Avrupa’da Öcalan’a özgürlük eylemleri yapıldı

612

1 Eylül Barış günü vesilesiyle İsviçre’nin Zürich, Fransa’nın Strasburg ve Danimarka’nın Kopenhag kentlerinde İmralı tecridi protesto edildi ve Öcalan’a özgürlük talepleri dile getirildi.

1 Eylül Dünya Barış günü dolayısıyla Zürich Parlamentosu önünde bir araya gelen Kürtler ve dostları, Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan ve Ortadoğu için Barış talebinde bulundu.

Zürich Demokratik Kürt Toplum Merkezi(DKTM) çağrısıyla akşam saatlerinde bir araya gelen Kürdistanlılar, 1 Eylül Dünya Barış günü vesilesiyle başta Kürdistan’da yürütülen kirli savaşın durdurulması ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için özgürlük talebi dile getirildi.

Zürich Parlamentosu önündeki eylemde konuşan DKTM Eş Başkanı Halise Tüzer Öcalan’ın barış çabalarına değindi.

Eylemde, İsviçre Göçmen İşçi Federasyonu (İGİF) temsilcisi de bir konuşma yaparak “Tüm savaş çığırtkanlığına karşı inadına Barışta ısrar edeceğiz, halklarımızı savaşın yıkıcılığına teslim etmeyeceğiz” dedi.

KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Sêvê Kadın Meclisi öncülüğünde 1 Eylül Dünya Barış günü vesilesiyle Öcalan’a özgürlük talebiyle, enformasyon çadırı açıldı.

Kopenhag, Büyükşehir belediyesi önündeki eylemde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ve Ortadoğu halklarının özgürlüğünü içeren bildiriler dağıtıldı.

Havanın kararmasıyla eylemciler, meydanda sinevizyon gösterimi yaptı.

STRASBURG

Fransa’nın Strasburg kentinde de Zin Kadın Derneği üyeleri, Place Kleber Meydanı’nda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit protesto etti. Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden kadınlar çok sayıda bildiri dağıttı.