Avrupa’da Yüksekdağ’la dayanışma eylemleri

609

Brüksel, Frankfurt, Mannheim, Ulm ve Stuttgart’da duruşma öncesinde Figen Yüksekdağ’la dayanışma eylemleri düzenlendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanlığı görevindeyken 4 Kasım 2016 tarihinde hukuksuz bir şekilde tutuklanan Figen Yüksekdağ’ın davasının duruşması 4 Temmuz’da görülecek.

Avrupa’daki Kürtler ve sosyalistler, duruşma öncesi Yüksekdağ’la dayanışma eylemlerini sürdürüyor.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de HDK A Kadın Meclisi dayanışma eylemi gerçekleştirdi.

Avrupa Konseyi binası önünde bir araya gelen kitle, “Figen Yüksekdağ ve tüm HDP’li milletvekilleri serbest bırakılsın” yazılı pankartı taşıdı.

Kitle sık sık “Katil Erdoğan” sloganını atarken, bildiri dağıtımı da yaptı.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde AGİF Frankfurt’un çağrısıyla, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın 4 Temmuz günü görülecek duruşmasına bir gün kala Hauptwache Meydanı’nda eylem düzenlendi.

HDK Frankfurt´un destekledigi eyleme ATİK, ADHK ve Frankfurt Kürt Toplum Merkezi de katıldı.

İlk sözü alan AGİF Eş Başkanı Mesut Duman, Figen Yüksekdağ ve tüm HDP milletvekilleri şahsında milyonlarca insanın iradesine sahip çıktıklarını vurguladı. Duman, tutuklu HDP milletvekillerin şahsında başlatılan çalışmanın başarısıyla barışa, özgürlüğe ve adalete bir adım daha yakınlaşılacağını vurguladı ve adalet için mücadele çağrısında bulundu.

Tatort Kurdistan Temsilcisi Bianka Winter, Erdoğan rejiminin herhangi hak ve hukuk tanımadan kendisine muhalif tüm güçlere pervasızca saldırmasını kınadı. Winter, Figen Yüksekdağ şahsında tüm tutuklu HDP milletvekillerine ve siyasi tutuklulara özgürlük talebinde bulundu.

Kadın örgütü Courage Sözcüsü Bernadette Leidinger-Beierle, 1 yıl önce ziyaret ettiği Sur ve Suruç’tan izlenimlerini katılımcılarla paylaştı. “Eğer özgürlük ve adalet istiyorsak ortak mücadele etmeliyiz” diyen Bernadette Leidinger-Beierle, tüm dünyadaki diktatörlere ve kapitalist düzene karşı MLPD ile birlikte kurulan ortak seçim platformunda çalışmaya çağırdı.

HDK Kadın meclisi ve SKB adına konuşma yapan Ayşe Yumli Yeter, Yüksekdağ şahsında kadın özgürlük mücadelesinin saldırıya uğradığını vurguladı. HDK Kadın Meclisi ve SKB’nin çağrılarını seslendiren Yumli-Yeter, sosyalist, devrimci kimliğinden dolayı saldırının özel hedefi olan Yüksekdağ şahsında tüm kadın özgürlük mücadelesine karşı devletin saldırdığının altını çizdi.

MANNHEİM

Mannheim kentinde de SKB, AGIF ve Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla Paradeplatz’da bir araya gelen eylemciler, Figen Yüksekdağ’a özgürlük eylemi yaptı.

Eylemde, Figen Yüksekdağ’ın durumunu anlatan Almanca bildiriler dağıtıldı ve sık sık Yüksekdağ’a özgürlük sloganları atıldı.

ULM

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’a Özgürlük talebiyle, Ulm Münster Katedral’i önünde Kadın hareketi öncülüğünde miting düzenlendi.

Eylemde Almanca konuşan HDK-Ulm Meclis Üyesi ve SKB Sözcüsü Saniye Toprak, Figen Yüksekdağ’a ve tüm seçilmiş vekillere özgürlük istedikleri için eylem yaptıklarını ve tutsaklarla dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Mitinge, AGİF, Anadolu Federasyonu, Naw-Dem, SKB ve SYKP üyeleri katıldı.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde, Schlosplatz meydanında HDK Stuttgart Kadın Girişimi öncülüğünde ve MLPD’nin desteğiyle Figen Yüksekdağ’a özgürlük mitingi düzenlendi.

Mitingde Almanca HDK Stuttgart Kadın Girişimi imzalı “Figen Yüksekdağ’a ve Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük” pankartı, HDK, AvEG-Kon ve SKB imzalı Figen Yüksekdağ’a, tutuklu HDP milletvekilleri ve belediye başkanlarına özgürlük talep eden Almanca dövizler taşındı.

Mitingde HDK Avrupa Yürütme Kurulu üyesi Aynur Karakaya ve HDK Stuttgart yürütmesinden gazeteci Necati Abay birer konuşma yaptı.

Aynur Karakaya konuşmasında, 4 Temmuz duruşmasına Avrupa’dan da heyetler gönderdiklerini, Yüksekdağ şahsında tutuklu milletvekilleri ve belediye başkanlarına, Meşale Tolu şahsında tutuklu gazetecilere, tüm politik tutsaklara özgürlük istediklerini, Figen Yüksekdağ’a vekilliğinin geri verilmesini ve irademiz olarak mecliste ve HDP’de görevinin başında olması gerektiğini belirtti.

Gazeteci Necati Abay ise konuşmasında, Figen Yüksekdağ’ın 6 milyonun iradesi olduğunu hem vekilliği hem de HDP üyeliği düşürülerek HDP Eş Genel Başkanlığından alındığını, bunun, Yüksekdağ’ın kadın özgürlük mücadelesinin liderlerinden biri olmasının, Türk halkının bir evladı olmasının, sosyalist kimliğe sahip olmasının neden olduğunu kaydetti. Abay, Yüksekdağ’ı bin avukatın savunacağını belirterek 4 Temmuz duruşmasında serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

Mitingde Meşale Tolu’ya özgürlük için imza toplandı.

Mitinge, HDK Stuttgart, SKB, AGİF, ATİK, DİDF, SYKP, Maraş inisiyatifi ve MLPD destek verdi.