Avrupa’da Öcalan için çadır eylemleri

1373

Stuttgart, Düsseldorf ve Essen’de dün çadır eylemleri mitinglerle noktalanırken, Avusturya’nın Linz şehrinde ise faşistlerin eylemcilere yönelik saldırıları sürdü.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart şehrinde “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a Statü” çadır nöbeti eyleminin finali yapıldı.

Stuttgart Demokratik Kürt Toplum Merkezi, J/YXK organizasyonu ile dört parçadan Kürdistanlı genç, yaşlı, kadın, erkekler büyük bir coşkuyla 21 Hazirandan beri Schlossplatz/Kobané meydanında her gün açık tuttuğu Nöbet çadır eylemini 30 Haziran’da sonuçlandırdı. Kürdistan gençlerinin sürekli kamuoyu ile bilgilendirme konuşmalarını yaptığı eylemde Naw-Dem’in bildirileri ve Abdullah Öcalan’a dair el ilanları dağıtıldı

9 gün boyunca süren çadır nöbet eylemi saat 19’da ‘Çerxa Şoreşe’ marşı söylenerek noktaladı. Ardından alkışlar eşliğinde “Biji Serok Apo!”, “Es Lebe Öcalan!” ve “Katil Erdoğan!” sloganları atıldı.

DÜSSELDORF

KCDK-E’nin çağrısıyla Almanya’nın Düsseldorf şehrinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü şiarıyla başlatılan çadır eylemi 10’uncu gününde sonlandırıldı.

Düsseldorf Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Kürt Kadın Hareketi’nin öncülük ettiği çadır eylemi Kadın Meclis, İnisiyatifleri ve DKTM’lerinin katılımı ile on gün boyunca Düsseldorf merkezi tren garı önünde gerçekleştirildi. Çadır eyleminde binlerce bildiri dağıtılırken eylem yoğun bir ilgi gördü.

Eylemin 10.gününde 1996 yılında Dersim merkezde fedai eylemi gerçekleştiren ARGK gerilası  Zeynep Kınacı’nın posteri asılarak anması yapıldı. Zeynep Kınacı’nın mücadele arkadaşı Helin Amed kısa bir konuşma yaparak Zeynep Kınacı’nın kişiliğini anlattı. Helin Amed, “Zilan yoldaşı anlatmaya kelimeler yetmez onu hissetmek ve yaşamak gerekir” dedi. Konuşmaların ardından 10 günlük çadır eylemi sonlandırıldı.

ESSEN

Essen’de de Kürt halkı önderi Abdullah Öcalan için açılan bir haftalık nöbet çadırı bir mitingle son buldu. Mitinge sivil toplum kuruluşları ve partiler destek sunup birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmalarda Erdoğan insanlık için tehlike arz eden bir kişi olduğu ifade edilerek, Erdoğan’ın varlığının toplumlar arası barışı engellediği kaydedildi.

Miting daha sonra sloganlar ve çekilen halaylarla son buldu.

LİNZ

Avusturya’nın Linz şehrinde Öcalan’ın özgürlüğü için açılan çadır iki gün üst üste faşist grupları saldırısına uğradı. Eylemin dünkü bölümünde faşist gruplar çadır eylemcilerin karşısında toplanırken Avustureya polisi faşistlerin provokasyonlarına seyirci kaldı.

Faşistlerin fırlattığı bir şişe bir eylemcinin yaralanmasına neden olurken bu olayın ardından arbede yaşandı.

INNSBRUCK

Innsbruck’ta Öcalan için başlatılan iki günlük çadır eylemi finalini yaptı. Akşam saat 20’de sona erdirilen eylem sırasında yüzlerce bildiri dağıtıldı ve bilgilendirmeler yapıldı.

Eylemin sonunda bir değerlendirme yapan Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eş Başkanı Nuran Koçgîrî, bu süreçte Avrupa’daki Kürtlere birçok görev düştüğünü belirterek rollerini gereği gibi oynayacaklarını dile getirdi.

GÖTEBORG

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması için İsveç’in Göteborg şehrinde yaşayan Kürdistanlılar, il merkezindeki meydanda çadır açtı.

Çadıra “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” pankartını asan Kürdistanlılar, yazılı ve sözlü olarak İsveç kamuoyunu Kürdistan’daki savaş ve katliamlar, Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik tecrit konusunda bilgilendiriyor.

Etkinlikte zaman zaman halaya duruyor ve Bakur’a yönelik saldırıları protesto eden ve Kürt Halk Önderi’nin serbest bırakılmasını talep eden sloganlar atıyorlar.

Kürdistanlılar, önümüzdeki günlerde de çadırın açıldığı meydanda  Bakur’da Kürt devletinin katliamlarını ve Kürt Halk Önderi Öcalan’ın yaşam ve mücadelesini anlatan film ve sinevizyon gösterimi yapacaklar.