gerekiyor. Bizler bu amaçla üç günlük bir eylem başlattık, ancak eylemcilerin talepleri yerine getirilene kadar çeşitli eylemliliklerle bu eyleme sahip çıkacağız” denildi.

Eyleme yarın yeni katılımların da olacağı öğrenilirken, açlık grevine Freiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Selahaddin-i Eyyubi camisinden bir grup da destek ziyaretinde bulundu.

ATİNA

Yunanistan’ın başkenti Atina’da KCDK-E’nin acil çağrısı ile Kürdistanlılar alanlardaydı.

“Faşist Türkiye”, “Diktatör Erdoğan”, “Öcalan’a özgürlük”, “Biji berxwedana zindana” sloganları atıldı.