Avrupa’da tecrit ve kayyum protestoları

1174

Avrupa’nın birçok ülkesinde, Türk devletinin Kürdistan’daki uygulamalarını protesto etmek amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

LES MUREAUX/MANTES LA JOLIE

Ciwanên Azad, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve AKP’nin kayyım atamalarını protesto etmek amacıyla Les Mureaux ve Mantes La Jolie’de eylem gerçekleştirdi. Kuzey Kürdistan’daki halkın, kayyumlara karşı direnişinin selamlandığı eylemde, Avrupa’da eylemlerin yükseltilmesi çağrısı yapıldı. “Önder Apo’ya özgürlük, Kürdistan’a statü” şiarıyla gerçekleştirdikleri eylemleri büyütüleceği vurgulanan eylemde, “Önderliğimiz üzerindeki tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğüne kavuşması amacıyla başlattığımız eylemleri, daha da yükselterek sürdüreceğiz” denildi.

MARSİLYA

Marsilya kentinde ise Türk devletinin Kürdistan’daki uygulamalarına dikkat çekmek amacıyla Marignanan Meclisi üyeleri, hava limanını işgal etti.

ROMA

İtalya’nın Başkenti Roma’da ise “Kürdistan için sokağa” sloganıyla yarın kitlesel yürüyüş gerçekleştirilecek. Kürt Kültür Merkezi Ararat ve Rete Kürdistan’ın organize edeceği yürüyüş saat 14.00’te Roma Porta Pia’da başlayacak.

MÜNİH

Almanya’nın Münih kentinde ise Kürt Toplum Merkezi tarafından panel gerçekleştirildi. Panele, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Avukatı Şinasi Tur, konuşmacı olarak katıldı. 15 Temmuz’dan ve sonrasında İmralı adasında yaşananlara dikkat çeken Tur, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’ın adaya gidiş-dönüş sürecini de anlattı. Öcalan’ın, savaşın bitirilmesine yönelik söylediği şeylerin çok önemli olduğunun altını çizen Tur, “Devletin, bu çağrıya olumlu yanıt vermesi elzemdir” dedi. Panel soru cevap bölümüyle sonlandı.

Ardından, ATIK siyasi tutuklularının Münih’te bugün görülecek duruşması için, mahkeme önünde yapılacak eyleme katılım çağrısı yapıldı.