Avrupa’da Öcalan’a özgürlük eylemleri kesintisiz sürüyor

1211

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve özgürlüğü amacıyla basın açıklaması ve yürüyüş düzenlendi.

Türk Konsolosluğu’na yakın bir alanda toplanan Kürdistanlılar ve dostları yürüyüş öncesi basın açıklaması yaptı.  Açıklamanın ardından yoğun güvenlik önlemleri altında yürüyüş başladı.

Eylem boyunca sık sık “Bijî Serok Apo”, “Öcalan’a özgürlük Kürdistan’da barış”, “Yaşasın enteryonalist dayanışma”, Yaşasın YPG/YPJ” ve “Türk ordusu Kürdistan’dan defol” sloganları atıldı.

Öcalan’ın içinde bulunduğu koşulları anlatan Almanca ve İngilizce bildiriler dağıtıldığı yürüyüş parlamento önünde son buldu.

MELBOURNE

Avusturalya’nın Melbourne kentinde de tecride dikkat çekmek amacıyla Victoria Kürdistanlılar Demokratik Toplum Merkezi NAV-KURD tarafından bir eylem gerçekleştirildi. Eyleme Kürt Kadın Derneği, Kürdistan için Avusturalyalılar ve Anadolu Kültür Merkezi de destek verdi.

Eylem “Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’a Barış” ve “Be Serok jiyan nabe” sloganları ile sona erdi.

TORONTO

Kanada’nın Toronto şehrinde yaşayan Kürdistanlılar Öcalan’a yönelik ağır tecridi ve görüştürülmemesini yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Eyleme yaklaşık 400 kişi katıldı. Bir konuşma yapan Toronto Demokratik Kürt Halk meclisi Eşbaşkanı Gürkan Ormangören, Kürt halk Önderi Öcalan özgürleşene kadar eylemlerin devam edeceğini belirtti.

BORDEAUX

Fransan’ın Bordeaux kentinde, Kürt gençleri şehrin birçok noktasında eylem düzenledi. Köprüleri kapatan gençler, ‘Tecride son, Abdullah Öcalan’a özgürlük’ pankartı açıp, Fransız halkına bildiri dağıtarak tecride ilişkin bilgilendirmede bulunarak, Kürt halkı ile dayanışma çağrısı yaptı. Her akşam eylem düzenleyen gençler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan özgürleşene ve Kürdistan sorunu çözülene kadar eylemlerin devam edeceğini belirtti