Avrupa’da Kürtler Öcalan için ayaktaydı

715

Avrupa’nın birçok merkezinde bir araya gelen Kürtler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için eylemler düzenledi. Kürtler ve dostları Öcalan’ın bir an önce ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesini istedi.

15 Temmuz günü gerçekleştirilen darbe teşebbüsünün ardından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın durumu konusunda endişeler Avrupa’ya taştı. Avrupa’nın birçok merkezinde Öcalan için alanlara çıkan Kürtler, Öcalan’ın bir an önce ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesini istedi.

KÖLN

Almanya’nın Köln kentinde, TEV-ÇAND üyeleri öncülüğünde, ‘Darbe girişimi’ sonrası Kürt Halk Önderi Abullah Öcalan’ın durumuna ilişkin endişelerin artması ve üzerindeki tecridin kaldırılması amacıyla saat 14.00’da Köln bahnhofsvorplatz’da düzenlenen mitinge Düsseldorf ve Bonn çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları katıldı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıyan Kürdistanlılar ve dostları sık sık ‘Bijî serok Apo’, ‘Bê serok jîyan nabe’, ‘Çockuk katili Erdoğan’ ve ‘Terörist Erdoğan‘ sloganları attı.

Münih’teki silahlı saldırıyı NAV-DEM olarak kınadıklarını belirterek konuşmasına başlayan NAV-DEM eyalet Eş Başkanı Halit Taşkıran, “Bu miting TEV-ÇAND öncülüğünde, Önder Apo’nun durumu ve Kürdistana statüsü için gerçekleştiriliyor. Türkiye’deki darbe girişiminin ardından ailesi ve avukatları ile görüştürülmemesinden dolayı yaşamından büyük endişe ve kaygı duyuyoruz.  Başkan Apo’nun durumu ve sağlığı Kürt halkı için kırmızı çizgidir. Önderliğimizin durumundan haber alana kadar sürekli eylemlerde olacağız“ dedi

Yapılan konuşmaların ardından miting, CPT’ye gönderilmek üzere hazırlanan mektupların imzalanması ve TEV-ÇAND üyelerinin okuduğu marşlarla sona erdi.

DORTMUND

Almanya’nın Dortmund şehrinde de merkez tren istasyonu önünde bini aşkın kişi Öcalan’ın üzerindeki tecridi protesto etmek için eylem gerçekleştirdi.
Sık sık “Biji Serok Apo” sloganlarının atıldığı eylemde HDP milletvekili Faysal Sarıyıldız da konuştu. Sarıyıldız konuşmasında Kürtlerin önderliğinin özgürlüğe yakın olduğunu ve Kürt halkının direnişinin Ortadoğu’yu özgürleştireceğini ifade etti.

Eylem daha sonra sloganlarla sona erdi.

NÜRNBERG

Nürnberg’de de Kürtler ve Kürt Halkının dostları Alman Sendikalar Birliği binası önünde bir araya gelerek Öcalan için eylem yaptı. Çok sayıda Alman dostun da katılım gösterdiği eylem bir yürüyüşle başladı. Yürüyüş boyunca sık sık Öcalan lehine sloganların atıldığı eylemde çok sayıda bildiri de dağıtıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda hem AKP’nin de darbeci olduğu ifade edilerek Öcalan’ın üzerindeki tecridin bunun bir göstergesi olduğunu kaydetti.

PEİNE

Almanya’nın Peine kentinde de Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından Öcalan için bir eylem gerçekleştirdi.

Şehir merkezinde iki saat süren eylemde DKTM Eş Başkanları Hekima Yusuf ile Mehmet Karakaş birer konuşma yaptı. Konuşmalarda Kürtlerin Öcalan’dan haber almadıkları için oldukça kaygılı olduğu ifade edilerek, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması istendi.

Miting “Sehid Namirin”, “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok Jiyan Nabe”, “Kahrolsun askeri darbe ve AKP diktası” sloganlarıyla son buldu.

HANNOVER

Hannover Demokratik Kürt Toplum Merkezinin Kültür Komisyonu tarafından Öcalan için bir miting düzenlendi. Eyleme Êzîdî Sanatçılar Platformu da destek sundu.

Saat:16:00´de Hannover´in en işlek caddesinde başlayan mitingde sanatçılar şarkılar ve sloganlarla Öcalan üzerindeki tecridi protesto etti.

Çok sayıda bildirinin dağıtıldığı eylem saat 18’de sona erdi.

BASEL

İsviçre’nin Basel şehrinde de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için TEV-ÇAND ve Basel Ronahi Kadın Meclisi tarafından bir miting gerçekleştirildi. Çok sayıda kişinin katıldığı eylemde Öcalan’ın posterleri, PKK ve YPG bayrakları taşındı.

Eylemde okunan bildiride, Öcalan’a karşı uygulanan tecrit ile Kürt halkının yok edilmek istendiği kaydedilerek, bu tecridin bir an önce son bulması istendi.

WINTERTHUR

Winterthur Arjin Garzan Kadın komünü, “Önderliğe binlerce mektup” kampanyası çerçevesinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a mektup gönderdi. Alanda bulunan bir çok kadının ve çocuğun yazdığı mektuplar bir grup kadın tarafından temsili olarak gönderildi. Çocukların çizdiği resimlerinin de yer aldığı mektuplarda Kürt Halk Önderi Öcalan’ın fiziki özgürlüğü sağlanıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirten kadınlar, önümüzdeki hafta da çeşitli eylemler gerçekleştirerek Türkiye ve İmralı adasında uygulanan faşizan baskıları protesto edeceklerini vurguladı.

Ayrıca İsviçre Kürt Kadın Hareketi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’la görüşme gerçekleştirilene kadar kesintisiz eylem kararı aldı.

STOCKHOLM

15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın durumundan kaygı duyan Stockholm’de yaşayan Kürdistanlılar, bir gösteri yaparak Öcalan’a yönelik tecridin derhal kaldırılması, ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesini talep etti.

Amara Kürt Kadın Meclisi’nin çağrısıyla düzenlenen gösteriye Stockholm Demokratik Kürt Toplum Merkezi, PYD, Mezopotamya Özgürlük Partisi destek verdi.

Medborgarplatsen meydanında gerçekleştirilen gösteride konuşmalar yapan Amara Kürt Kadın Meclisi, Stockholm Demokratik Kürt Toplum Merkezi, PYD, Mezopotamya Özgürlük Partisi temsilcileri, 15 yıldan beri tek kişilik bir hücrede esir tutulan Öcalan’ın durumundan Kürt Halkının derin endişe duyduğunu ve kaygıların giderilmesi için Öcalan’a uygulanan tecridin derhal kaldırılmasını talep etti.

Öcalan’ın Kürt sorununun çözülmediği takdirde darbe mekaniğinin devreye gireceği uyarısında bulunduğunu hatırlatan konuşmacılar, 7 Haziran seçim sonuçlarına ve halk iradesine saygı göstermeyen Erdoğan’ın Kürtlere karşı savaş açarak 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişiminin koşullarını yarattığını söylediler.

15 Temmuz’da Büyük Millet Meclisi ve bazı kurumları bombalayan darbecilerin Kürt Halk Önderi Öcalan’a zarar verebileceği endişesini doğurduğunu belirten konuşmacılar, Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik tecritin bu gelişmelerden sonra sürdürülmesini Kürt Halkına ve onun iradesine yönelik bir saygısızlık olduğu değerlendirmesini yaptılar.

Gösteri, ”Öcalan Özgürlük, Kürdistan’a statü”, ”Türk ordusu Kürdistan’dan defol” ve ”Biji Serok Apo” sloganlarının atılmasıyla son buldu.

PARİS

‘Fransa’nın başkenti Paris’te CDK-F nin çağrısıyla bir araya gelen Kürdistanlılar Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridi protesto etmek için eylem gerçekleştirdi. Eyleme Kürdistanlıların yanı sıra Avrupa Kürt Kadın Hareketi, Civanen Azad, FEDA, TEV-ÇAND, CİK, MLKP gibi kurum ve kuruluşlar da katıldı.

Saat 16:00’da Bastille meydanında saygı duruşuyla başlayan protestoda ilk konuşmayı KCDK-E Divan üyesi Murat Ceylan yaptı. Ceylan konuşmasında Öcalan’ın Kürtlerin kırmızı çizgisi olduğunu belirtti. Ceylan, Akp’nin Kürtlere Öcalan’ın sağlığı üzerinden yaptığı şantaja boyun eğmeyeceğinin altını çizdi. Bugün Rojava’da gerçekleşen devrimin Öcalan’ın ideolojisinin hayata geçmiş hali olduğunu belirten Ceylan, bugün Ortadoğu’da halkların birlikte yaşamasın tek garantisinin Öcalan’ın  felsefesinin hayata geçirilmesi olduğunu ifade etti.

CDK-F Eş Başkanı Vedat Bingöl Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılana kadar Fransa da sürekli eylemlerde, alanlarda olacaklarını belirterek, Fransa’da yaşayan Kürdistanlılara eylemler için çağrıda bulundu.

LORIENT

Fransa’nın Lorient şehrinde de Kürtler ve dostları şehir merkezinde Place Aristide Briand meydanında bir araya geldi. Öcalan için endişeli olduklarını ifade eden eylemciler Türkiye’ye bir an önce tecride son verme çağrısında bulundu.

Eylemde CPT’ye sunulacak mektuplar da katılımcılar tarafından imzalandı.

STRASBOURG

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecrit koşullarını protesto ve darbelere karşı gerçek demokrasi talebiyle Fransa’nın Strasbourg kentinde bir miting düzenlendi.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla Alsace ve Lorraine bölgelerinde yaşayan 200’ü aşkın Kürdistanlı Strasbourg kent merkezindeki Place Kleber’de bir araya geldi.

Kürt Halk Önderi’nin resimleriyle KCD-E flamalarının taşındığı mitingde yapılan açıklamada, Türkiye’deki darbe girişimi sonrasında Öcalan’ın daha önce yaptığı uyarılara dikkat çekildi. Öcalan’ın barış ve demokrasi yönündeki çabalarına rağmen tecritin dayatılmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, başta Kürt sorunu olmak üzere tüm sorunların çözümü için Öcalan’ın özgürlüğünün gerekli olduğu vurgulandı.

Fransız Kürt dostlarının da katıldığı eylemde yapılan konuşmalarda, özellikle darbe sonrasındaki gelişmelerin Türkiye’de sorunların çözümü için demokratik mücadeleyi gerekli kıldığına dikkat çekildi.

Sık sık Öcalan’ın özgürlüğünün istendiği sloganların atıldığı eylemde Türk devletinin halen başta DAİŞ ve El Nusra olmak üzere terörist çetelere açık veya gizli destek verdiği hatırlatıldı. Konuşmalarda Fransa başta olmak üzere Avrupa devletlerinin çıkarlarını gözeterek sessiz kalmaları eleştirildi.

MİLANO

İtalya’nın Milano kentinde turistik bir meydan olan Merkantini meydanında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecrit uygulaması yapılan bir eylemle protesto edildi.

Yüzlerce bildirinin dağıtıldığı eylemde tecrit sürecini anlatan konuşmalar yapıldı.

Milano’daki sivil toplum kuruluşları adına gelen temsilciler de Öcalan üzerindeki tecride değinerek bu konuya ilişkin kaygılarını dile getirdi.

Eylemde konuşan Katolik Üniversitesi’nden Prof. Paolo Branco, Öcalan’a uygulanan tecridin son bulmasını ve bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istediklerini belirterek, Ortadoğu’daki hakları özgürlüğü için Öcalan’ın büyük bir rol oynadığını ifade etti.

ARCI sendikası temsilcisi Luciani Muhlbauer ve Rifondazione Partisinden Luca Karpelloni de eyleme katılarak dayanışma mesajlarını iletti.