Avrupa’da Kürtler ayaktaydı

1313

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde bir araya gelen bin kadar eylemci, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüdü. Hamburg’un Hachmannplatz’da başlayan yürüyüşte Kiel ve Bremen kentlerinden giden Kürtler de yer aldı. Öcalan’a özgürlük sloganını haykıran Kürtler, bir an önce İmralı’ya bir Heyetin gönderilmesini talep etti.

Eylemde bir konuşma yapan Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir, Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine ilişkin kaygıları dile getirdi.

Eyleme katılan Kürdistanlılar, daha sonra Gensemarkt’ta Minbic zaferini kutladı.

HANNOVER’DE BİNLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ

Almanya’nın Hannover kentinde ise binlerce kişi aynı amaçla yürüdü.

Hannover Merkez Tren Garı önünde toplanan Kürdistanlılar, kentin en kabalık semtlerinden geçerek yürüyüş düzenlediler. Yürüyüşten sonra tekrar Merkez Tren Garı önünde toplanan Kürdistanlılar burada bir miting düzenlediler. Mitingde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini, KCK, PKK ve YPG bayraklarını açıldı.

Mitingde konuşan NAV-DEM yöneticisi Tahir Koçer, Öcalan’ın özgürlüğü için eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

Mitinge 5 bin Kürdistanlının katıldığı bildirildi.

DRESDEN

Dresden Kürt Demokratik Toplum Merkezi Meclisi tarafından da şehir merkezinde bir yürüyüş ve miting gerçekleştirildi. Alman Sol Parti milletvekili Mirko Schulze’nin de katıldığı eylemde Teatherplatz’dan Alauenpark’a kadar yürüyüş yapıldı. Yürüyüş sırasında sık sık Öcalan üzerindeki tecridi kınayan sloganlar atan eylemciler çok sayıda bildiri dağıttı.

Eylem bir basın açıklamasıyla sona erdi.

DARMSTADT

Almanya’nın Darmstadt şehrinde de Demokratik Kürt Meclisi bir yürüyüş ve miting ile Öcalan üzerindeki tecridi protesto etti. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı eylem şehir merkezindeki Luisenplatz’da gerçekleştirildi. Öcalan’ın özgürlüğünü haykıran eylemciler tecridin kaldırılmasını talep etti. Eyleme Alman basını da ilgi gösterdi.

HELSİNKİ

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de Kürtler ve dostları Öcalan üzerindeki tecridi bir eylemle kınadı. Şehir merkezinde düzenlenen mitinge katılan çok sayıda eylemci, 15 Temmuz’un ardından Öcalan’dan haber alınamamasının Kürtler arasında büyük bir kaygı yarattığını ve bir an önce tecridin kaldırılması gerektiğini ifade etti.

SAINT BRIEUC

Fransa’nın Saint Brieuc şehrinde de Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için alanlara çıktı. Çok sayıda Kürt ve dostlarının katıldığı eylemde Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılması istendi.

GRAZ

Avusturya’nın Graz kentinde yaşayan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecride karşı şehir merkezinde bulunan Graz belediyesi önünde saat 17’de bir mitingle protesto etti. Eylemciler Öcalan’a dönük tecride karşı Avrupa ülkelerinin de girişimlerde bulunulmasını talep etti.

INNSBRUCK

Avusturya’ nın Innsbruck kentinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecrit protesto edildi.

Innsbruck’ taki Annasäule heykeli önünde Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde düzenlenen eylemde, “Öcalan’a özgürlük” yazılı pankart açıldı. Bildirilerin dağıtıldığı eylemin sonunda Minbiç zaferi için çekilen halayla eylem sonlandırıldı.

RENNES

Fransa’nın Rennes kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyüş  düzenlendi. Place du Colombier de CDK-RENNES ve Zin kadın derneği öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe yaklaşık 500 kişi katıldı. Yürüyüş boyunca “Liberez Ocalan”, “Be Serok jiyan na be” sloganları atıldı.