Avrupa’da Uluslararası Komplo lanetlendi

868

Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan şahsında Kürtlere dönük uygulanmak istenen Uluslararası 9 Ekim Komplosu protesto edildi.

Almanya, Fransa ve İngiltere’deki protestolarda, tecridin derhal kaldırılması da istendi.

OLDENBURG

Almanya’nın Oldenburg kentinde, Serhado ve çok sayıda genç sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen konserin ardından gençler, 9 Ekim Komplosu’na karşı yürüyüş düzenledi.

Yaklaşık 100 genç, “Bijî Serok Apo”, “PKK halktır, halk burada” sloganları eşliğinde yaptığı yürüyüşle, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan şahsında Kürt halkına dönük komployu kınadı.

Eylem, Ciwanên Azad Oldenburg ve Ciwanên Azad Hannover/Celle üyeleri tarafından organize edildi.

MUNSTER

Almanya’nın Münster kentinde de 9 Ekim Komplosu protesto edildi. Türk Başkonsolosluğu önünde başlayan eyleme kentte çok sayıda Kürdistanlı katıldı. Eylem boyunca “Bijî Serok Apo”, Be Serok jiyan nabe”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı.

Öcalan’ın fotoğrafıyla YPG, YPJ ve Ciwanên Azad bayraklarının taşındığı eylemde, komplo ile Kürt televizyonlarının kapatılmasına ilişkin bildiriler de dağıtıldı.

Yine Münster’de tren istasyonunun önüne de Rojava Devrimi’ni tanıtan fotoğraflar asıldı. ‘Perspective Rojava’ öncülüğünde hazırlanan fotoğraflar, dört hafta asılı kalacak. Etkinlik, müzik dinletisinin ardından sona erdi.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde de bini aşkın Kürdistanlı ve dostunun yürüyüşüyle 9 Ekim Komplosu protesto edildi. Canebiere Meydanı’ndan Vieux-Port Meydanı’na kadar yürüyen kitle, Fransızca olarak “Öcalan’a özgürlük” sloganını attı. Yürüyüşte, Kürt televizyonların kapatılması da kınanarak konuya ilişkin bildiriler dağıtıldı.

TOULOUSE

Güney Fransa’nın Toulouse kentindeki komplo protestosu, Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından düzenlendi.

Capitol Meydanı’nda başlayan mitingde, Fransa Demokratik Kürt Konseyi’nin bildirisi okundu. KCD-E adına yapılan konuşmalarda ise komplonun hâlâ devam ettirilmek istendiğine vurgu yapılarak, Kürtlerin sokaklarda Önderliğine sahip çıkması gerektiği belirtildi.

Toulouse Demokratik Alevi Derneği adına konuşan Pir Abbas da “Yezid’in zulmü varsa Hüseyin’in de direnişi var; herkes Hüseyinler’in yanında yer almalı” dedi.

Konuşmaların ardından “Bijî Serok Apo” sloganı eşliğinde meşaleli yürüyüş düzenlendi.

LONDRA

Uluslararası Komplo, İngiltere’nin başkenti Londra’da da kitlesel bir şekilde protesto edildi.

Ciwanên Azad UK ve Beritanya Kürt Halk Meclisi’nin öncülüğünde Trafalgar Meydanı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, “Öcalan’a özgürlük”, “Tecrit ve işkenceye son”, “Öcalan’ın özgürlüğü Kürt sorununun çözüm anahtarıdır“ yazılı büyük pankartları açtı. PKK, KCK ve Ciwanên Azad bayraklarını da taşıyan kitle, Picadilly Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Burada yapılan 5 dakikalık oturma eylemi ve açıklamanın ardından kitle, yürüyüşüne devam etti. Yürüyüş esnasında farklı renklerden onlarca işaret fişeğinin yakılması bir süreliğine renk cümbüşü yarattı. Yürüyüş halinde BBC televizyonu ana binası önüne varan kitle, yağan aşırı yağmura rağmen burada bir miting düzenledi. BBC önünde yapılan mitingde HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk ve Britanya Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Evrim Yılmaz birer konuşma yaptı.

Yılmaz, “Uluslararası Komplo’nun 18. yılında tüm halkımızı ve dostlarımızı Önder Apo’nun özgürlüğü ve öz yönetim direnişlerini sahiplenme eylemlerini birleştirerek ayağa kalkmaya, soykırımcı faşist AKP hükümetinin saldırılarına karşı tarihi bir direniş göstermeye ve yapılan katliamların hesabını sormaya çağırıyoruz” dedi. Yılmaz, şunları da söyledi: “Gün, faşist soykırımcı AKP iktidarına karşı direnme, direnme temelinde demokratik Türkiye ve özgür Kürdistan’ı yaratarak Türkiye ve Ortadoğu’yu halkların kardeşliği, birliği ve özgür yaşam bahçesi haline getirme günüdür.’’

Eylem, İngiltere basınında da yer buldu.