Avrupa’da Öcalan için eylemler

1137

Hollanda’nın Arnhem şehrinde Öcalan’a tecridi protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi. 500’ü aşkın Kürdistanlının katıldığı yürüyüşte Qamişlo katliamı da kınandı.

Arnhem merkez tren istasyonu önünde bir araya gelen eylemciler sık sık “Terörist AKP”, “Terörist IŞİD”, “Biji Serok Apo” sloganları attı. Eylemde yapılan açıklamalarda Öcalan’dan haber alınana kadar Kürtlerin eylemlerinin süreceği ifade edilerek, tecridin kan siyasetinden rant elde etmek için uygulandığı kaydedildi. Eylemde HDP milletvekili Kemal Aktaş ile Arnhem DTKM Eş Başkanı Ela Pala da birer konuşma yaptı.

TORINO

İtalya’nın Torino şehrindeki Castello meydanında Öcalan’a tecridi protesto emek için bir grup Kürt ve Kürt halkını dostları bir araya geldi.

Eylemde Verso Kurdistan Derneği başkanı Antonio Oliveri bir konuşma yaparak Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılması ve avukatlarıyla görüştürülmesini istedi. Oliveri, bu şekilde Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözülmesinin önünün açılacağını kaydetti.

Çok sayıda bildirinin dağıtıldığı eylemde sık sık “Biji Serok Apo” sloganları atıldı.

TOULOUSE

Fransa’nın Toulouse şehrinde yaşayan Kürdistanlılar, Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etti.

Demokratik Kürt Toplum Merkezinin çağrısıyla Capitol meydanında bir araya gelen çok sayıda Kürdistanlı, Öcalan’dan darbe girişiminin ardından haber alınamamasının büyük kaygı yarattığını ifade etti. Sık sık “Biji Serok Apo” sloganları atan eylemciler bir saat süren etkinliğin ardından olaysız dağıldı.

Eylemde çok sayıda bildiri de dağıtıldı.

MARSİLYA

Marsilya’da ise Canebierre Meydanında düzenlenen bir eylemle Kürtler, Öcalan üzerinde ağırlaşan tecridi ve Rojava’nın Qamişlo kentinde yapılan katliamı protesto etti.

Eylemde yapılan konuşmada Öcalan’a uygulanan tecrit ve Qamişlo katliamının kabul edilemez olduğu belirtildi. Öcalan özgür olana kadar eylemler süreceği de vurgulandı.

Eylem sonrasında bir grup toplu bir şekilde Avrupa Konseyi’ne mektup gönderdi.

RENNES

Rennes’te, Zin Kadın Derneği ve CDK Rennes öncülüğünde bir yürüyüş düzenlendi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı eylem Colombier Meydanından başladı.

Yeni AntiKapitalist Parti, Genç Komünist Parti’nin de destek verdiği eylemde Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması istendi. Çok sayıda bildirinin dağıtıldığı eylemde CPT ve Uluslararası Af Örgütüne gönderilmek üzere imzalar toplandı.

HAMBURG

Hamburg DKTM’ye bağlı Pinneberg kentindeki Kürtlerin düzenledikleri tecrit protesto eylemi sırasında Türk çeteler provokasyon yaratmaya çalıştı. Sağ duyulu davranan Kürtler, slogan atarak eylemlerinden vazgeçmedi.

Cumartesi günü saat 16.00’da Pinneberg belediyesi önünde toplanan Kürtler, geçen yılın Nisan ayından itibaren halk önderi Abdullah Öcalan’dan haber alınmadığı, Türkiye’de gerçekleşen darbeden sonra endişelerinin giderek arttığını belirterek, bir an önce uygulanan tecridin kaldırılmasını talep etti. Bu arada caddenin diğer tarafında toplanan Erdoğan çeteleri, eylemcilere saldırmak istedi.

Kürtlerin hemen karşı çıkmasıyla beraber Alman polis ‘Allahu Ekber’ ve ‘Her şey vatan için’ bağıranlara polis köpekleriyle müdahale etti. Kürtler ise, ‘Biji Serok Apo’, ‘Be serok jiyan nabe’ ve ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’ sloganları atarak, halaya durdu.