Avrupa’da Kürtler ayakta: Efrîn için direnmeye devam edeceğiz

511

Türk devletinin Efrîn’e yönelik 20 Ocak’ta başlattığı işgal girişimine karşı alanlara çıkan Avrupa’daki Kürdistanlılar Efrîn için direnmeye devam edeceklerini belirtti.

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar, işgal girişimine karşı 21 gündür direnen Efrîn’e destek vermek ve Türk devletinin katliamlarına tepki göstermek amacıyla her gün eylem düzenliyor.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de de Türk devletinin saldırılarına dikkat çekmek ve protesto etmek amacıyla 5 gündür düzenlenen çadır eylemi, bir mitingle sona erdi.

“Terörist Erdoğan”, “Kadın ve çocuk katili Erdoğan”, “Tüm işgalciler Kürdistan’dan defolun” sloganlarının atıldığı eyleme PYD Berlin, CİK, Ciwanên Azad Berlin, HDK Berlin gibi parti ve kurumlarda destek verdi.

Pankart, döviz ve fotoğraflarla insanlık dışı katliamlara da dikkat çekilen eylemde DEST DAN Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamada Kürdistanlılar ve dostlarının yoğun çaba sarf ettiklerini fakat azılı düşmana karşı bunun yeterli gelmediğini belirterek, eylemleri daha üst seviyeye taşırma çağrısı yapıldı.

DEST-DAN açıklamasında bugün saat 15.00 da yine Almanya Parlamentosu önünde kadın ve çocukların öncülüğünde yapılacak olan insan zinciri eylemine çağrı yapıldı.

Postdam’da da Efrîn’e yönelik saldırılara dikkat çekmek amacıyla iki günlük bir eylem düzenlendi. Kürdistanlıların ve Almanların katıldığı eylemde bildiriler dağıtıldı, sinevizyon gösterimi yapıldı.

HAMBURG

Almanya’nın birçok şehrinde de Efrîn’e destek eylemleri yapıldı. Hamburg kentindeki Kürdistanlılar bugün Elbphilarharmonie binası önünde Efrîn saldırılarını protesto etti. Eylemde bir konuşma yapan Rojbîn Kadın Meclisi üyesi Anja Flach, yeniden başlatılan hava saldırılarına dikkat çekti. Alman devletinin gönderdiği silahlarla uluslararası hukukun çiğnendiği bir savaşta sivil halkının katledilmesini kabul edilemez olduğunu söyleyen Anja Flach, Alman Hükümeti’ne baskı oluşturmak amacıyla yarın düzenlenecek yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.

WESEL

Mala Eżidiyan Wesel ve Duisburg DKTM’nin çağrısıyla bugün Almanya’nın Wesel kentinde Türk devletinin Efrîn’e yönelik düzenlediği işgal saldırıları protesto edildi. Berlinertor’da saat 17.30’da bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı ve dostları Berlinertor’da yapılan mitingden Wesel Dom’a kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca Türk devletinin Efrîn saldırısı lanetlenirken başta BM olmak üzere dünya kamuoyuna saldırıların durdurulması için çağrıda bulunuldu. “Bijî berxwedana Efrînê”, “Katil Erdoğan”, “Biji Serok Apo”, “Canımızla kanımızla seninleyiz Efrîn” sloganları atılan eylemde, YPG/YPJ bayrakları ile katliamda yaşamını yitiren sivillerin fotoğrafları taşındı. Mitingde Duisburg Meclis adına ve mala Êzidîyan Wesel adına birer konuşma yapıldı.

GOCH

Goch kentinde Türk devletinin Efrîn’e yönelik başlatmış olduğu işgal girişimini protesto etmek için Bocholt Halk Meclisi ve Emmerich DKTM Çağrısıyla akşam saat 17.00’da Goch Markplatz’da toplanan Kürdistanlılar bir miting düzenledi. “Yaşasın Efrîn direnişi     , “Erdoğan diktatörlüğüne hayır” pankartları ve YPG/YPJ bayraklarının açıldığı eylemde, sık sık “Efrîn yalnız değildir”, “Türkiye Rojava’dan defol” ve “Erdoğan ve DAİŞ aynıdır” sloganları atıldı. Mitingde konuşan Kürt siyasetçi Osman Ergin, “Sömürgeci faşist T.C Devleti Efrîn’e saldırmaya, onlarca sivil, kadın, çocuklarımızı katletmeye devam ediyor. Efrîn halkı da işgale karşı direnmektedir. Kobanê nasıl ki insanlık için direndiyse, Efrîn de tüm insanlık için direnmektedir. Efrîn’de bir taş da kalsa direnmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Eylem yarın saat 13.00’da Duisburg HBG’da yapılacak yürüyüşe katılım çağrısıyla son buldu.

DARMSTADT

Darmstadt’ın Dieburger alanında yaşayın Kürdistanlılar çağın direnişini selamladı. Dieburger Rathaus meydanında saat 16:00 da bir araya gelen Kürdistanlılar Gras Zimmerner meydanına kadar yürüyüş düzenledi. Türk devletinin Efrîn’i işgalini kınayan Kürdistanlılar yürüyüş boyunca, “Katil Erdoğan”, “Bijî Berxwedana Efrînê”, “Bijî Serok APO, “Bijî YPG/YPJ” sloganlar attı. Yürüyüş boyunca çok sayıda Almanca bildiri de dağıtıldı.

FREIBURG

Efrîn işgalini protesto etmek için Freiburg’da Nuda Kadın Meclisi ve Freiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından üç hafta önce başlatılan Efrîn nöbeti bugün de Alte Synagoge meydanında yapılan bir miting ile devam edildi. Yüzü aşkın kişinin katıldığı mitingde “Biji Berxwedana Efrîn’e”, “Biji Serok Apo”, “Terörist Erdoğan” sloganları atılırken, Efrîn’de yaşananlara ilişkin yüzlerce bildiri de dağıtıldı.

GIESSEN

Bugün Giessen şehrinde Deutsche Kommunistische Partei (Alaman Komünist Partisi) tarafında organize edilen bir miting düzenlendi. Yüzlerce Kürdistanlının yanı sıra Süryaniler federasyonu ve Alman sol partilerinde destek verdiği mitingde bildiriler de dağıtıldı.

STUTTGART

Efrîn’e destek amacıyla Stuttgart Êdi Bese Platformu öncülüğünde 20 Ocak’tan bu yana devam eden çadır nöbet eylemine bugün Kürdistanlı sanatçılar da katıldı. Sanatçı Garip Nurhak ve Onur Olgun tarafından Efrîn direnişini anlatan şarkıların söylendiği etkinliğe Stuttgart Êdi Bese Platformu’nun üyesi olan 17 kurum ve kuruluşun üyeleri ile anti faşist Alman gençlik grupları da destek verdi. Nöbet çadırına TEV-DEM bayrakları ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük flamaları asıldı. Çadır nöbetinde işgal girişiminde katledilen sivil ve çocukların fotoğraflarının yanı sıra “Türkiye Efrîn’den ellerini çek”, “Alman tankları ve savaş tacirleri Kürdistan’dan defolun” ve “Türkiye’ye silah gönderimini durdurun, Efrîn’i savunun” yazılı pankartlar açıldı. Eylem bugün saat 15.00’da Lautenschlagerstrasse’de yapılacak yürüyüşe katılım çağrısının ardından sona erdi.

STADTHAGEN

Almanya’nın Stadthagen Kentinde Saat 16.00’da gençler öncülüğünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin işgal girişimini miting ve yürüyüşle protesto etti. YPG/YPJ bayraklarının taşındığı yürüyüşte “Terörist Erdoğan” ve “Bijî Berxwedana Efrînê” sloganları atıldı. Bir grup faşist eylemi provoke etmek istedi.

Eylemde bir konuşma yapan Die Linke parlamenteri Dr. Diether Dehm “Bizi tehdit edenlerin ömrü kısadır, biz bir kişi değiliz. Demokraside birlik, eşitlik, saygı ve özgürlük var. Aynı değerleri biz bugün PKK’de görüyoruz ve PKK artık terör listeden derhal çıkmalı” dedi.

MANNHEIM

Mannheim’de Êdî Bese Mannheim Platformu’nun organize ettiği bir etkinlikle Türk devletinin Efrîn’e yönelik katliamları protesto edildi. Kürt toplum merkezi ve Ronahi Berivan kadın meclisinin de destek verdiği etkinlikte bildiriler okunup dağıtıldı. Avesta Xabur şahsında bütün şehitler anısına saygı duruşnda da bulunulan eylemde sık sık “Terörist Erdoğan”, “Bijî Berxwena Efrînê” ve “Alman panzeri Kürdistan’dan çıksın” sloganlarının atıldı.

Eylemde Die Linke, PYD Mannheim ve dost kurumların mesajları okundu. Etkinlik de Kürt gençleri, Türkiye-DAİŞ işbirliğiyle Kürdistan’da gerçekleşen katliamları anlatan tiyatro gösterisi sundu. Eylem sloganlar eşliğinde sona erdi.

LEIPIZG

Almanya’nın Leipzig kentinde de Efrîn’e yönelik saldırılara dikkat çekmek amacıyla bir miting düzenlendi. “Bijî berxwedana Efrîne”, “Bijî berxwedana YPG/YPJ”, “Terörist Erdoğan” sloganları atıldı.

Yarın düzenlenecek mitinge katılım çağrısı da eylemde yapıldı.

RENNES

Fransa’nın Rennes şehrinde yaşayan Kürt halkı ve dostları bugün Efrîn’de yaşanan çocuk ve sivil katliamlarına dikkat çekmek için çocuklarını okula göndermedi. Kendileri de işe gitmeyen Kürdistanlılar Avrupa’nın katliamlar karşısında sessizliğine tepki gösterdi. Efrîn’e destek eylemi düzenleyen kitle saat 15.00’da Place du Colombia’dan, Rennes Belediye’sine yürüdü. Yürüyüşün ardından aileler çocuklarının okuluna, çalışanlar ise, iş yerlerine Efrîn’deki katliamları anlatan Fransızca yazılı bildiriler yolladı. Eylem Fransızca “Katil Erdoğan”, “Efrîn’e özgürlük” ve “Çocuklar ölmesin” sloganlarıyla sona erdi.

LOZAN

İsviçre’nin Lozan kentinde yaşayan Kürdistanlılar, düzenledikleri yürüyüş ve mitingle Türk devletinin Efrîn’e dönük saldırılarını protesto etti. Riponne meydanında bir araya gelen yüze yakın kitle, buradan Flan meydanına kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. “Sivil katliamları durdurun”, “İşgale son verin”, “Yaşasın Efrîn direnişi” gibi pankart ve dövizlerin yanı sıra PKK, YPG, YPJ ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerinin taşındığı yürüyüşte sık sık işgalci Türk devleti aleyhine sloganlar atıldı.

Yürüyüş ardından düzenlenen mitingde yapılan konuşmalarda Uluslararası güçlere Türk devleti karşı harekete geçme çağrısı yapılırken, “Kürt halkı bugün Avrupa’nın finansal desteği ile ayakta kalmaya çalışan Türkiye tarafından bombalanıyor. İsviçre, Avrupa gibi ülkeler Türk devleti ile arasındaki her türlü ticaret antlaşmasına son vererek, Kürtlerin katliamına ortak olmamalıdır” denildi.

BERN

Bern’de yaşayan Kürdistanlı ve dostları ise Bahnhof Plaz’da bir araya gelerek, gerçekleştirdikleri eylemle, Türk devletinin işgal girişimi protesto etti. HDK ve HDP’ye yönelik yapılan tutuklama ve gözaltı furyasının da protesto edildiği eylemde, Kürt halkına karşı yürütülen yok etme konseptine karşı Kürt halkının ve dostlarının direneceğine dikkat çekildi.

Eylemde ayrıca bugün Efrîn direnişini selamlamak amacıyla saat 14.00’de Bern Federal Parlamento önünde düzenlenecek eyleme katılım çağrısı yapıldı.

BASEL

Günlerdir kesintisiz olarak alanlara çıkan Basel’de yaşayan Kürdistanlılar ise düzenledikleri meşaleli yürüyüşle Efrîn direnişini selamladı. Ciwanên Azad ve Basel Tev Çand Govend öncülüğünde Basel Claraplatz’da toplanan yüzlerce Kürdistanlı ve dostu, Türk devletinin işgal saldırılarını protesto etmek ve Efrîn direnişine destek olmak amacıyla meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. Türk devletinin gerçekleştirdiği sivil katliamlara dikkat çekmek amacıyla yürüyüş boyunca bildiriler dağıtılırken, kitle erbane ve davul eşliğinde attıkları sloganlar görkemli Efrîn direnişini selamladı.

CENEVRE

Cenevre Birleşmiş Milletler önünde bugünde bir araya gelmeye devam Kürdistanlılar, burada kurdukları çadır etrafında gerçekleştirdikleri eylemle, Türk devletinin Efrîn’e dönük işgaline dikkat çekerek, BM’ye Türk devletine karşı harekete geçme talebi yenilendi.

11.00-16.00 saatleri arasında kurdukları çadır etrafında dağıttıkları bildirilerle Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan işlediği insanlık suçlarına dikkat çeken eylemciler, Efrîn’de siviller katledilirken, BM’nin sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunu bir kez yine haykırdı.

ZÜRİH

Günlerdir kesintisiz olarak eylemlerine devam eden bir diğer kent ise Zürih, burada yaşayan Kürdistanlıların bugün ki eylem adresi Altstatten Bahnof’du. Burada gerçekleştirilen eylemde bir araya gelen çok sayıda Kürdistanlı, Türk devletinin Efrîn’e dönük işgal saldırılarını protesto etti. Türk devletinin sivillere dönük yaptığı katliamlara dikkat çekilen eylemde, uluslararası güçlere Türk devletine karşı harekete geçme çağrısı yapıldı.

OSLO

Norveç’in başkenti Oslo’da ise Türk devletinin Efrîn’e saldırılarını protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi. Protesto göstersisini Kürt gençlik örgütü UngKurd organize etti.

Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen meşaleli yürüyüş Oslo tren istasyonu önünden başlayarak parlamento önünde sona erdi.

Yürüyüşten sonra düzenlenen mitingde ise Efrîn saldırısının sadece YPG ya da YPJ’ye yönelik değil bütün Kürtler’e yönelik olduğu ve Kürt halkının topyekün bir direniş göstermesinin gerekliliğine vurgu yaptılar.

15 farklı Kürt partisinden oluşan ”Ortak Diplomasi Komitesi” nin yanında birçok Norveçli parti ve sivil toplum kuruluşu da yürüyüş ve mitinge katılım gösterdi. Yürüyüşte sık sık ”Katil Erdoğan” ”Türkiye Kürdistan’dan çık” ve ”Her yer Efrîn” sloganları atıldı.

Sadece Oslo değil Norveç’in birçok noktasında, Fredrikstad, Stavanger, Bergen, Trondheim, Lillehammer, Hamar, Ålesund ve diğer birçok şehirde de protesto gösterileri düzenlendi.