Avrupa’da Öcalan’a yönelik tecrit kitlesel olarak protesto edildi

1188
ANF Images

Almanya ve Fransa’nın birçok kentinde bir araya Kürdistanlılar ve dostları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve AKP faşizmine karşı durmak için yürüyüş ve mitingler düzenledi.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde ‘Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü’ şiarıyla bir yürüyüş ve miting düzenlendi.

Frankfurt Demokratik Toplum Merkezi öncülüğünde düzenlenen yürüyüş saat 16:30’da Frankfurt Hauptbannhof’da başladı. Frankfurt, Hanau, Offenbach, Giessen, Darmstadt ve çevresinden 500’ü aşkın Kürdistanlı ve dostlarının katıldığı eylemde Römer Meydanı’na kadar yüründü.

Yürüyüşün en önünde ‘Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü’ pankartı taşıyan kitle sık sık ‘Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü’, ‘Biji Serok Apo’, ‘Katil AKP Kürdistan’da hesap verecek’ sloganları attı.

Yürüyüş sonrasında toplanılan Römer Meydanı’nda Kürdistan devrim şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan mitingde, Hessen NAV-DEM örgütü adına Vildan Dirik bir konuşma yaptı. Dirik, “Bugün burada Başkan Apo’ya özgürlük Kürdistan’a statü için toplandık. Biz Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar olarak, Başkan Apo’nun özgürlüğü sağlanana kadar, ‘Öcalan’a özgürlük Kürdistana statü’ siarıyla yürüyüş ve etkinlikler düzenleyeceğiz. Başkan Apo’nun özgürlüğünü her alanda haykıracağız” diye konuştu.

Miting yapılan konuşmalar ardından sona erdi.

ESSEN

Almanya’nın Essen kentinde, Berivan Şengal Kadın Meclisi ve Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebiyle bir yürüyüş düzenlendi.

Essen ve Duisburg’tan gelen yüzlerce Kürdistanlı, İstasyon Meydanı’nda (HBF) bir araya geldiler. Kürdistanlılar şehrin en işlek caddesinden geçerek, Öcalan’a yönelik tecridin son bulmasını istediler.

Sık sık ‘Biji Serok Apo’, ‘Bê Serok jiyan nabê’ sloganları atılan eylemde son olarak toplanma alanına gelen kitleye yönelik HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız kısa bir konuşma yaptı.

Sarıyıldız konuşmasında, “Türkiye gittikçe bataklığa girmekte ve ancak Sayın Öcalan bu bataklığa engel olabilir. Türkiye ve Ortadoğu’ya barış getirecek tek kişi Sayın Öcalan’dır” dedi.

HAMBURG

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan özerinde 18 yıldır süren tecrit ve baskı politikalarına dikkat çekmek için Almanya’nın Hamburg kentinde bir yürüyüş düzenlendi.

Demokratik Toplum Merkezi bileşenleri tarafından organize edilen yürüyüşe Hamburg’un yanı sıra Bremen ve Kiel kentlerinden Kürt yurtseverleri katılım gösterdi.

Merkez Tren Garı’nda başlayan yürüyüşte bir konuşma yapan Bremen Şeyh Said Camisi imamı Melle Eşref, Öcalan’ın mazlum ve mağdur edilen kitlelerin sesi olduğunu söyledi. Melle Eşref, Öcalan’ın esaretinin tüm Kürt alkına karşı bir saygısızlık olduğunun altını çizerken, zulmün olduğu her yerde direnişin de meşru olduğunu vurguladı.

Yürüyüşte konuşan Hamburg DKTM Temsilcisi Sevahir Bayındır da halkın Erdoğan’ı başkan yaptırmayacağını ve hevesinin kursağında kalacağını söyledi.

Bayındır, şöyle konuştu: “Önderlik, Kürt halkının kırmızı çizgisidir. Esaret altında olan özgür Kürdün iradesidir. Bizler bu bilinçle Önderliğimizi sahiplenmeliyiz.”

Hamburg’un Gansemarkt semtine kadar devam eden yürüyüş, daha sonra zılgıt ve sloganlarla sona erdi.

BONN

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Almanya’nın Bonn kentinde yürüyüş ve miting biçiminde eylemler gerçekleştirildi. ‘Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü’ sloganıyla düzenlenen eylemleri Bonn DKTM organize etti.

Frankenbad Alanı’nda toplanan kitle, ‘Bi Can Bi Xwin Em Bi Terene Ey Serok!’, ‘Be Serok Jiyan Nabe!’, ‘Terörist Erdoğan’, ‘Bütün Sömürgeciler Kürdistan’dan Defolun!’ sloganları attı. Öcalan posterleri, Kürt hareketlerine ait bayraklar ve pankartlarla yürüyüşe geçilirken, kent merkezinde 1,5 saatlik yürüyüş sonrası Münsterplatz’da bir miting yapıldı.

ROTE HILFE: ÖCALAN ÖZGÜRLEŞMELİ

Mitingde Kürtlerle birlikte eylemde yer alan farklı Alman sol hareket ve partileri adına konuşmalar yapıldı. Rote Hilfe Bonn adına konuşan Esther Winkelman, İmralı koşullarında 18 yıldır izolasyona tabi tutulan Öcalan’ın Kürt halkının Özgürlük Yürüyüşü’nün Önderi olmasından kaynaklı esir tutulduğunu söyledi. Winkelman, Öcalan’ın derhal özgürlüğüne kavuşturulmasını talep etti.

Öcalan’ın özgürlüğünün Kürt sorununun barışçıl çözümünün ifadesi olduğunu söyleyen Rote Hilfe Temsilcisi, Alman Hükümeti’nin Türkiye’ye verdiği desteği çekmesini ve PKK yasağının kalkmasını istedi.

DKP: MANDELA İÇİN DAYANIŞMA ÖCALAN İÇİN DE GÖSTERİLMELİ

Alman Komünist Partisi (DKP) adına konuşan Frank Rotte ise, Kürt Halk Önderliği’nin, temsil ettiği Kürtler için özel bir anlam içerdiğini ve Öcalan’ın özgürleşmesinin Türkiye’nin demokratikleşmesinin de göstergesi olacağını söyledi.

Rotte, Türk Devleti’nin şimdiye kadar Kürt halkının özgürlük yürüyüşüne karşı savaş dayattığını, bunu da arkasındaki uluslararası destekle yaptığını söylerken, savaşı derinleştirici tutumun terkedilmesi gerektiğini vurguladı. Rotte, “Güney Afrika’da Nelson Mandela’nın özgürlüğü için gösterilen enternasyonal dayanışma, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için de gösterilmeli” dedi.

Mitingde söz alan diğer konuşmacılar da Öcalan’ın özgürlüğünün önemine dikkat çektiler.

BERLİN

Öcalan üzerindeki tecrit Almanya’nın başkenti Berlin’de de bir yürüyüşle protesto edildi.

DEST -DAN Kadın Meclisi tarafından organize edilen yürüyüşe, NAV-DEM Berlin, CİK, PYD Berlin ve Rojava Gençlik’in aralarında bulunduğu Kürt kurumları katıldı.

Berlin’deki yürüyüş saat 15.00’te U-Bahn Kleis Park’da başladı. Ancak her zamanki gibi Berlin polisinin Öcalan posterleri ve pankartlara yönelik tahammülsüzlüğü dikkat çekti.

Buna rağmen üzerinde ‘Öcalan’ın Yaşamı tehlikede, susma!’ yazılı Almanca pankart ve Öcalan posterleri taşıyan kitle, U-Bahn Wittenberg Platz’a kadar yürüdü. Kitle, sık sık ‘Be Serok Jiyan Nabe’, ‘Öcalan’sız dünyayı başınıza yıkarız’, ‘Katil Erdoğan’, ‘PKK halktır, halk burada’, ‘Biji Serok Apo’ ve ‘Biji Berxewedana Kurdistan’ sloganlarını haykırdı.

Yürüyüşte Öcalan’ın sağlığı ve yaşamı ile ilgili tehlikenin anlatıldığı Almanca bildiriler dağıtıldı.

Yürüyüşte DEST-DAN Kadın Meclisi adına konuşan Susanna Rössling şöyle dedi: “Kürt Halk Önderi 1999’dan itibaren büyük bir özveriyle barışı yaratmak için her yol ve yöntemi denedi. Bu çabalar aslında sonuçta verdi ve bu 2015’te Dolmabahçe Mutabakatı’na kadar bu devam etti. Ama karanlık güçler ve onların başı Erdoğan, bunu tersine çevirmek için çirkin bir oyun sergilediler. Bu oyuna Avrupa da seyirci kaldı ve göz yumdu. Oysa buna engel olabilirlerdi. Olmadılar, çünkü Ortadoğu’yu yeniden bölüp paylaşmak istiyorlar. Bunun karşısında Öcalan ve Kürt hareketi engeldir. Bundan dolayı imhadan ve savaştan yana tavır koydular.

Biz kadınlar olarak başta Öcalan olmak üzere tüm devrimci tutsakların özgürlüğü için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Kürt halkı ve önderliği özgür olmadan kimse ‘ben özgürüm’ diyemez. Bu hem mümkün değil hem de ahlaki değil.”

Tertip Komitesi bugün (Pazar) saat 13.00’te NAV-DEM Berlin lokalinde yapılacak olan ve HDP Van Milletvekili Tuba Hezer’in de katılacağı halk toplantısına katılım çağrısı yaptı.

Komite ayrıca 1, 2 ve 3 Şubat’ta Potsdam’dan başkent Berlin’deki Federal Parlamento’ya kadar yapılacak olan uzun yürüyüşe de katılım ve sahiplenme çağrısı yaptı.

WUPPERTAL

 

Almanya’nın Wuppertal kentinde Demokratik Güç Birliği Eylem Platformu’nun, Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de yaşanan devlet terörüne karşı, ‘Faşizme Karşı Birleşik Örgütlü Mücadeleyi Yükseltelim’ şiarıyla organize ettiği bir yürüyüş düzenlendi.

NAV-DEM, BİR-KAR, AGİF, ATİK ve ADHK, Socialist Youth Movement-SYM gibi kurumların yanı sıra çeşitli sosyalist, Kürt, Alevi ve demokrat kesimden çok sayıda Kürdistanlı ve dostları katıldı.

Öğleden sonra City-Arkaden önünde başlayan yürüyüş boyunca, ‘Yaşasın Enternasyonal Dayanışma’ ve ‘Türkiye ve Kürdistan’daki Faşizme Karşı Omuz Omuza’ yazılı pankartlar taşıyan kitle, sık sık ‘Terörist Erdoğan’, ‘Çocuk katili Erdoğan’, ‘Merkel finanse ediyor, Erdoğan bombalıyor’, ‘Bijî Serok Apo’, ‘Şehîd namirin’, ve ‘Bijî Kurdistan’ sloganlarını attı.

Marşlar eşliğinde tekrar City-Arkaden önüne gelinen yürüyüş sonrasında yapılan mitingde, AKP ve Türk devletinin katliamlarını teşhir eden konuşmalar yapıldı.

Geçmişteki bütün faşist iktidarlarda olduğu gibi, faşizme karşı direnenlerin örgütsüz ve önderliksiz bırakılarak diz çöktürülmek istendiği ifade edilen konuşmalarda, ortak mücadele çağrısı yapıldı.

Yapılan konuşmaların ardından eylem, diktatörlüğe ve faşizme karşı ortak mücadeleyi daha da güçlendirmeye yönelik çağrılarla sona erdi.

DRESDEN

Almanya’nın Dresden kentinde de Uta Kadın Meclisi öncülüğünde “Önderliğimizin özgürlüğü biz Kürt kadınlarının özgürlüğüdür” şiarı ile bir eylem düzenlendi.

Pragerstraase’den Hauptstrase’ye yürüyen Kürdistanlılar ve dostları “Öcalan’a özgürlük”, “Be Serok jiyan na be”, “Biji Serok Apo” sloganları ile Öcalan’a yönelik tecrit protesto edildi.

MARSİLYA

Marsilya’da Demokratik Toplum Merkezi ve Arin Mirkan Kadın Meclisi öncülüğünde Öcalan’ın özgürlüğü için bir yürüyüş düzenlendi.

Bini aşkın Kürdistanlı ve Fransızın katıldığı yürüyüşte ‘Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü’ yazılı pankart ve dövizlerle yürüyüşe geçen kitle sık sık, ‘Be Serok Jiyan na be’, ‘Bijî Serok Apo’ ve ‘Katil Erdoğan’ sloganları attı.

Binlerce bildirinin dağıtıldığı yürüyüş sonrasında Vieux-Port Meydanı’nda bir miting gerçekleştirildi. Mitingde yapılan konuşmada, “Kürt halkının önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü, Kürdistan’ın özgürlüğüdür. Bizler Önderliğimiz özgür olana kadar her gün sokaklarda ve alanlarda olacağız. Önderliğimiz bizim kırmızı çizgimizdir. Birlik içinde dir olacağız ve komployu boşa çıkaracağız” denildi.