Avrupa’da tecrit protestoları: Dünyayı başınıza yıkarız!

1168

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmeyi sürdürüyor. Almanya, Fransa, İngiltere ve Avusturya’daki eylemlerde, derhal İmralı’da görüşme yapılması istenirken, Öcalan’dan haber alınana kadar alanlarda olunacağı belirtildi.

KİEL

Almanya’nın Kiel kentinde yaşayan Kürtler ve dostları, Asmus Bremer Platz’da Öcalan’a dönük tecridi protesto etti.

Üzerinde Öcalan’ın fotoğrafının ve “Öcalan’a özgürlük” yazan tişörtleri giyen eylemciler, ana caddede Almanca bildiriler dağıttı.

Kiel Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına yapılan konuşmalarda, tecrit sona erene kadar eylemlerin büyütüleceği mesajı verildi. Her Çarşamba aynı yerde yapılacak eylemlere katılım çağrısında bulunan konuşmacılar, bugün (11 Ağustos) ise Kiel NDR televizyonunun önünde olacaklarını bildirdi.

DÜSSELDORF

Almanya’nın Düsseldorf kentinde yaşayan Apocu gençler, tecride karşı harekete geçti.

Gençler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan ağır tecrit ve izolasyona karşı pankart eylemi düzenledi. “Abdullah Öcalan’ın üzerinde uygulanan tecridi kıracağız” yazılı büyük pankartı Düsseldorf’un Rheinknie köprüsüne asan gençler, Öcalan’ın üzerinde uygulanan tecrit son bulana kadar eylemlerini sürdüreceklerini kaydetti.

Apocu gençler ayrıca Komalên Ciwan’ın 5. Kongre kararlarını selamlayarak, Öcalan’a yönelik tecrit ve Kürdistan’a yönelik yapılan soykırım suçlarına ortak olan tüm kapitalist güçlerin de hedeflerinde olduğunu açıkladı.

MAINZ

Almanya’nın Mainz şehirinde Ciwanên Azad üyeleri, “Freiheit für Öcalan – Öcalan’a özgürlük“ yazılı pankartı asarak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü talep etti.

Gençler pankartı astıktan sonra “Bijî Serok Apo“ ve “Bê Serok jiyan nabe“ sloganlarıyla Mainz’in merkezine kadar yürüdü.

REUTLINGEN

Almanya’nın Reutlingen kentinde de Ciwanên Azad üyeleri “Öcalan’a ve Kürdistan’a özgürlük“ şiarıyla eylem düzenledi.

Gençler B464 otoyol köprüsüne pankart asarak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ve Kürdistan’da yürütülen soykırım politikalarını kınadı. Gençler “Önder Apo özgürlüğüne kavuşana kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz“ diyerek, tüm Kürt gençleri direnişi yükseltmeye çağırdı.

DARMSTADT

Almanya’nın Darmstadt kentinde Ciwanên Azad üyeleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecridi kınamak amacıyla pankart eylemi gerçekleştirdi.

Almanca “Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Barış“ yazılı pankartı merkezi otoyol köprüsüne asan gençler, AKP rejiminin savaş politikasını ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi nefretle kınadığını belirtti.

Gençler pankart eylemlerini sloganlar eşliğinde sonlandırdı.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde Kürt gençler pankart eylemi düzenleyerek, Öcalan’a dönük tecridi kınadı.

Gençler, Öcalan’ın özgürlüğünü isterken, “Öcalan’a özgürlük” yazılı pankartları binlerce aracın geçtiği otoyolun köprüsüne astı.

ROTENBURG

Almanya Rotenburg’ta (Wümme) Kürt gençleri Öcalan’ın özgürlüğü için sprey ve pankart eylemi düzenledi.

Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecridi kınayan gençler, “Free Öcalan – Öcalan’a Özgürlük“ yazılı pankartı merkezi otoyolun köprüsüne astı.

STRASBOURG

Fransa’nın Strasbourg kentinde Şehit Erdal Welat Timi, merkezi otoyolda bulunan köprüye pankart asarak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan ağır tecrit koşullarını kınadı. Eylemde, AKP rejimi ve uluslararası komplonun arkasında olan küresel hegemonik güçler uyarıldı.

Fransızca “Öcalan’sız dünyayı başınıza yıkarız” yazılı pankartı asan gençler, tecridin derhal son bulmasını istedi.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentindeki Vieux-Port Meydanı’nda da Öcalan’ın özgürlüğü için stant açıldı. Arin Mirkan Kadın Meclisi öncülüğündeki etkinlikte sinevizyon gösterisi yapıldı, bildiriler dağıtıldı.

Etkinlikte TEV-ÇAND müzisyenleri de Öcalan’a dair şarkılar seslendirdi.

LONDRA

İngiltere’nin başkenti Londra’da, Ciwanên Azad üyeleri parlamentosu önüne İngilizce “Öcalan’a Özgürlük“ yazılı dev bir pankart astı. Binlerce turistin ziyarete ettiği tarihi Westminster Bridge’de asılan 15 metrelik pankart yoğun ilgi çekti. Gençler, eylemlerini Öcalan’dan haber alana kadar sürdüreceklerini açıkladı.

INNSBRUCK

Avusturya’ nın Innsbruck kentinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecrit ve Avrupa’nın tecride sessizliği protesto edildi.

Tirole Tageszeitung gazetesi binasının önünde Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde düzenlenen eylemde, “Öcalan’a özgürlük” yazılı pankart açıldı. Bildirilerin dağıtıldığı eylemin sonunda, gazete yöneticilerine tecridi konu alan bir dosya sunuldu.