Avrupa’da onbinlerce Kürdistanlı meydanlardaydı

1115

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bularak özgürleşmesi ve İmralı’ya acilen heyet gönderilmesi talebiyle Avrupa’nın onlarca kentinde on binlerce Kürdistanlı sokağa indi.

FRANKFURT

Frankfurt Hauptbahnhof’ta akşama doğru başlayan yürüyüş yine kent merkezinde bulunan Römerplatz‘da son buldu. Yürüyüş boyunca herhangi bir sorun yaşanmazken, eylem sonunda 13 Kürt genci Öcalan ve PKK lehine slogan attıkları gerekçesiyle gözaltına alınmak istendi. 12 genç daha sonra kimlik  kontrolü ve üst araması yapıldıktan sonra serbest bırakılırken, bir genç gözaltına alındı.

MONTPEILLER’DE TOPLANAN İMZALAR CPT’YE GÖNDERİLDİ

Fransa’nın güneyindeki Montpellier kentinde Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın durumuyla ilgili toplanan imzalar düzenlenen bir miting sonrasında CPT’ye  gönderildi.

Montpellier kentindeki büyük postane önünde düzenlenen mitingde konuya ilişkin hazırlanan bildiriler dağıtıldı. Mitingde yapılan konuşmada, Öcalan’ın durumuna ilişkin gelişmeler doğrultusunda eylemlerin devam edeceği vurgulandı.

HAMBURG’DA NDR TELEVİZYONUNA YÜRÜYÜŞ

Almanya’nın Hamburg kentinde Öcalan’ın bulunduğu tecrit durumuna dikkat çekmek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi. NDR televizyonu binasına yürüyen Kürdistanlılar, Alman basınının Öcalan’ın durumuna yer vermesini talep ettiler.

Osterstrasse’de başlayan yürüyüşe Kiel, Bremen ve Hamburg çevresinde bulunan birçok kentten katılım sağlandı. Kortejin başında kadınlar yürürken, gençlerin giydikleri ‘Öcalan’a özgürlük’ yazılı tişörtler dikkat çekti. Sık sık slogan atan eylemcilere, çevrede bulunan birçok kişi tarafından da destek verildi.

NDR binası önünde miting düzenlenirken, bir heyet televizyon yetkileriyle görüşmek üzere yoğun güvenlik önlemlerin alındığı yere girdi. Yayın Müdürlüğü adına heyeti karşılayan Marco Otto, sunulan dosyayı kabul ederek, heyetin taleplerini dinledi. Talepleri gerekli yerlere ileteceğini söyleyen Otto, heyetle önümüzdeki günlerde irtibata geçileceği sözünü verdi.

BELLIZONA

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kınamak amacıyla İsviçre’nin Bellizona kantonunda yaşayan Kürdistanlılar tarafından bir oturma eylemi düzenlendi.

Bellizona‘nın en merkezi yeri olan  Centro‘da buluşan Kürdistanlılar, uzun süre oturma eylemi yapıp,Öcalan’ın durumuna ilişkin İtalyanca bildiriler dağıttı. Bilgilendirmenin yanı sıra kitle sık sık Öcalan’ın özgürlüğünü isteyen sloganlar attılar.

ANVERS

Belcika‘nın Anvers kentinde  Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Şehit Beritan Kadın Derneği öncülügünde  bir araya gelen  Kürdistanlılar,  Sint Jansplein meydanında bir eylem düzenledi.

‘Kürt Halkının lideri Öcalan’dan 501 gündür haber alınamıyor’ yazılı bir pankartın taşındığı eylemde, üzerinde Öcalan’a özgürlük talebinin dile getirildiği dev posterle yürüyüşe geçildi. Sık sık Öcalan lehine sloganların atıldığı eylemde ‘Katil Erdoğan’, ‘faşist Erdoğan’ gibi sloganlara polisin uyarıda bulunması dikkat çekti.

Eylemde Flaman dilinde bir bildiri okunurken, PYD Temsilcisi Zuhat Kobani tarafından bir konuşma yapıldı. PYD Temsilcisi, Kürt Halk Önderi şahsında Kürt halkının tasfiye edilmek istendiğini söylerken, Kürdistan’ın dört parçasının Öcalan’dan haber alınana kadar eylemde olacağını vurguladı.

NANTES

Fransa’nın batısındaki Nantes kentinde ise Engin Sincer Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Zin Kadın Derneği’nin çağrısıyla Merkez Tren Garı’nda bir işgal eylemi düzenlendi. Fransızca ve Kürtçe yapılan konuşmalar ardından gar içerisinde oturma eylemi yapılırken, gar içinde çok sayıda Öcalan posteri asıldı. Fransız halkına bildiriler dağıtılan işgal eylemi Çerxa Şoreşe marşı okunduktan sonra son buldu.

RENNES

Fransa’nın kuzeybatısındaki Rennes kentinde ise tecridi protesto ve Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle bir yürüyüş düzenlendi. Zin Kadın Derneği ve CDK-Rennes öncülüğünde düzenlenen eyleme yaklaşık 500 kişi katılırken, sık sık Fransızca ‘Öcalan’a özgürlük’, ‘Terörist DAİŞ-İşbirlikçisi Erdoğan’ gibi sloganlar atıldı.

Çok sayıda bildirinin dağıtıldığı yürüyüşün ardından Place de la Mairie’de yapılan mitingde Fransızca bildiri okundu.

DÜSSELDORF’DA BİNİ AŞKIN KİŞİ NAV-DEM’İN ÇAĞRISIYLA YÜRÜDÜ

Almanyadaki  Kürt toplum merkezleri, meclisler ve insiyatifler, NAV-DEM’in çağrısı üzerine Düseldorf’ta da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için bir yürüyüş düzenlendi.

Düsseldorf  Merkezi Tren İstasyonu alanındaki DGB -Haus önünde toplanan bin dolayında Kürdistanlı ve dostları, Öcalan posterleri ve flamaları taşıdı. ‘Be Serok Jiyan Nabe’, ‘Biji Serok Apo’  gibi sloganların haykırıldığı eylemde  Kürdistan’daki katliamların baş aktörü Erdoğan aleyhine ‘çocuk katili Erdoğan’, ‘kadın katili Erdoğan’ sloganları atıldı.

ULUSLARARASI KURUMLARA ACİL ÇAĞRI: CPT DERHAL İMRALI’YA HEYET GÖNDERMELİ

Bir saati aşkın yürüyüyüşün ardından NRW (Kuzey Ren Westfalya) Eyalet Parlementosu önünde akabinde bir miting yapıldı.Devrim Şehitleri anısına  saygı duruşundan sonra,  mitingde NAV –DEM  adına konuşan Halit Taşkın, Öcalan’a uygulanan  tecritten dolayı Kürt halkı olarak derin bir kaygı içinde olduklarını  söyledi. Taşkın,“Şimdiye kadar nasılki Kürtler boyun eğmediyse,  bundan sonra da eğmeyeceklerdir.Ne kadar DAİŞ ve benzeri paravan çete örgütler oluşturarak Kürt halkına katliam dayattılarsa da, sonuç alamadılar” dedi.

Öcalan’ın barışın tek  güvencesi olduğunu söyleyen Taşkın, “bizim  kırmızı çizgimiz Başkan Apo’dur, Demokratik Özerkliktir. Kazanılan mevzilerimizden de asla taviz vermeyeceğiz” diye konuştu. NAV-DEM Temsilcisi, Avrupa Birliği ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) tarafından acilen önlem alınması ve İmralı’ya heyet gönderilmesini istedi.

KÜRDİSTAN’DA KATLİAM VAR KÜRTLER BİRLİK OLMALI

NAV-DEM Temsilcisi, dört parçadaki Kürt halkının tasfiye planları ve katliamlara karşı birlik olması çağrısı da yaptı.

Alman Marksist Leninist Komünist Partisi (MLPD) temsilcisi ise, Öcalan’ın özgürlüğü için Kürtlerin alanlarda olduğunu gördüğünü ve dayanışma amaçlı alanda olduklarını belirtti. Türk Devleti’nin ırkçı-faşist uygulamalarının Almanya’da da  yaşandığını söyleyen temsilci, Alman Hükümeti’nin Kürt sorununun çözümü için Ankara üzerinde baskı kurmasını, silah ticaretini  derhal kesmesini ve PKK yasağının kaldırılmasını istedi.

LONDRA’DA GENÇLERDEN ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ

Ciwanen Azad UK (Birleşik Krallık) örgütü tarafından düzenlenen bir yürüyüşle Kürt Halk Önderi’ne özgürlük talebi haykırıldı.

Son dönemde  eylemlerine aralıksız devam eden Ciwanen Azad UK örgütü, Öcalan’ın özgürlüğü sağlanana kadar eylemlerine devam edileceğini açıkladı. Kuzey Londra’nın Manor House yeraltı tren istasyonunda okunan basın bildirisinin ardından kitle, Kürt ve Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı Haringey’e doğru bir yürüyüş düzenledi.

Gençler, sık sık ‘Terörist Türkiye’, ‘Öcalan’a özgürlük’, ‘Yaşasın Önder Öcalan, hemen şimdi özgürlük’ sloganları attı ve yüzlerce bildiri dağıttı. Gençlik, kortejin en önünde İngilizce olarak hazırlanan ‘Öcalan’a özgürlük’ yazılı pankartı taşıdı.

Ciwanen Azad UK üyeleri, Haringey bölgesinde yolu trafiğe kapatarak kırmızı, yeşil ve sarı meşaleleri yaktı. Bir süre Haringey Tren İstasyonu çevresinde sloganlar atan gençler, eylemi burada sonlandırdı. Gençler, bugün Britanya Kürt Halk Meclisi’nin organize ettiği ve Hyde Park Corner’da başlayacak olan ‘Öcalan’a Özgürlük’ büyük yürüyüşüne katılım çağrısında bulundu.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de yaklaşık bin kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin protesto edildiği eylemde, Özgür Gündem gazetesinin kapatılması ve Roj News muhabiri Vedat Husen Ali’nin KDP tarafından işkence ile katledilmesi de şiddetle kınandı.

Saat 17.00’de Neukölln Hermanplatz’da başlayan yürüyüş Berlin NAV-DEM tarafından organize edildi. Eyleme ayrıca PYD Berlin, ATİF, PARTİZAN, Dest-Dan Kadın Meclisi, Rojava Gençlik gibi kurum ve örgütler de katıldı.Kreutzberg merkezine kadar devam eden yürüyüşte Almanca, Kürtçe ve Türkçe konuşmalarla Öcalan’a uygulanan insanlık dışı tecrit şiddetle protesto edildi.

ROTTERDAM

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bir araya gelen Kürtler, Öcalan için bir yürüyüş düzenledi. ‘Yaşasın Başkan Apo’, ‘Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a özgürlük’, ‘Kürdistan’daki katliamlara son’ gibi sloganların atıldığı yürüyüşe Hollanda televizyon ve gazetelerince çekim ve röportajlar yapıldı.

Yürüyüş sırasında Türk faşistlerinin tahrik ve saldırıları ise polis ve halk tarafından boşa çıkarıldı.

Yürüyüş sonrasında yapılan açıklamada, Öcalan üzerindeki tecrit kınanırken, tecride derhal son verilmesi ve barış görüşmelerinin yeniden başlatılması talebi dile getirildi.

TOULOUSE

Güney Fransa’nın Toulouse şehrinde de Kürt gençleri Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması için Capitol Meydanında bir oturma eylemi gerçekleştirdi. Yaklaşık iki saat süren oturma eyleminde gençler Öcalan’ın tutulduğu koşulları konusunda bilgilendirmede bulundu.

Eylem saat 18:30’da sloganlarla sona erdi.

KOPENHAG

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da açılan 3 günlük çadır eylemi dün sona erdi.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve içinde tutulduğu esaret koşullarını kamuoyuna anlatmak için Cuma günü açılan özgürlük çadırı dün dün akşam saat 22.00 de son buldu.

Danimarka’daki Kürt Kadın Meclisinin öncülük yaptığı dünkü çadır eylemine onlarca kadın ve çocukta destek verdi.