Avrupa’da Kürtler Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde

1173

Fransa’nın Marsilya kentinde Vieux-Port Meydanı’nda Arin Mirkan Kadın Meclisi öncülüğünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto etmek amacıyla eylem yapıldı. Bildiri ve broşürün dağıtıldığı eylemde CPT’nin Öcalan ile görüşme girişiminde bulunması talebi ile imzalar toplandı. Eylemde DAİŞ’in Antep’te gerçekleştirdiği katliam da protesto edildi.

RENNES

Fransa’nın Rennes kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etmek amacıyla Rennes Saint Jacques de la Lande havalimanında sivil itaatsizlik eylemi düzenlendi. Zin kadın derneği ve CDK-Rennes öncülüğünde düzenlenen eyleme yaklaşık 50 kişilik bir kitle ile saat 18.00’da başladı. Eylem boyunca “Öcalan’a özgürlük”, “Be Serok jiyan na be”, “Terörist DAİŞ, Erdoğan işbirlikçi” sloganları atıldı ve bildiriler dağıtıldı.

BOCHUM

Almanya’nın Bochum kentinde KOMAW öncülüğünde düzenlenen bir yürüyüş ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit protesto edildi.

Mitingde MLPD, DİDF, Essener Friedensforum ve Opel işçileri adına konuşmalar yapıldı. Saygı duruşundan sonra yapılan konuşmalarda başkan Apo’nun derhal serbest bırakılması gerekir ve insan hakları kurumları derhal harekete geçmeli. Diğer yandan Antep katliamına sessiz kalınması da protesto edildi.

BİEL

Arin Mirkan Kadın Komününün çağrısıyla Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kınamak için Kürdistanlılar ve dostları eylem yaptı.

Biel Zentral Platz’ta bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları yapılan sessiz oturma eylemiyle tecridi protesto etti. Almanca bildirilerin dağıtıldığı eylemde her Çarşamba gerçekleştirilecek olan protesto eylemlerine katılım çağrısı yapıldı.

LOZAN

Lozan Kürt Kadın Hareketi ve Dem-Kurd’un çağrısıyla bugün St François meydanında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve DAİŞ çetelerinin Antep’te gerçekleştirdiği insanlık dışı vahşet 100’e yakın kişinin katılımıyla protesto edildi.

SYKP, HDK-Lozan, SKB gibi pek çok kurumun destek verdiği eylemde Antep’te gerçekleştirilen katliamın ve Öcalan üzerindeki tecridin kabul edilemez olduğu belirtildi.

Türk devletinin Cerablus’a yönelik başlattığı askeri operasyonun temel nedeninin ise DAİŞ’e karşı mücadele değil Kürtlere karşı geliştirilen bir politikanın sonucu olduğu vurgulandı.

DAİŞ, AKP ve Erdoğan aleyhine sloganların atıldığı, Fransızca bildirilerin dağıtıldığı yaklaşık 1 saat süren eylem Antep’te hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşuyla sonlandırıldı.

CHUR

İsviçre’nin Chur kentinde Ekin Wan Kadın Komünü Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi etti. Bahnhof önünde yapılan eylemde “Öcalan’a özgürlük” yazılı kartların bulunduğu çiçekler dağıtıldı. Yoğun ilginin olduğu eylemde bildiri dağıtıldı.

BASEL

İsviçre’nin Basel kentinde Ronahi Kadın Meclisi Adalet eylemi düzenledi. Clara meydanında yapılan nöbet eyleminde Almanca bildiri okundu. Paris katliamının biran önce aydınlatılması istenen eylem sloganlarla sona erdi.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan kadınlar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto etti.

Rojbin Kadın Meclisi öncülüğünde Mönckebergstrasse’de düzenlenen mitingde, Öcalan’dan uzun süredir haber alınmadığına dikkat çekerek, bir an önce Türkiye hükümetinden bağımsız bir heyetin Öcalan’la görüşmesi talep edildi. ‘Öcalan’ın özgürlüğü özgürlüğümüzdür’ diyen kadınlar, yüzlerce bildiri dağıtarak talep ve kaygılarını dile getirdiler.

Miting ‘Jin Jiyan Azadi’ ve ‘Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış’ sloganlarıyla sona erdi.

BREMEN

Almanya’nın Bremen kentinde Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla TEV-ÇAND Bremen ve Ciwanên Azad Bremen öncülüğünde “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” sloganıyla Bremen parlamentosu önünde üç günlük çadır eylemi başlatıldı. Eylem Cuma günü düzenlenecek yürüyüş ve mitingle sona erecek.

Bildirilerin dağıtıldığı eylemde Öcalan’ın özgürlüğü için imza kampanyası için imzalar da toplanacak.

STOCKHOLM

İsveç’in başkenti Stockholm’de Amara Kürt Kadın Meclisi üyesi bir grup kadın, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a 5 Nisan 2015 gününden beri uygulanan tecridi protesto etmek için il merkezindeki havuzun içinde fısikeyeler arasında bir eylem gerçekleştirdi.

Şehrin merkezindeki kavşakta bulunan fıskiyeli havuza giren Kürdistanlı üç kadın, ortada bulunan anıtın önünde üzerinde Kürt Halk Önderi Öcalan’ın resmi ve ”Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” yazılı pankartı açtı.

Zafer işareti yaparak “Biji Serok Apo”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış”, “Be Serok jiyan na be” sloganlarını atan, zaman zaman marşlar söyleyen kadınlara havuzun çevresinde bulunan kadınlar da, sloganlar atarak ve Öcalan’ın fotoğraflarının bulunduğu flamaları açarak destek verdi.

Yaklaşık bir saat süren eylemin ardından kadınlar, Kürt Halk Önderi Öcalan’a özgürlük talep eden pankartı açarak Stockholm merkez tren garı önünden dernek binasına yürüdü.

Kadınlar, Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik tecrit kaldırılıncaya ve Öcalan özgürlüğüne kavuşuncaya kadar eylemliliklerini sürdüreceklerini söyledi.

INNSBRUCK

Avusturya’nın Innsbruck kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit protesto edildi. Amara Kadın Meclisi tarafından düzenlenen eylemde tecridin kınandığı pankartlar açıldı ve bildiriler dağıtıldı. Amara Kadın Meclisi eylemlerinin Eylül ayının sonuna kadar her Çarşamba devam edeceği belirtildi.

MİLANO

İtalya’nın Milano kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit ve Antep katliamı protesto edildi. Türk konsolosluğunun bulunduğu cadde işgal edilerek, yol kesme eylemi yapıldı. “Öcalan’a özgürlük” yazılı pankartın yanı sıra “Katil Erdoğna”, “Katliamlar yeter”, “AKP+DAİŞ= katliam” yazılı dövizler açıldı.

Sarı, kırmızı, yeşil sis meşalelerinin de yakıldığı eylemde sık sık, “Öcalan’a özgürlük”, “Katil Erdoğan”, “Biji Serok Apo” sloganları atıldı.