Avrupa’da Kürtler ve dostları Şengal için buluştu

648

DAİŞ çetelerinin 3 Ağustos 2014’teki Êzidîlere dönük katliamı, Avrupa kentlerinde de protesto edildi.

Eylemlerde Kürt Özgürlük Hareketi ve Êzidî kadınları da selamlandı.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Şengal Katliamı Şehit Beritan Kadın Meclisi öncülüğünde kınandı. Kadınlar beyazlar giyinerek ve katliama ilişkin fotoğraf ile bildiriler dağıtarak Garcentral Meydanı’nda eylem yaptı.

Eylemde kısa bir konuşma yapan Meclis Eş Sözcüsü Arife Soysüren, Êzidîlerin yaralarını sarmak için mücadelelerini sahiplenme çağrısında bulundu.

Bu arada polis eylem için ‘izinsiz’ diyerek eylemcilerin kimlik bilgilerini aldı.

LIEGE

Belçika’nın Liege kentinde Şehit Ronahi Kadın Meclisi öncülüğünde 200’e yakın kişi Lampert Meydanı’nda bir araya gelerek Şengal Katliamı’nı protesto etti. Saat 11.15’te kilise çanları çalındı, ardından Kadın Meclisi Üyesi Güle Özer tarafından mesaj okundu.

Eylemde, 5 Ağustos’ta Kürt Kültür Derneği’nde toplanılıp yapılacak yürüyüşe de katılım çağrısında bulunuldu.

DARMSTADT

Almanya’nın Darmstadt kentinde Şengal Katliamı için anma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte konuşan DKTM Eş Başkanı Merdan Kaçmaz, DAİŞ’in Şengal’de yaptığı katliamların finansörlüğünü başta Türkiye ve bazı Arap devletlerinin üstlendiğini ve AB ülkelerinin de buna seyirci kaldığını belirtti.

Anmanın gerçekleştiği Luisenplatz’da bildiriler de dağıtıldı.

Etkinlik ‘Bijî Serok Apo’, ‘Bijî PKK’, ‘Bijî YPG-YPJ’ sloganlarıyla sonlandırıldı.

DRESDEN

Almanya’nın Dresden kentinde UTA Kadın Meclisi ve PYD tarafından düzenlenen Şengal eylemine çok sayıda kişi katıldı.

Eylemde yapılan açıklamada, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yarattığı ‘özgür kadın, özgür Kürdistan’ perspektifine sahip çıkılacağı vurgulandı.

Polisin çocukların Öcalan tişörtleri giymesine müdahalesi ise tepki çekti. Polis eylemcilerin kimlik bilgilerini aldı.

STOCKHOLM

Şengal Katliamı, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen bir gösteriyle de protesto edildi.

Sara Kadın Birliği, Amara Kürt Kadın Meclisi ve Stockholm Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla Medborgarplatsen Meydanı’nda gerçekleşen Şengal eyleminde, basın açıklaması okundu.

Açıklamada, katliamın bilançosu anlatılırken, YPG ve PKK’nin bölgeyi özgürleştirmesinden sonra örgütlenen Êzidî halkının, özellikle de Êzidî kadınlarının DAİŞ çetelerine karşı mücadelelerine dikkat çekildi.

Eylemde, kara çarşaflar içinde gözleri bağlı bir Kürt kadınının giysisinin üzerine “Savaş”, “Tecavüz”, “Milliyetçilik”, “Kadın ticareti”, “İşkence” ve “Sokırım” yazılı dovizler asıldı. Eylemcilerin çağrısı üzerine İsveçliler sembolik olarak dövizleri yırttı, çarşafı çıkardı ve Êzidî kadınını özgürleştirdi.

Eylemde PKK, YPG, YPJ ve KJAR bayrakları ile “Şengal’in özgürlüğü bizlerin özgürlüğüdür”, “Şengal’i asla unutmayacağız” yazılı dövizler taşındı.

ROMA

İtalya’nın başkenti Roma’da Şengal Katliamı protesto edildi. Piazza Della Madonna di Loreto’da bir araya gelen kitle, katliama ilişkin açıklama yaptı.

Eylem sırasında atılan ‘Terörist Erdoğan’, ‘Katil IŞİD’ sloganları da çevredekilerin ilgisini çekti.

Turistlere de el ilanları dağıtıldı.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde Arin Mirkan Kadın Meclisi Şengal’de hayatını kaybedenleri anmak için etkinlik düzenledi.

Vieux-Port Meydanı’nda döviz ve pankartlar eşliğinde Şengal Katliamı’nda hayatını kaybedenleri hatırlamak ve anmak için saygı duruşuna duran kadınlara çevredeki turistler de alkışla destek verdi.

Kadınlar daha sonra yanlarında getirdikleri Frasızca bildiriyi okuyarak kadınlara yönelik katliamlara dikkat çekti. Bildiride, 5 bine yakın kadının Şengal işgal edildikten ve katliamdan sonra köle olarak satıldığı, binlerce kişinin de yurdunu terk etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Bildiride, Şengal’i teslim edenler kınanırken, HPG gerillalarının direnişi de selamlandı.

BORDEAUX

Fransa’nın Bordeaux kentinde, Şengal Katliamı protesto edildi.

Bordeaux Sosyalist Kadınlar Birliği ve TJK-E Bordeaux Kürt Kadın Hareketi’nin öncülüğünde Victoria Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, Fransızca “DAİŞ’e karşı savaşanların yanındayız” pankartını taşıdı. Eylemde sık sık “Katil DAİŞ”, “Kadın, Yaşam, Özgürlük”, “Yaşasın Şengal Direnişi”, ” Kahrolsun Türk Devleti” sloganları atıldı.

Eylemde, esir alınan kadınları ve özgürleşen kadınları anlatan kısa bir tiyatro gösterimi yapıldı. Kadın kurumları adına Fransızca yapılan açıklamada, katliamın kadın ve çocuklar açısından bilançosuna dikkat çekildi. Benzer zulmü Türkiye ve Kürdistan’daki kadınların da yaşadığına vurgu yapılarak, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu kadın siyasetçilerin uğradığı faşizme değinildi.

Açıklamada, “Faşist gerici Erdoğan-AKP diktatörlüğü Çetecilerin şefliğini yapmaya devam ediyor” denildi.

Açıklama “Kadınların zulme boyun eğmeyen seslerini şimdi de hâlâ DAİŞ’in elinde esir bulunan kadın ve çocuklar için yükseltme zamanıdır” ifadeleriyle son buldu.

Fransızca ve Türkçe yapılan açıklamanın ardından Kürt Sanatçı Rojda Êzidî kadınlar için müzik dinletisi sundu.

Eylem Şengal marşının ardından sona erdi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te de Şengal Katliamı protesto edildi.

Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) öncülüğünde yapılan eyleme Kürdistanlılar ve birçok kurum temsilcisi katıldı. Chatelet Le Halles Meydanı’nda Kürdistan ve Şengal katliamı şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Eylemde TJK-F Temsilcisi Jiyan Ege, Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği Başkanı Sylvie Jan, Fransa Êzidî Derneği Başkanı Hemin Shaan, Fransa Ermeni Derneği Eş Başkanı Ara Toranian, Fransa İnsani Yardım Kurum Temsilcisi Elise Boghassian ve Sosyalist Kadınlar Birliği Temsilcisi Êzidî katliamına ilişkin birer konuşma yaptılar.

Konuşmalarda, KDP’nin Êzidîlerin yaşadığı trajedideki rolüne dikkat çekildi ve kadın kırımına karşı öz örgütlülük ve öz savunmanın önemine değinildi.

Eylemde “Yaşasın özerk Şengal, yaşasın YJŞ, yaşasın YBŞ direnişi” mesajı verildi.

Eylem Compagnie Bien à vous Armanç Kerborani tiyatro grubunun Êzidî katliamını anlatan tiyatro gösteriminin ardından son buldu.

NORMANDİA

Fransa’nın Normandia bölgesinde Kürdistanlılar tarafından Şengal Katliamı bir eylemle protesto edildi.

Fransa Kürt Kadın Hareketi öncülüğünde Mantes Le Jolie Kilisesi önünde saat 11.15’te kefenli eylem gerçekleştirildi.

Êzidî katliamını anlatan bildirilerin dağıtıldığı eylem, ‘Yaşasın YJŞ, YBŞ direnişi’, ‘Bijî Serok Apo’ sloganları ile son buldu.

KOPENHAG

Danimarka’daki Şengal Katliamı eylemi de yoğun yağmura rağmen düzenlendi.

Enformasyon çadırı etrafında toplanan Kürtler bir dakikalık saygı duruşuyla katledilen Êzidîleri ve savaşçıları andı.

Ardından Kultorvet Meydanı’nda bildiriler dağıtılıp kamuoyu bilgilendirildi.