Avrupa’da Öcalan’ın özgürlüğü için çadır eylemleri

1207

LİNZ

Avusturya’nın Linz şehrinde, Hauptplatz’da başlatılan çadır eylemi saat 18’e kadar sürdü. Öcalan’ın durumu ve mücadelesi konusunda hazırlanan bildirilerin dağıtıldığı eylemde tecride karşı duyarlılık çağrısı yapıldı.

Eylemin sonlandırılması sırasında bir grup faşist çadıra gelen eylemcilere hakarette bulundu. Bu sırada bir arbede yaşanırken olayda eylemcilerden Reşit Karpuzcu ve Levent Yalçın’a polis saldırdı. Eylemcileri gözaltına almak isteyen polis, diğer eylemcilerin oturma eylemi yapması üzerine bu tutumundan vazgeçti.

Eylemi provoke etmek isteyen faşistler daha sonra olay yerinden polis tarafından uzaklaştırıldı.

INNSBRUCK

Avusturya’nın Innsbruck şerhinde de Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde iki günlük çadır eylemi başlatıldı. Türk devletinin Kürdistan’da işlediği katliamların fotoğraflarının sergilendiği çadır eylemi bugün Museumstrasse’de saat 15’te devam edecek.

BRIGHTON

İngiltere’nin Brighton kentinin merkezinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük kampanyası çerçevesinde, Britanyalıları kampanya hakkında bilgilendirmek amacıyla stant açıldı.

Sussex Kürt Toplum Merkezi tarafından kurulan stantta Britanyalılara Öcalan’ın durumu ve AKP hükümetinin Kuzey Kürdistan’daki katliam politikaları hakkında bilgi verildi. Bilgilendirme standında Öcalan üzerindeki tecridi kınayan ve Türk devletinin Kuzey Kürdistan’da gerçekleştirdiği katliamları anlatan bildiriler dağıtıldı.

Britanyalıların ilgi gösterdiği bilgilendirme standı 30 Haziran’a kadar devam edecek.

MANNHEİM

Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından Mannheim merkezinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için bir çadır eylemi başlatıldı. Şehir merkezinde başlatılan eylemin ilk gününde çok sayıda bildiri dağıtıldı. “Artık Yeter! Öcalan’a Özgürlük” pankartı altında kurulan çadır üç gün boyunca bilgilendirme amacıyla açık kalacak.

BÜKREŞ

Romanya’nın Bükreş şehrinde de Öcalan için ün günlük çadır nöbet eylemi başlatıldı. Romen halkının yoğun ilgi gösterdiği eylemde çok sayıda bildiri dağıtıldı.

Stuttgart’taki eylemden görüntüler: