Avrupa’da Öcalan için eylemler devam ediyor

672

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride son verilmesi ve İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) acilen İmralı’ya gitmesi amacıyla Avrupa’daki eylemler devam ediyor.

BERN

Bern’de alanlara çıkmaya devam eden Kürdistanlılar, Öcalan’ın sağlık ve güvenliğinden endişe duyduklarını ifade ederek, Öcalan’dan haber alma taleplerini yenilediler.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliğinden endişe duyan Kürdistanlılar, İsviçre’de eylemlerine devam ediyor. Bern merkez tren istasyonu önünde bir kez yine bir araya gelen Kürdistanlılar, yaptıkları eylemle Öcalan’dan haber alma taleplerini yenilediler.

Öcalan’a özgürlük tişörtleri giyen eylemciler, sık sık attıkları sloganlarla Öcalan’ın sağlık ve güvenlik koşullarına dikkat çekti. El ele tutuşarak iki koldan zincir oluşturan eylemciler, başta İsviçre olmak üzere uluslararası güçleri konuya ilişkin harekete geçmeye çağırdı.

Öcalan’ın içinde bulunduğu koşullara ilişkin bildirilerinde dağıtıldığı eylemde, hep bir ağızdan atılan sloganlarla Öcalan’a özgürlük istendi.

BASEL

İsviçre’nin Basel kentinde Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğü için devam eden eylemler kapsamında, dün de Ronahî Kadın Meclisi öncülüğünde bildiri dağıtıldı.

Basel’in en işlek yeri olan Barfüsserplatz’da bir araya gelen Kürdistanlılar, Öcalan’ın özgürlüğünü konu alan Almanca bildiriler dağıttı.

HİLDESHEİM

Almanya’nın Hildesheim kentinde Öcalan’ın özgürlüğü için Meryem Kadın Komünü tarafından başlatılan 2 günlük çadır eylemi dün sonlandırıldı.

İki gün boyunca merkez tren garı önünde yapılan eylemde çok sayıda bildiri dağıtılırken, kent sakinlerine Öcalan’ın durumu üzerine bilgi verildi. Yeşil-kırmızı-sarı afişlerin taşındığı eylemde, Alman halkında Kürtlerin derin endişeleri dile getirildi. Etkinlikte sık sık ‘Be Serok Jiyan nabe’ sloganları atıldı.

Meryem Kadın Komünü adına konuşan Hayat Donma, Hildesheim Belediyesi ve polisinin kendilerini yıldırmaya yönelik politikalarına dikkat çekti. Belediye’de çağrıldığı odada korkutulmaya çalıştığını söyleyen Donma, kendisinin ise Öcalan üzerine hazırlanan dosyayı sunduğunu kaydetti.

Donma, Kürtlerin DAİŞ başta olmak üzere radikal İslamcı çetelere karşı mücadelesini hatırlattığını ve bunun için de Kürtlerle diyalog içerisinde olunması gerektiğini söylediğini belirtti.

BONN

Öcalan’ın  sağlık ve güvenlik durumu için Bonn’da dün gün boyu çadır eylemi gerçekleştirildi.

PYD-Bonn, DKTM-Bonn ve TEV-ÇAND’ın ortak organize ettiği eylem Münsterplatz’da gerçekleşti. Abdullah Öcalan posterleri ile açılan çadırda bildiriler dağıtıldı ve konuşmalar yapıldı. Müzik sunumu yapılan eylemde kent sakinlerine konu hakkında bilgilendirme yapıldı.

Yapılan konuşmalarda İmralı’da ada koşullarında ve çok ağır tecrit altında tutulan Öcalan’dan hiçbir biçimde haber alınmadığı, son 5 yıldır avukatlarıyla dahi görüştürülmediği ve Kürtlerin bunu asla  kabul etmeyeceği belirtildi. Bunun için ise başta CPT olmak üzere uluslararası kurumların harekete geçmesi talep edildi.

Sabah 11.00’de başlayan eylemde sanatçılar Sipan Xelat, Welat Başur, Ayda ve Hasan Rojava tarafından  Kürtçe direniş stranları seslendirildi. Sık sık ‘Bıji Serik Apo!’ sloganlarının atıldığı eyleme Alman halkı da yoğun ilgi gösterdi.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde yaşayan Kürtlerin de Öcalan için eylemleri devam ediyor.

Hannover Kültür Komisyonu, Kröpke Meydanı’nda bir miting düzenlerken, burada Öcalan için şarkılar söylendi ve konuşmalar yapıldı. Etkinliğe sanatçılar Hozan Axin, Hikmet, Koma Volkana Şoreşe, Ciwan Çewlik, Hunermend Aslan, Aydın Amara, Narin ve diğer birçok sanatçı katıldı.

Etkinlikte sık sık ‘Biji Serok Apo’, ‘Be Serok Jiyan nabe’ sloganları atıldı.

SALZGİTTER

Bir diğer Alman şehri Salzgitter’de ise kadınlar tarafından yoğun bir bilgilendirme çalışması yapıldı.

Kürt kadınları siyasi partiler, kiliseler ile radyolara yönelik olarak Öcalan üzerine hazırlanan dosyayı sundular. Bu çalışmalar esnasında yetkili bireylere Öcalan’ın durumuna ilişkin hassasiyet anlatıldı.

STUTTGART

Kürt Halk Önderi’nin acil tecrit koşullarına tepki vermek amacıyla Almanya’nın Stuttgart şehrinde gençler tarafından bir miting düzenlendi.

Mitingde sık sık ‘Türk devleti terörünü protesto ediyoruz!’, ‘Addullah Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a Statü!’ ve ‘Abdullah Öcalan’ın tutukluğu 40 milyon Kürt halkının tutukluluğudur!’ sloganları atıldı.

Stuttgart Schlossplatz meydanında, Ciwanen Azad, Ciwanen Azad-Jin, JXK ve YXK’nin birlikte düzenlediği miting, saat 17.00’den 19.00 kadar sürdü.

Kürt gençliğinin düzenlediği mitingde yalnızca Öcalan’ın posterleri taşınırken, Almanca ‘Abdullah Öcalan’a Özgürlük!’ ve ‘Abdullah Öcalan’ın tutukluluğu, 40 milyon Kürdün tutukluluğudur!’ yazılı pankartlar açıldı.

Gençlerin Kürt halkının esaretini temsil için sembolik olarak ellerini halatlarla bağladığı eylem yoğun ilgi görürken, çevreden geçenler tarafından Öcalan ve eylemin amacına ilişkin sorular soruldu.

Çok sayıda kent sakininin eylemcilere destek verdikleri görülürken, Kürt halkına destek mesajlarını ilettiler. Gençler, çevredekiler tarafından alkışlandı. Eylemde NAV-DEM tarafından hazırlanan bildiriler de dağıtıldı.

Eyleme, Şengal’li gençler de katılırken, yapılan açıklamada, “Abdullah Öcalan, Kürt halkının siyasi iradesidir. Onun tutuklu olması, 40 milyon Kürdün iradesinin tutukluluğu anlamına geliyor. Biz gençler bunu artık asla kabul etmiyoruz. Bu konudaki eylemlerimizi çeşitli zaman ve içeriklerle yapmaya devam edeceğiz!’’ denildi.