Avrupa’da Türk devletinin Cerablus işgali protesto ediliyor

1062

KÖLN

Almanya’nın Köln kentinde Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin Cerablus’u işgali başta olmak üzere Rojava’da gerçekleştirdiği katliamı protesto etti. Viyan Kadın Meclisi öncülüğünde yapılan eylemde Türk devletinin katliamları ve Rojava’yı işgal girişimine dikkat çeken konuşmalar yapıldı.

Bildirilerin de okunduğu eylemde, “Türk ordusu Kürdistan’dan defol”, “Terörist Türkiye Rojava’dan defol”, “Avrupa finanse ediyor, Türkiye bombalıyor” sloganları atıldı.

OSLO

Oslo Demokratik Toplum Merkezi’nin organize ettiği eylem başkent Oslo’da Norveç Parlamentosu önünde gerçekleşti. Kürdistan’ın dört parçasından Kürdistanlıların katıldığı eylemde sık sık “Terörist Türkiye”, “Katil Erdoğan”, “Öcalan’a özgürlük” sloganları atıldı.

Genç Kürtler, YNK, Goran, PYD, Tevgeri Azadi ve KNK adına temsilcilerin de katıldığı eylemdeki konuşmalar Norveççe yapıldı. Yapılan konuşmalarda özetle Türkiye’nin Carablus’u işgali ve sivil halka uyguladığı katliamlar lanetlendi.

[metaslider id=1667]

BREMEN

Almanya’nın Bremen kentinde Türk devletinin Cerablus’u işgal etmesi ve gerçekleştirdiği katliamlar protesto edildi. Pankartlarla katliamlara dikkat çekilen eylemde “Biji Serok Apo”, “Biji berxwedana Rojava” sloganları atıldı.

Alman sol grupların da katıldığı mitingde bildiriler de okundu. Bremen Êzidî Federasyonu temsilcisi de katılarak kısa bir konuşma yaptı. Rojava’da şu anda Türk devletinin çeteleri de yanına alarak Kürt kazanımlarını yok etmek istediği belirtildi.

Bremen NAV-DEM Eşbaşkanı Sait Bilgin de Rojava’da yaşanan iki katliamı da kınadı. Benzer katliamların yaşanmasının önüne geçmek için Türk devleti ve işbirlikçi çetelerin derhal Rojava’yı terk etmeleri gerektiğini ve Kürt halkının kazanımlarını kaybetmemesi için her gün alanlarda demokratik eylemleri gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi.

HAMBURG

Pazar akşamı acil eylem çağrısı üzere Hachmannplatz’da bir araya gelen Kürdistanlılar, Türk ordusunun Rojava’yı işgal girişimi ve Cerablus’ta sivil halka yönelik işlediği katliamını kınadı.

Düzenlenen mitingde bir konuşma yapan yazar Anja Flach, Türk devletinin hedefinde DAİŞ çeteleri değil, Rojava’da inşa edilen demokratik öz yönetim yapılarının olduğunu söyleyerek, Cerablus’un da DAİŞ ve diğer cihatçı gruplarının Avrupa’ya açılan kapısı teşkil ettiğini belirtti. Bu durumun Avrupa ülkeleri açısından da büyük bir tehlikenin arz ettiğini diyen Flach, dünya kamuoyunu uluslararası halklar hukukuna aykırı olan işgal girişimi ve katliamlarına karşı durmaya çağırdı.

“Erdoğan terörist” ve “Be Serok jiyan na be” sloganlarının atıldığı mitingin sonunda, Hamburg Demokratik Toplum Merkezi’nin her gün düzenleyeceği eylemsellikler konusunda duyarlılık çağrısı yapıldı. Pazartesi gününden itibaren her gün saat 12.00 ile 18.00 arasında Jungfernstieg’de çadır eyleminin gerçekleştirileceği belirtilen açıklamada, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Perşembe günü saat 17.00’de Dammtor’da geniş bir platform tarafından bir yürüyüş düzenleneceği duyuruldu. Cumartesi günü Köln’de gerçekleştirecek olan yürüyüş ve festivale giden otobüsler ise, tüm alanlardan Cuma gece saat 24.00’te kalkacak.