Avrupa’da Rojava işgali ve tecrit protesto edildi

1306

Avrupa’nın birçok ülkesinde bir araya gelen Kürdistanlılar Öcalan’ın özgürlüğünü haykırırken, AKP’nin Kuzey Kürdistan ve Rojava’ya yönelik işgal ve katliam politikalarını protesto etti.

BORDEAUX

Fransa’nın Bordeaux kentinde DBP’li belediyelere atanan kayyumları ile Türkiye’nin Rojava kantonlarına saldırıları kınandı. Eylemde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü de istendi.

Fransız Kürt dostlarıyla bir araya gelen Kürdistanlılar, Bordeaux’nun Bourse meydanında miting gerçekleştirdi. Mitingde konuşma yapan Bordeaux Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Fransız Anti-faşist üyeleri, son sürecin değerlendirmesini yaparak, Fransa halkını birliğe ve dayanışmaya çağırdı.

Öcalan’ın özgürlüğünü isteyen Kürt yurtseverleri ise, Orta Doğu’ya barış ve demokrasi gelene kadar Avrupa’da eylemlerini sürdüreceklerini ifade ettiler.

Eylemde ayrıca Cumartesi Anneleri’nin 600’üncü haftasındaki mücadelelerine destek verilerek, bu yönlü mücadelenin devam edeceği vurgulandı.

HELSİNKİ

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de Türkiye’nin Rojava’ya yönelik işgal saldırıları ve DAİŞ ile diğer çetelere desteği büyük bir yürüyüşle protesto edildi.

Çoğunluğunu Finlandiyalıların oluşturduğu yürüyüşte, Türkiye’nin işgal girişimi ‘Türkiye Rojava’dan elini çek !’, ‘DAİŞ eşittir Türkiye’, ‘Katil Erdoğan’ sloganlarıyla protesto edildi.

Yüzlerce kişinin katıldığı protesto yürüyüşünde konuşan Finlandiya eski Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Türkiye’nin Suriye ve Rojava’ya yönelik saldırılarının hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini ve DAİŞ’in bahane ederek Kürtlere saldırmasının Avrupa Birliği (AB) tarafından kınanması gerektiğinin altını çizdi. Kürtlerin Orta Doğu’da statü sahibi olmasının en doğal hak olduğunu vurgulayan Tuomioja, YPG’nin DAİŞ gibi insanlık tarihinin en vahşi çetelerine karşı savaşan ve insanlık adına mücadele eden kutsal bir güç olduğunu söyledi. Tuomioja, Rojava ile dayanışma içinde olduklarını da sözlerine ekledi.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde ise ‘Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük’ sloganıyla bir yürüyüş düzenlendi.

Hannover Ciwanên Azad tarafından organize edilen yürüyüşe Hildesheim, Hannover, Peine, Salzgitter ve Celle Demokratik Kürt Toplum Merkezleri destek sunarken, yaklaşık bin kişi katılım gösterdi.

Saat 17’ye doğru kent merkezinde yapılan yürüyüşte Almanca bildiriler dağıtılırken, eylemciler Öcalan posterleri, PYD, YPG ve YPJ bayrakları taşıdı. Sık sık ‘Terörist Türkiye, Katil Erdoğan’, ‘Faşist AKP’, ‘Bijî Serok Apo’, ‘Bê Serok Jiyan Nabe’ sloganları atıldı.

Hannover Tren Garı önünde başlayan yürüyüş kent içinden geçildikten sonra tekrar aynı yerde sona erdi.

 DEN HAAG

Hollanda’da yaşayan Kürdistanlılar ise Öcalan’ın üzerindeki tecridin kırılması ve Kürdistan’daki kayyum atamalarına karşı Den Haag kentinde alanlara çıktı.

Yüzlerce Kürdistanlı ve Hollandalı dostlarının katıldığı eylemde savaşın sona ermesi ve çözüm sürecinin derhal başlatılması istenirken, AKP’nin Kürt belediyelerine kayyumla el koyması protesto edildi. Sık sık ‘Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü’ sloganının atıldığı eylem daha sonra yapılan konuşmalarla son buldu.

HAMBURG

KCDK-E’nin ‘Mücadeleyi yükseltmek için, irademizi ve Önderliğimize sahip çıkmak için 24 Eylül’de tüm her yerde alanlardayız’ çağrısı üzerine Almanya’nın Hamburg kentinde bir yürüyüş düzenlendi.

Sternschanze semtinde başlayan yürüyüşte bir konuşma yapan Ciwanen Azad temsilcisi, “Yüz yıllardır Kürdistan topraklarını işgal edip katliamlar yapan Türkiye devleti, bugün ise faşist Erdoğan diktatörlüğüyle kayyuma girişmiştir. AKP hükümeti, büyük bedeller verilerek elde edilen belediyelere bile tahammül etmeyerek kayyumla saldırmaktadır” diye konuştu.

Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan tarafından başlatılan çözüm süreciyle tüm Orta Doğu halklarına yeni bir umut doğduğunu vurgulayan Ciwanen Azad temsilcisi, Öcalan’a uygulanan tecridin Kürt halkının tasfiye planının göstergesi olduğunun altını çizdi. Gençlik temsilcisi, başta gençlik olmak üzere tüm Kürdistan halkının ve demokrat kesimlerin Kürdistan’daki vahşete seyirci kalmamasını istedi.

Altona semtinde sonlandırılan yürüyüşte, sık sık‚ ‘Biji Serok Apo’  ve ‘Şehiit Namirin’ sloganları atıldı.

MONTPEİLLER

Fransa’nın Montpellier kentinde bir araya gelen Kürdistanlılar, ‘irademe ve Önderliğime dokunma’, ‘Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü’ sloganıyla yürüdü.

Montpellier Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafında organize edilen yürüyüş  Esplanade’da Kürdistanlılar ve Fransız sol örgütlerinin katılımıyla başladı.

‘Öcalan’a Özgürlük’ pankartının taşındığı yürüyüşte Fransızca bildiriler dağıtılırken, sık sık ‘Katil AKP’, ‘TC Kürdistan’dan defol’, ‘Biji Serok Apo’, ‘İrademe ve Önderliğime dokunma’ sloganları attı.

Yürüyüş sonrasında kitle Comédie Meydanı’na gelirken, burada DKTM adına yapılan konuşma ardından eylem son buldu.

İTALYA

İtalya’nın Bolzano ve Novara şehirlerinde Öcalan üzerindeki tecrit ile Rojava ve Bakur’da Türk Devleti’nin katliam politikaları protesto edildi.

Novara şehrinde yapılan çadır eyleminde sürece ilişkin yüzlerce bildiri dağıtıldı. Eylemde yapılan konuşmalarda ise Kürt halkıyla dayanışma mesajları verildi. Eylemde sık sık ‘Öcalan’a özgürlük’, ‘Yaşasın Kürdistan’ sloganları atılırken, Kürtçe müzik eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

Bolzano şehrinin Valter Meydanı’nda  başlayan yürüyüş belediye meydanına   kadar  sürdü. Şehrin belli noktalarında  durarak açıklama  yapan kitle, Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekerek hukuksuz uygulamalara bir an önce son verilmesi çağrısında bulundu.

Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşe çevreden yoğun ilgi gösterildiği gözlendi. Kürdistanlıların  ve İtalyan dostlarının ortaklaşa organize ettikleri yürüyüşte, Türkiye’nin Rojava işgali kınandı.

Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşmasının istendiği yürüyüşte taşınan pankart ve dövizlerde AKP’nin ırkçı ve saldırgan politikalarına dikkat çekildi.