Avrupa’da Kürtler Öcalan için ayaktaydı

777

Avrupa’nın birçok merkezinde Kürtler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için alanlara çıktı.

HAMBURG

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük talebi ile Hamburg’da yapılan kitlesel eylemde Almanya hükümetinin ısrarla Kürtleri baskı altına alarak Erdoğan’a destek sunması protesto edildi.

Altona semtinde düzenlenen miting Hamburg Sol Parti milletvekili Martin Dolzer ile Rojbin Kadın Meclisi adına Anja Flach ve Bedia Demir’in yaptığı konuşmalarla başladı. Demir, Öcalan’ın tecrit durumu ve Ortadoğu toplumları açısından teşkil ettiği öneminin üzerinde dururken, milletvekili Martin Dolzer, Almanya hükümetinin Kürtlere baskı uygulayarak Erdoğan’a destek sunmasını kabul edilemez olduğunu söyledi. Bunun kör bir politikanın olduğunu ifade eden Dolzer, Abdullah Öcalan’ın ortaya koyduğu Demokratik Konfederalizm projesiyle Orta Doğu’da bir barış sürecinin başlatılabileceğini belirtti.

Ardından yürüyüşe geçmek isteyen kitle polisin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın resimleri gerekçe yaparak gerçekleştirdiği müdahale ile karşılaştı. O sırada mikrofonu alan kadın aktivisti ve yazar Anja Flach, Alman polisin utanç verici bir şekilde faşist diktatör Erdoğan’ın uygulamalarına itaat ettiğini söyledi. Abdullah Öcalan’ın tüm dünyaya sunduğu düşünceleriyle şu anda Rojava’da demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü bir toplum sistemi inşa edildiğini belirten Flach, konuşmasını ‘Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü Rojava’nın özgürlüğüdür ve hepimizin özgürlüğümüzdür’ sözleriyle bitirdi.

DUISBURG

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve tüm siyasi tutsakların özgürlüğünün talep etmek ve Kürt halkına dönük katliamları protesto etmek için Almanya’nın Duisburg kentinde bir yürüyüş düzenlendi.

Saat 14’te merkez tren istasyonu önünde bir araya gelen 1000’den fazla Kürdistanlı “Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’a statü” pankartı açtı. Göstericiler ve burada yapılan konuşmalardan sonra merkez tren garından Duisburg Belediyesine kadar bir yürüyüş düzenledi.

Miting ve yürüyüş boyunca Kürtçe ve Almanca yapılan konuşmalarla faşist AKP’nin başta Kürt halk önderi sayın Öcalan olmak üzere siyasi tutsaklara karşı artan saldırıların kabulenilemeyecek bir aşamaya geldiğini belirtti.

Miting alanında yapılan konuşmada ”Kürt halkına, bilinç, inanç ve değerlerine saldırılarak özgürlük mücadelesinden vazgeçirilmeye çalışılmaktadır. Son süreçte Önderliğimiz üzerindeki tecrit ile birlikte artan saldırılar kabullenilmeyecek bir aşamaya gelmiştir. Önderliğimiz fiziki özgürlüğüne kavuşuncaya kadar mücadelemiz her gün daha da büyüyerek sürecektir” denildi.

Mitingde MLDP adına da bir konuşma yapıldı.

DARMSTATD VE MANNHEIM

Almanya’nın Darmstadt kentinde uzun süredir Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek ve özgürlüğü talep etmek için Darmstadt Sara Kadın meclisinin organizesiyle Darmstadt’da bir yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşe Mannheim Ronahi Berivan Meclisi ve Demokratik Kürt Toplum Merkezi Manheim da destek vererek yürüyüşe katılım sağlandı.

Saat 14:30’da Darmstadt Luisenplatz’da toplanan Kürdistanlılar yürüyüşe geçti. Almanca pankartlar taşıyan eylemciler Öcalan’a özgürlük istedi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride dikkat çekmek ve özgürlüğünün sağlanması için Kürdistanlılar ve dostları yürüyüş gerçekleştirdi.

Fransa Demokratik Kürt Konseyinin (CDK-F) çağrısı ile yapılan eyleme ACTIT temsilcileri ve Kürdistanlıların yoğun katılımı ile saat 18.00’de Bastille meydanında başladı.

“Öcalan’a özgürlük” pankartının taşındığı yürüyüş boyunca Öcalan üzerinde uygulanan tecridi anlatan bildiriler dağıtıldı.

Republıqe meydanında yapılan mitingde “Öcalan’ın özgürlüğü tüm halkların özgürlüğüdür” diyen Fransa Demokratik Kürt konseyi (CDK-F) Vedat Bingöl şunları belirtti: “Önderliğimizden iki yılı aşkın süredir haber alamıyoruz. Önderliğimizin yarattığı paradigma karşısında çıkmaza giren Türk faşizmi Önderliğin üzerinde ağır tecrit uygulamaktadır. Bizler bu tecridi kırıp Önderliğimizi özgürleşene kadar her gün alanlarda eylem halinde olacağız” dedi.

Eylem “Be Serok Jiyan Na Be”, “Öcalan’a özgürlük” sloganları ile son buldu.

MARSİLYA

KCDK-E’nın Avrupa geneli için yaptığı çağrının ardından Marsilya bölgesinde yaşayan Kürdistanlılar alanlara çıkarak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde devam tecridi protesto etti, Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı.

Marsilya-Canebiere Meydanı’nda toplanan kalabalık ‘Öcalan’ın özgürlüğü özgürlüğümüzdür’, Öcalan ve Mandela’nın fotoğraflarının yer aldığı ‘Dün Mandela, Bugün Öcalan’ ve söz konusu Kürtler ve onun lideri Öcalan olunca, Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği’nın üç maymunu oynadığını gösteren logolu pankartıyla yürüyüşe geçen bine aşkın Kürdistanlı ve dostları sık sık ‘Biji Berxwedana Rojava’, ‘Terörist Erdoğan’ ve ‘Biji Serok Apo’ sloganı attı. Yürüyüşte, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, PKK bayrakları ve TJKE flamaları da taşındı.

Marsilya Demokratik Toplum Merkezi’nın öncülüğünde gerçekleşen yürüyüş Vieux-Port Meydanı’nda yerini mitinge bıraktı. Miting Kürdistan devrim şehitleri için ‘Ey Raqip Marşı’ eşliğinde saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından Kürdistanlılar hep bir ağızdan ‘Şehit Namırın sloganı’ attı.

Miting daha sonra yerini konuşmalara bıraktı. Marsilya Arin Mirkan Kadın Meclisi, Marsilya ve Marignane DTKM’leri adına yapılan konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen tecrite karşı halkın artik ‘ayağa’ kalkması gerektiğine vurgu yapıldı.

Miting sloganlarla son buldu.

LOZAN

Lozan St. Laurent Kilisesi önünde bir araya gelen Kürdistanlılar düzenledikleri eylemle Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridi kınarken, Öcalan’a özgürlük istedi.

Öcalan posterlerinin yanı sıra PKK, KCK, YPG bayrakları taşınan eylemde sık sık “Öcalan özgürlük” sloganları atılırken, Fransızca olarak dağılan bildirilerle tecridin boyutuna dikkat çekildi.

Eylemde yapılan konuşmalarda Öcalan üzerinde uygulanan tecridin bir an önce kaldırılması gerektiği vurgulanırken, Kürt halkının her yerde alanlara çıkarak 4 parça Kürdistan’da yürütülen özgürlük mücadelesine destek olması gerektiği ifade edildi.

BİEL

Biel Demokratik Kürt Toplum Merkezleri öncülüğünde Biel kent merkezinde bir araya gelen Kürdistanlılar düzenledikleri eylemle Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit protesto edildi.

Öcalan posterlerinin taşındığı eylemde yapılan konuşmalarda Türk devletinin Öcalan üzerinde uyguladığı ağırlaştırılmış tecride dikkat çekilerek, uluslararası güçlerin Öcalan’ın özgürlüğü noktasında harekete geçmesi istendi.

Eylem yapılan konuşmaların ardından “Öcalan özgürlük” sloganları eşliğinde sonlandırıldı.

GRAZ

Avusturya’nın Graz kentinde bugün (09.09.2017) Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecrit yapılan bir yürüyüşle protesto edildi.

Graz Demokratik Kürt Toplum Merkezinin öncülüğünde düzenlenen yürüyüş, saat 16:00‘da Griesplatz’da başlayıp Südtiroler Platz’da yapılan mitingle sona erdi. Çok sayıda Kürdistanlı ve dostunun katıldığı yürüyüşte yol boyunca Öcalan lehine sloganlar atılıp, Almanca bildiler dağıtıldı.

Yapılan Almanca, Kürtçe ve Türkçe konuşmalarda Öcalan’ın yıllardır tecrit altında olduğu belirtilip, Öcalan’ın esaretinin artık kabul edilemeyeceği dile getirildi. Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğiyle ilgili kaygıların ciddiyetine dikkat çekilen açıklamalarda, bununla aslında Kürt halkının esir alındığına vurgu yapıldı. Avrupa ülkelerinden Türk devletinin Öcalan üzerinde uyguladığı politikalara son vermesi için diplomatik baskı yapmaları talep edilip, Ortadoğu’da barışın garantörünün Öcalan olduğu ifade edildi.

Yürüyüş sloganlar eşliğinde saat 17:30’da sona erdi.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için kadın hareketinin öncülüğünde bir eylem düzenlendi. Schumann meydanında bir araya gelen Kürdistanlılar, Öcalan’ın posterlerini taşıyarak Port Namur meydanına kadar yürüdü.

Burada bir miting gerçekleştirilerek Fransızca bildiriler dağıtıldı ve basın açıklaması okundu. Eylemde sık sık “Biji Serok Apo” sloganları atıldı.