Avrupa’da Zindan direnişine destek büyüyor

1670
ANF Images

Almanya’nın Frankfurt Avusturya’nın başkenti Viyana, Linz, İsviçre’nin Basel, Zürih ve Kıbrıs’ın Limasol kentinde cezaevlerindeki direnişi desteklemek amacıyla dönüşümlü açlık grevi eylemleri başladı.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde Sara Kadın Meclisi ve Offenbach DTKM öncülüğünde enformasyon standı açıldı ve bir miting gerçekleştirildi.

Offenbach şehir merkezinde acılan enformasyon standında “Cezaevlerinde tutsaklar ölüyor”, “Bütün siyasi tutsaklara özgürlük” pankartları açıldı ve Almanca, Türkçe bildiriler dağıtıldı.

Enformasyon standından sonra yapılan miting bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Mitingde konuşan Sara Kadın Meclisi sözcüsü Nezire Özgür “Bugün Kürdistan ve Türkiye cezaevlerinde yoldaşlarımız açlık grevlerinde ölüm sınırına gelmişler. Yoldaşlarımızın eylemini desteklemek için bizler de acil harekete geçmeliyiz. Başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde kamuoyu yaratarak yapılan bütün eylem ve etkinliklere aktif katılmaya çağırıyoruz” dedi.

Miting “Biji berxwedane Zindana”, “Biji Serok Apo” sloganları eşliğinde sonlandırıldı.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması, cezaevlerindeki hak ihlalleri ve baskıların son bulması talebiyle cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine dikkat çekmek ve açlık grevlerine destek vermek için dönüşümlü açlık grevi eylemi başladı.

Dün başlatılan eylem bugün başkent Viyana’daki Avrupa Konseyi Parlamentosu binası önünde devam ediyor.

Viyana’daki parlamento önünde kurulan eylem çadırına Kürdistanlılar ve dostları ziyaret ederek eylemcilere destek veriyor.

LİNZ

Avusturya’nın Linz kentinde de bir grup Kürdistanlı, Türkiye’deki açlık grevi eylemlerine destek verme amacıyla dönüşümlü açlık grevine başladı. Barış ve Dayanışma Atölyesi yerinde yapılan eyleme Kürdistanlılar ve Avusturyalı dostları da yalnız bırakmayarak eylemcileri ziyaret ediyor.

BASEL

İsviçre’nin Basel kentinde Türkiye ve Kürdistan zindanlarında başlatılan açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek amacıyla 3 günlük açlık grevi eylemi başlatıldı.

Basel Ronahî Kadın Meclisi ve Ciwanên Azad İsviçre gençlik hareketi öncülüğünde merkezi Claraplaztz meydanında büyük bir çadırın kurulmasıyla eylem başlatıldı.

Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren devrimciler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından, açlık grevinin amacını anlatan Almanca bir bildiri okundu.

Eylemciler adına Züleyha Çakal’ın okuduğu bildiride şunlar belirtiliyor: “Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde artan işkence ve baskı politikalarına, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin giderek ağırlaştırıldı. Bu zulme ve baskılara karşı açlık grevine giren tutsakların yaşamları ve sağlık durumlarıyla ilgili kaygı verici haberler gelmeye başladı. Destek verme amacıyla biz de 3 günlük açlık grevi eylemine başladık.” Bildiride uluslararası kamuoyuna da duyarlılık çağrısı yapıldı.

Eylem nedeniyle kurulan çadıra Öcalan’ın posterleri ve Almanca hazırlanan pankartlar asıldı.

ZÜRİH

İsviçre’nin Zürih Kantonunda faaliyet gösteren Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin öncülüğünde Türkiye ve Kürdistan zindanlarında açlık grevine giren tutsaklarla dayanışma amacıyla 30 kişilik bir grup açlık grevine başladı.

Zürih’in Stauffacher meydanında bir basın açıklamasıyla açlık grevi eylemine başlayan 30 kişilik grup, şunları belirtti: “Türkiye cezaevlerinde PKK ve PAJK’lı tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi bugün 57’ıncı günü itibarıyla kritik noktayı aşmıştır. AKP-MHP faşist rejiminin, Kürt halkı ve tüm demokrasi güçlerine yönelik pervasızca yürüttüğü terör ve soykırım politikaları en üst seviyede cezaevlerinde bulunan siyasi tutsaklara da uygulanmaktadır.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerinde ağır tecrit koşullarının uygulanması ve son OHAL ile birlikte cezaevlerinde siyasi tutsaklara uygulanan ve insanlık onuruna yakışmayacak dayatmalarda bulunulması, tutsaklara fiziki ve psikolojik işkence uygulanması artık kabul edilemez bir seviyeye ulaşmıştır.

Günlerdir yapılan tüm uyarı ve çabalara rağmen Faşist AKP devleti, zindan direnişçilerinin haklı ve meşru taleplerini görmezden gelerek, ölümü kutsayan anlayışında ısrar etmektedir.

Cezaevlerinde açlık grevi eylemi yapan direnişçilerin yerine getirilmesini istedikleri talepler, bizim de talebimizdir. Biz, Zürih Demokratik Kürt Toplum Merkezi olarak; cezaevlerindeki bu haklı ve meşru direnişi selamlıyor ve bu amaçla açlık grevine başlayacağımızı tüm kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.”

LİMASOL

Kıbrıs’ın Limasol kentinde de bugün Limosol belediyesi önünde bir araya gelen Kürdistanlılar cezaevinde açlık grevinde olan tutsakları desteklemek amacıyla 2 günlük açlık grevi eylemine başladı.