Avrupa’da Kürtler ve dostları sokaklarda: Öcalan’a özgürlük!

985

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmeyi sürdürüyor. Etkinliklerde Öcalan’ın özgürlüğü ve derhal İmralı kapılarının açılması istendi.

SOLOTHURN

İsviçre’nin Solothurn kentinde kadınlar tarafından Öcalan’ın özgürlüğü için eylem düzenlendi.
Solothurn Pınar Kadın Meclisi tarafından düzenlenen eylemde, Öcalan’a dönük tecrit protesto edildi.
“Önderimiz Abdullah Öcalan’dan haber alamıyoruz” yazılı dövizlerin taşındığı eylem, kent merkezinde düzenlendi.
Almanca bilgilendirme yapılan eyleme sloganlarla son verildi.

BASEL

İsviçre’nin Basel kentinde HDK öncülüğünde 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesi ile bir miting gerçekleştirildi. Kürdistanlılar ve dostlarının katıldığı eylemde, Öcalan’a dönük tecrit protesto edildi.
Türk ordusunun Cerablus işgaline de tepki gösterilen eyleme Kürt Toplum Merkezi, MLKP, MKP, Basel Ronahî Kadın Meclisi ve diğer dost çevreler de katıldı.

ZÜRİH

İsviçreli siyasi parti, kurum ve kuruluşlar İsviçre’nin Zürih kentinde 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Türkiye’ye masaya dönme çağrısı yaptı.
Kasama, Wilpf Frauen, Basler Frauen Vereinigung, Robert Grimm, SP ve Beritan Kadın Meclisi Zürich Parlamentosu’nun önünde eylem düzenledi. “Erdoğan ve tüm kadın düşmanları defolun” ve “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü” yazılı pankartların taşındığı eylemde, SP Milletvekili Monika Wicki konuşma yaptı. Dünyada yaşanan savaşlar  hakkında bilgi veren Wicki, “1 Eylül Dünya Barış Günü’nde tekrardan Türkiye’ye çağrı yapıyoruz; kalıcı bir barışın sağlanması için Abdullah Öcalan’ın perspektifleri doğrultusunda bir an önce müzakere başlasın” dedi.
Wicki’nin ardından Beritan Kadın Meclisi adına açıklama yapıldı. Açıklamada, Öcalan’ın üzerindeki tecritle Türkiye devletinin savaşı tırmandırdığı belirtildi. Eylem sloganlarla sona erdi.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşte, Öcalan’a dönük tecrit de protesto edildi.
Hamburg Barış Forumu tarafından düzenlenen yürüyüşte, dünyanın genelinde yaşanan savaşlara son verilmesi istenirken, Türkiye devletinin Kürtlere karşı yürüttüğü imha politikası kınandı.
Kürtlerin ve DİDF üyelerinin de yoğun katıldığı etkinlikte NAV-DEM Temsilcisi Yavuz Fersoğlu, Türk ordusunun Rojava’yı işgal girişimi hakkında bir konuşma yaptı. Türkiye’nın Kürdistan’da sivil halka karşı kullandığı silahların önemli bir bölümü Almanya tarafından satıldığına dikkati çeken Fersoğlu, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan uzun zamandır haber alamama durumunun Kürtleri derinden endişelendirdiğini söyledi.
Dammtor’da başlayan yürüyüş, Alman Sendika Birliği (DGB) binası önünde gerçekleştirilen mitingle sona erdi.

HILDESHEIM

Almanya´nin Hildesheim kentinde, Hildesheim Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin organizesi ile araç konvoyu ile tecrit protesto edildi. Kent merkezinde şehir turu atılarak, tecride dikkat çekildi.
Öcalan’ın özgürlüğünün istendiği eylemde, AKP’nin Kürtlere dönük saldırı ve katliamları protesto edildi.
Tur sırasında sık sık “Bijî Serok Apo” sloganı atıldı.

INNSBRUCK

Avusturya’ nın Tirol eyaletinin başkenti Innsbruck’ ta Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesi ile eylem gerçekleştirildi. Eylemde Almanca pankart ve dövizler açıldı. Eylemde konuşan Gemze Êlih, AKP’nin savaş politikalarını kınadı.
Eyleme katılanlar, Öcalan’ın posterlerini ve KCK ile YPG’nin bayraklarını taşıdı.

BERN

İsviçre’nin Bern kentinde HDK Bern’in çağrısı,  HDK bileşenleri ve İsviçreli Kürt dostlrının katılımıyla Bahnofplatz önünde 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle  bir miting düzenlendi.
Eylemde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecrit ve Rojava’ya dönük saldırılar protesto edildi.
HDK bileşeni temsilcileri tarafından yapılan konuşmalarda, derhal Öcalan’ın ailesi, avukatları veya heyetle görüştürülmesi istendi.

TOULOUSE

Güney Fransa’nın Toulouse kentinde Toulouse Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından  Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecrit politikası ve Cerabus işgali protesto edildi.
Capitol Meydanı’ndaki dört günlük çadır eylemi bugün sonlandırıldı.
Toulouse Demokratik Kürt Toplum Merkezi üyeleri, eyleme destek verenlere teşekkür ederek, Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıları 3 Eylül’de Köln’de buluşmaya çağırdı. Köln için Cuma günü saat 18.00’de Marengo tren garının arkasından otobüs kaldırılacağı duyuruldu.

BADEN

İsviçre’nin Baden kentinde Rojbin Kadın Meclisi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için eylem düzenledi. Kent merkezinde açılan çadırda bildiri dağıtıldı.
Arin Mirkan Kadın Meclisi, Marsilya Vıeux-Port  Meydanı’nda 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Öcalan’ın özgürlüğü için bir bilgilendirme çadırı açıldı.

HORSENS

Danimarka’nın Horsens kentinde 20 kişi Öcalan’ın özgürlüğü için Strasbourg’ta başlatılan eyleme destek için açlık grevine başlamıştı.
Açlık grevcilerinden Mehmet Akbina, eylemleriyle Öcalan’a dönük tecride ilişkin kamuoyu oluşturmak istediklerini belirterek, birçok kesimin kendilerine, ziyaret ederek destek verdiğini aktardı.
Sosyal Demokrat Partisi, Sosyalistiske Halk Partisi ve Kızıl-Yeşil Birlik Partisi Horsens sözcüleri de çadırı ziyaret edip destek sundu.
Akbina, açlık grevini tamamladıklarını, tecride karşı benzer eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan açlık grevi eylemi sürüyor. Başkentin en işlek meydanı olan Gammeltorv’da açılan çadırda değişik etkinliklerle kamuoyu bilgilendiriliyor.
Eylemler kapsamında bisiklet turu, sinevizyon gösterileri, canlı müzik vb. etkinlikleri düzenleniyor.

LONDRA

İngiltere’nin başkenti Londra’daki tecrit protestoları sürüyor.
Ciwanên Azad üyeleri şehrin en işlek meydanı Piccadilly Circus’u işgal etti. Yapılan eylemde gençler Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridi kınadı ve özgürlük talebini haykırdı. Protesto boyunca “Terrorist Turkish state”, “Turkish troops out of Kurdistan” ve “Freedom for Öcalan – Peace for Kurdistan” sloganları atıldı. Büyük ilgi çeken eylemde gençler kırmızı renkli sis bombaları patlattı.
Eylem, toplumu bilgilendirme amacıyla yapılan açıklama ve sloganlarla son buldu.