Avrupa’da Qamişlo katliamını kınama eylemleri

1206

İtalya’nın başkenti Roma’da Kürtler, merkez tren istasyonunda bir eylem gerçekleştirdi. Çok sayıda eylemci DAİŞ’in saldırılarını kınarken Türkiye’nin saldırının arkasında olduğunu belirtti. Sık sık “Katil Erdoğan” ve “Terörist DAİŞ” sloganlarının atıldığı eylemde bildiriler de dağıtıldı.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover şehrinde de Hannover PYD ve DKTM tarafından Qamişlo katliamını kınama eylemi düzenlendi. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı eylem merkez tren istasyonunun önünde gerçekleştirildi.

Eylemciler sık sık “Qamişlo faşizme mezar olacak”, “Şehitlerin İntikamı Alınacak” sloganları attı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın flamaları, YPG-YPJ ve PYD’nin bayraklarını taşıyan eylemciler çevredekilere bilgiler dağıttı.

Eylemciler daha sonra tren garının içinde kısa bir oturma eylemi yaptı.

STOCKHOLM

Önceki gün akşam saatlerinde Qamışlo katliamını protesto etmek için Stockholm’uın  Sergel Meydan’nda gösteri yapan Kürdistanlılar, dün de Drottning Caddesi’nde gerçekleştirdikleri bir gösteriyle katliamı bir kez daha proteso ettiler.

“Kürdistan’a barış, Öcalan’a özgürlük”, “Qamışlo’la dayanışma” yazılı pankrat ve dövizleri, Kürt Halk Önderi Öcalan’ın portrelerini taşıyan eylemciler, çevreden geçenlere Kürdistan ve Rojava’daki son gelişmeleri ele alan bildiriler dağıttılar.

HELSİNGBORG

İsveç’in Helsingborg ilinde yaşayan Kürdistanlılar, dün saat 17.00 sularında il merkezindeki meydanda toplanarak Qamışlo’ya yönelik bombalı saldırı düzenleyen DAİŞ çetelerini protesto etti. Katliamı protesto eden  pankratların yanı sıra Kürt Halk Önderi Öcalan’ın serbest bırakılmasını talep eden pankratlar taşıyan Kürdistanlılar, eylemleri hakkında kamuoyunu bilgilendirmek için bildiriler dağıttılar.

Yaklaşık 200 kişinin katıldığı eylemde, NDCK’nın bildirisinin okunmasından sonra bir konuşma yapan Kürt Siyasetci Walat Bagok, Rojava’da bozguna uğrayan DAİŞ çetelerinin Minbic’te aynı akibete uğrayacaklarını bildiklerinden  Qamışlo vb. yerlerde katliamlara başvurduklarını söyledi.

Küçük sanatçı Lavin’in Ax Qamışlo şarkısını söylemesinden sonra gösteri, katliamı kınayan sloganların atılmasıyla son buldu.

GÖTEBORG

İl merkezinde Gustav Adolf Meydanı’nda dün akşam 21.00 sularında bir araya gelen Kürdistanlılar, Qamışlo katliamını protesto ettiler. Göteborg NCDK tarafından örgütlenen gösteri, Qamışlo’da yaşamını yitirenlerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

NCDK yöneticileri Ali Ağiri ve Abdullah Deveci, Qamışlo katliamının Kürt Halkının kazanımlarını hazmedemeyen güçler tarafından gerçekleştirildiğini, gelişmelerin savaşın daha da kızgınlaşacağını gösterdiğini söylediler ve tüm Kürdistanlılara Cumartesi günü düzenlenecek gösteriye katılmaları çağrısında bulundular.

Konuşmacılar, Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik tecridin de derhal kaldırılmasını da talep ettiler.

BORLÄNGE

İsveç’in Dalarna bölgesindeki Borlänge ilinde dün öğleden sonra Qamişlo katliamını kınamak için bir etkinlik düzenlendi.

Uluslararası Diyalog Derneği, Kürt Kültür Derneği ve We Are Dalarna adlı örgütlerin çağrısıyla yapılan eylemde bir konuşma yapan Uluslararası Diyalog Derneği Başkanı Josef Erdem, Qasmışlo’daki saldırıyı Kuzey Kürdistan, Irak, Rojava  ve Suriye’de ciddi darbeler yiyen DAİŞ ve El Kaide gibi insanlık dışı terör örgütlerinin son çırpınışları olarak değerlendirdi, İsveç ve Avrupa Birliği’ne Kürtlerle dayanışmayı yükseltmeleri çağrısında bulundu.