Avrupa’da tecrit ve kayyum atamaları protesto edildi

1284

Avrupa’nın birçok ülkesinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a üzerindeki tecrit ve kayyum atamaları, yapılan kitlesel eylemlerle protesto edildi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’in République Meydanı’nda biraya gelen Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebi ve Türk devletinin kayyum atamalarını protesto etmek amacıyla ekleştirmek istedikleri yürüyüş, Paris’in Chatelet semtindeki Saint-Leu-Saint-Gilles Kilisesi’nde yaşanan rehin alma olayı nedeniyle iptal edildi. Burada kitleye yönelik bir konuşma yapan Avrupa Kürt Kadın Hareketi üyesi Zozan Serhat, “Faşist Türk devletinin, Önderliğimiz üzerinde uyguladığı tecrit devam etmektedir. Önderliğimiz özgür olana kadar eylemlerimiz devam edecektir” dedi. Eylem, 19 Eylül ‘de Opera binası önünde yapılacak oturma eylemine güçlü katılım çağrısıyla sonlandı.

MARSİLYA

Marsilya kentindeki Kürdistanlılar ise Cenabier Meydanı’nda Vieux Port alanına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Kitle, yürüyüş boyunca Türk devletinin Kürdistan’daki uygulamalarını içeren bildiriler dağıttı. Burada yapılan konuşmalarda, Kürtlerin siyasal iradesine karşı başlatılan saldırılara karşı sesiz kalınmayacağını ve tecrit ve kayyıma karşı mücadele edileceği ifade edildi. Eylem, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Bê Serok jiyan nabe” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla sonlandı.

MANNHEİM

Almanya’nın Mannheim kenti tren garı önünde, Kürt Toplum Merkezi ve Demokratik Güç Birliği tarafından gerçekleştirilen mitinge, yüzlerce kişi katıldı. Mitingde, “AKP belediyelerimizden elini çek”, “Rojava saldırılarını kınıyoruz” ve “Rêber Apo’ya özgürlük” pankartlarını taşındı. Açılış konuşmasını yapan Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Cano Yıldız, Kürtlerin ve dostlarının bu sürece sahip çıkarak, Öcalan’la görüşmenin sağladığını ifade etti. Yıldız “Eylemlerimiz, Başkan Apo özgür olana dek sürecek” dedi. Eylemde NAV DEM adına Ramazan Özüak ve AGİF adına Hazal Çelik birer konuşma yaptı. Miting, Almanca atılan “Bijî Serok Apo”, “Bijî Berxwedana Rojava” ve “Tutsaklar onurumuzdur” sloganlarıyla sonlandı.

KASSEL

Almanya’nın Kassel kentinde yaşayan Kürdistanlılar da kayyuma karşı bir yürüyüş düzenledi. Kassel Merkez Postanesi önünde bir araya gelen kitle, Kürdistan’da yaşanan savaş, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit ve kayyum atanması protesto edildi.

Friedrich Platz’ta sona eren yürüyüş konuşmaların yapılması ve bildiri dağıtılması ile sona erdi.

GÖTEBORG

İsveç’in Göteborg kentindeki protesto eylemi ise Brunn Parkı’nda gerçekleştirildi. PKK, KCK, YPG/YPJ bayrakları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın portrelerinin yanı sıra ”Kürt halkı üzerindeki devlet terörünü durdurun” pankartı taşındığı eylemde, “HDP yalnız değildir”, “PKK halktır, halk burada”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” ve “Biji Serok Apo” sloganları atıldı. İsveçlilerin de destek verdiği eylemde Demokratik Kürt Merkezi adına konuşan Ali Agirî, “Kürt halkına savaş açan AKP hükumeti, bir yandan Kürdistan’ın ilçelerini yakıp-yıkıp harabeye çeviriyor, diğer yandan da halk iradesine darbe yaparak Kürt illerindeki belediyelere kayyım atıyor” dedi.

Kürt halkının, iradesine sahip çıkacağını vurgulayan Abdullah Deveci ise “AKP’nin saldırılarına karşı direneceğiz. Türkiye’yi tek bir kişinin yönettiği faşist bir sisteme dönüşmesine izin vermeyeceğiz” diye belirtti.

TORONTO

Kanada’nın Toronto kentinin en işlek caddesi olan Yonge&Bloor’da biraya gelen Kürdistanlılar, Toronto Belediyesi binası ününe kadar, yürüyüş gerçekleştirdi. Toronto Kürt Derneği tarafından organize edilen yürüyüşte, tecrit ve kayyım atamaları protesto edildi.