Avrupa’da Kürtler sokaklarda: Öcalan ile görüşülsün!

975

Türkiye’deki darbe teşebbüsünün ardından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın durumuna ilişkin endişeler yükseldi. Almanya ve Fransa’da Öcalan’ın derhal avukatları, ailesi veya bir heyetle görüştürülmesi istendi. İsviçre’de de Kürtler ve dostları aynı taleple sokağa çıkmaya hazırlanıyor.

KASSEL

Almanya’nın Kassel kenti ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridi protesto etmek için dün, Königsplatz’ta stant kurdu.

Yaklaşık 200 Kürdistanlının katıldığı eylemde, Türkiye’deki darbe girişiminin ardından Öcalan’ın hayatından endişe duyulduğu belirtildi.

Kitle, yaklaşık 3 saat boyunca dağıttıkları bildiler ile çevredekileri bilgilendirdi.

Almanlar tarafından da ilgi gören eylemde, yıl dönümü vesilesiyle Rojava Devrimi de selamlandı.

NANTES

Batı Fransa’nın Nantes kentinde, Engin Sincer DTM ve Zin Kadın Derneği’nin çağrısıyla, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşme yapılması için eylem düzenlendi.

Royal du Place’de düzenlenen basın açıklamasında, Öcalan’ın durumundan endişe duyulduğuna dikkat çekilerek, derhal ailesi, avukatları veya bir heyetle görüştürülmesi istendi.

Eylemde, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü” başlıklı bildiriler de dağıtıldı. Eyleme Fransız basını ve sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

İSVİÇRE’DE DE SOKAĞA ÇIKILIYOR

İsviçre’de de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın durumuna ilişkin sokağa çıkılacak. Kürdistanlılar ve dostları, Öcalan’ın durumu netleşene kadar kesintisiz eylemde olacak. Bu kapsamda, 23 Temmuz’da saat 17.00’de Zürich Helvetiaplazt’ta, Basel Barfıserplatz’da saat 14.00’te eylemler düzenlenecek.

DEN HAAG’DA YARIN MİTİNG DÜZENLENECEK

Hollanda’nın Den Haag kentinde de yarın saat 15.00’da “Öcalan’a özgürlük” miting düzenlenecek.

Den Haag’da Spuiplein’de düzenlenecek mitinge ilişkin yapılan çağrıda, “Tüm yurtsever, devrimci, demokratları yarınki mitingimize katılmaya çağırıyoruz” denildi.

MİLANO

İtalya’nın Milano kentinde de Kürtler ve dostları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi ile eylem düzenleyecek. Eylem saat 16.00’da Duomo Meydanı’nda yapılacak.

ROMA

26 Temmuz’da ise İtalya’nın başkenti Roma’da da Kürtler eylemde olacak. Roma’daki eylem, saat 17.00’da Birleşmiş Milletler önünde yapılacak.