Avrupa’da Öcalan’a yönelik tecrit protestoları sürüyor

1314

KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Kürt gençleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit protesto edildi. Gençler, Kopenhag’ın 3 değişik noktasında eylem yaptı.

Kopenhag’daki tarihi Rundetårn kulesini bir süreliğine işgal eden gençler, burada 10 metre uzunluğunda ve üzerinde “Freedom For Öcalan, Free Kurdistan” yazılı bir pankart açtı. Ayrıca kule etrafındaki halka eylemin amacını belirten broşürler dağıttı.

Daha sonra ise kanal turu yapan botlardan birine binen gençler, üzerinde “Free Kurdistan, Freedom For Öcalan” ve “Remove PKK from the terror lists” yazılı pankartları açtı. Gençler son olarak her iki pankartı da yüksek bir köprüden aşağıya asarak eylemlerini tamamladılar.

Eylemlerinin devam edeceğini belirten eylemciler, milyonlarca Kürt tarafından bir özgürlük hareketi olarak görülen PKK’nin jeopolitik nedenlerden dolayı hala Avrupa Birliği ve ABD tarafından oluşturulan terör listesinde bulunduğuna çekmek olduğunu kaydetti.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde NAV-DEM in çağrısı üzerine yüzlerce Kürdistanlı ve dostu, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi bir yürüyüş ile protesto etti.  Hannover merkez tren garı önünde başlayan yürüyüş, şehrin kalabalık caddelerinden geçerek, devam etti güzergah boyunca NAV-DEM’in kaleme aldığı Almanca bildiriler okundu dağıtıldı. Yürüyüş ardından bir miting düzenledi.

Mitingde Almanya sol parti, Mlpd ve NAV-DEM adına konuşmalar yapıldı. Konuşmacılar Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması gerektiğini belirterek, kendisi hakkında bilgi verilmesini istedi. Türk ordusunun Cerablus işgaline de değinerek, bu işgalin, Kürtlerin ve değişik halk ve inançların, büyük bedeller ödeyerek oluşturdukları, kazanımlarına yönelik bir işgal olduğuna dikkat çekti.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, PYD, YPG, YPJ, Ciwanên Azad, TJK bayraklarının yanı sıra, Almanya’da tutuklu bulunan Kürt siyasi tutsakların resimleri taşındı. Miting “Bijî Serok Apo”, “PKK haktır halk burada”, “Yaşasın uluslararası dayanışma” sloganları ile son buldu.

Öte yandan, Hannover belediyesince düzenlenen Kültürler festivaline Hannover Demokratik Toplum Merkezi bir kültürel ve bilgilendirme çadırları ile katıldı.

MONTPELLİER

Fransa’nın Montpellier kentinde de Öcalan üzerindeki tecrit bir miting ile protesto edildi. Comédie meydanında düzenlenen miting Montpellier Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından organize edildi.

Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan mitingde bildiriler dağıtıldı. Bir konuşma yapan DKTM Eşbaşkanı Cevat Güneş, Öcalan’dan haber alınıncaya kadar eylemlerin devam edeceğini söyledi. Antep’teki katliamı da kınayan Güneş, Rojava’ya yapılan işgal girişimini de protesto ettiklerini belirtti.

GÖTEBORG

İsveç’in Göteborg ilinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi ve Cerablus’un işgalini protesto etmek amacıyla dün öğle saatlerinde bir yürüyüş ve miting gerçekleştirdi.

Göteborg Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Rojava Komiteleri’nin çağrısı üzerine saat 13.00 sularında Milleniumplatsen Meydanı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları,  tecridi ve Türk devletinin Ceraslus işgalini kınayan pankartlar ve Kürt Halk Önderi Öcalan’ın resimlerinin bulunduğu flamalarla yürüyüşe geçti.

4 kilometrelik yürüyüş sırasında “Türk Ordusu Kürdistan’dan dışarı”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış”, “Biji Serok Apo”, “Katil Erdoğan”, “Kanlı ellerinizi Rojava’dan çekin” ve “Rojava’yla dayanışma” gibi sloganlar haykıran eylemciler, gösterinin amacını ele alan bildirileri dağıttılar.

Devrim şahitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Järntorget Meydanı’nda Göteborg Demokratik Halk Kültür Merkezi’den Abdullah Deveci, Kürt Halk Önderi Öcalan’ın Kürt ve Ortadoğu halkları açısından taşıdığı önemi ele alan bir konuşma yaptı. Öcalan üzerinde geçtiğimiz yılın 5 Nisan’ından bu yana uygulanan tecridi kınayan Deveci, tüm Kürdistanlılar ve dostlarına Öcalan’ın özgürlüğü için sürdürülen mücadelelere omuz vermeleri ve Kürt Halkıyla dayanışmayı yükseltmeleri çağrısında bulundu.

Rojava Komiteleri adına yapılan konuşmada,  Rojava’daki demokratik ve eşitlikli sistemin mimarının Kürt Halk Önderi Öcalan olduğuna dikkat çekildikten sonra Türk devletinin Rojava’daki oluşumu yok etmek ve Kürtlerin kazanımlarını ortadan kaldırmak amacıyla Cerablus’u işgal ettiğine işaret edildi.

Türk askerlerinin işgal ettiği Suriye topraklarından çekilmesi ve Kürt Halk Önderi’ni derhal serbest bırakılmasının talep edildiği gösteri, Kürtçe marşlar ve Türk devletini protesto eden sloganların atılmasıyla sona erdi.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde de Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit bir miting ile protesto edildi.

Canebierre meydanında bir araya gelen kitle, Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etti.

Eylem önümüzdeki hafta boyunca Valilik önünde devam edecek.