Avrupa’da Öcalan’a özgürlük yürüyüşleri

781
ANF Images

Almanya’nın Duisburg, Fransa’nın Rennes kentinde alanlara çıkan Kürdistanlılar Öcalan’ın özgürlüğünü talep ederken, İtalya’nın Milano kentinde ise “Öcalan’a özgürlük koordinasyon” çalışmalarının startını bir toplantı ile verdi.

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar, birçok kentte “Öcalan’a özgürlük” yürüyüşü düzenledi.

Almanya’nın Duisburg, Fransa’nın Rennes kentinde alanlara çıkan Kürdistanlılar Öcalan’ın özgürlüğünü talep ederken, İtalya’nın Milano kentinde ise “Öcalan’a özgürlük koordinasyon” çalışmalarının startını bir toplantı ile verdi.

DUİSBURG

Almanya’nın Duisburg kentinde Kürtler Öcalan’ın özgürlüğü için alanlardaydı. KCDK-E Başkanlık Divanı’nın çağrısı ile miting düzenledi.

Duisburg belediyesi önünde toplanan 500’ü aşkın kişinin katılımı ile düzenlenen mitingde yapılan konuşmalarda, “AKP faşizmi ve Erdoğan diktatörlüğünün başkan Abdullah Öcalan’a karşı uyguladığı tecrit ve sürecin dışında tutma politikası hala sistematik bir şekilde devam ediyor” denildi.

Mitingden sonra ise Kürdistanlılar belediye önünden Duisburg Tren Garı’na kadar bir yürüyüş düzenledi. Eylem yapılan konuşmalarla sona erdi. Türk devleti destekli bir grubun eylemi provoke etme girişimleri boşa çıkarıldı.

RENNES

Fransa’nın Rennes kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyüş düzenlendi.

Rennes Demokratik Toplum Merkezi halk meclisi öncülüğünde yapılan yürüyüşe Kürdistanlılar ve dostları katıldı. Saat 16.00’da Demokratik Toplum Merkezi lokali önünden Rennes belediyesi önünü doğru yürüyüşe geçen kitle ” Öcalan’a özgürlük ” sloganları attı.

Belediye binası önünde yapılan mitingde konuşan DTKM Rennes eş başkanı Mezher Kılıç şunları söyledi: “ABD, AB ve Türkiye’nin Ortadoğu’da kalıcı barış söylemlerini samimi bulmuyoruz. Kalıcı barış ve istikrarın adresi İmralı, dolayısıyla sayın Öcalan’ın bir an önce özgürlüğü sağlanmalı” dedi.
Eylem “Biji Serok Apo” sloganları ile sona erdi.

MİLANO

İtalya’nın Milano kentinde ise İtalya Kürt Komitesi tarafından organize edilen İtalyan kurumların katılımı ile “Öcalan’a Özgürlük Koordinasyonu” çalışmalarının startı verildi.

Kürdistan’daki siyasal gelişmelerin de aktarıldığı toplantıda 11 Şubat yürüyüşü için oluşturulan “Öcalan’a Özgürlük Koordinasyonu” çalışmalarına başladı.