Avrupa’da Kürtler kesintisiz eylemde: Öcalan’a özgürlük!

1273

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde “Önder Apo için özgürlük” şiarıyla eylemlere devam edildi. Kültür Meclisinin öncülüğünde stant açan Kürdistanlılar, bildiri dağıtımı yaparak tecride dair bilgilendirmede bulundu. Fransızlar tarafından da ilgi gören stantta müzik dinletisi de sunuldu. Eylemi organize edenler, “Önder Apo’dan haber alana dek eylemlerimiz sürecek” açıklamasını yaptı.

MULHOUSE

Fransa’nın Mulhouse kentinde Öcalan’a özgürlük eylemi düzenlendi.

Ciwanên Azad öncülüğünde tren garı önünde düzenlenen eyleme Strasbourg bölgesinde yaşayan yurtseverlerin yanı sıra Fransız basını da katıldı.
Eylemde, özellikle 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Öcalan’ın durumuna ilişkin kaygıların arttığına dikkat çekilerek, derhal Öcalan ile görüşülmesi istendi.

CDKF’nin hazırladığı basın metni okunduktan sonra, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistana barış”,” Bijî Serok Apo”, ve “Şehîd namirin” sloganları atıldı.

Eylem sırasında bir faşist tarafından provokatif saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırıya rağmen, yurtsever gençlik soğuk kanlılığını koruyarak eylem e yönelik provokasyonu engelledi.

Ciwanên Azad basına yaptığı açıklamada, “Önderliğimizin yaşam koşulları ile ilgili haber elde edilene kadar ve tecrit koşulları sona erene kadar, Fransa’da ve tüm Avrupa’da eylemlerimiz sürecektir ve Öcalan özgürlüğüne kavuşana kadar öfkemiz dinmeyecek” denildi.

BERN

İsviçre’nin Bern kentinde Bahnofplatz’ta gerçekleştirilen üç günlük oturma eylemi, ikinci gününde sürüyor.

İsviçre Kürt Kadın Hareketi öncülüğünde düzenlenen eylemde, Öcalan’ın yaşamından duyulan endişenin derhal giderilmesi ve tecrit politikasına son verilmesi istendi.

Yüzü aşkın Kürdistanlının ve dostlarının katıldığı eylemde Sosyalist Parti Milletvekili Margred Kiener Nellen de bir açıklama yaparak, Kürt halkının meşru mücadelesini desteklediklerini söyledi.

Eylemler kapsamında İsviçre Dışişleri Bakanlığı ile bir heyet de görüşme yaptı. Bakanlık yetkilileri, Türkiye’deki gelişmeleri ve Öcalan’ın durumunu yakından takip ettiklerini, iki taraf da isterse barış görüşmeleri için aracı olmaya hazır olduklarını kaydetti.

DEM-KURD adına yapılan açıklamada da KCDK E’nin çağrısıyla yarın Avrupa’nın tüm merkezlerinde aynı anda yapılacak olan yürüyüş ve mitinglere güçlü katılım çağrısı yapıldı. Yarın saat 15.00’te Hirschengraben’dan Bern Parlamentosu’na yapılacak yürüyüşe İsviçre’de yaşayan Kürdistanlılar ve dostları davet edildi.

Yine DEM-KURD Meclisi çalışanları Freiburg Belediyesi ve kanton parlamentosu görevlileriyle görüşerek tecride ilişkin birer dosya sundu.

INNSBRUCK

Avusturya’nın Innsbruck kentinde, Öcalan’a dönük devam eden tecrit protesto edildi.

Innsbruck’ taki Annasäule Heykeli önünde Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde açılan stantta, “Öcalan’a özgürlük” yazılı pankart açıldı. Gençler, bildiri dağıtımı da yaparak tecride ilişkin bilgilendirmede bulundu.

READING

İngiltere’nin Reading kentinde Kürt gençleri Türk devletinin Öcalan’a yönelik uyguladığı tecride dikkati çekmek için pankart eylemi düzenledi.

Gençler, kentin en işlek caddesinin üst geçitine İngilizce “Öcalan’a Özgürlük“ yazılı pankartı asarak, tecridi kınadı. İngiltere’nin her yerinde eylem içerisinde olacaklarını belirten gençler, tecridin hemen son bulması için herkesi eyleme çağırdı.

MESCHEDE

Almanya Meschede’de Arjin Kadın Komünü bugün bölgedeki gazete ve radyolara dosyalar sundu. Dosyalarda Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekildi. Dosya sunulan kurumlar şunlar: “Westfalen Post, Radio  Sawarland, Sawarland kurier.”

BIELEFELD

Almanya’nın Bielefeld kentinde de “Önder Apo’ya uygulanan tecride karşı intikam, Kürdistan halkı için intikam“ yazılı pankart asıldı.

Öcalan üzerindeki tecridi kınayan gençler, tüm Kürt gençlerini intikam ruhuyla eyleme çağrıdı.

HEILBRONN

Almanya’nın Heilbronn kentinde Jinên Ciwanên Azad pankart eylemi düzenleyerek, Öcalan’a özgürlük istedi. Heilbronn’dan Stuttgart“a giden karayolun üst geçidine asılan pankarta “Freiheit für A. Öcalan“ yazılmıştı.