Avrupa’da HDP’ye destek eylemleri devam ediyor

1065

Avrupa’da yaşayan Kürtlerin HDP şahsında Kürt halkının iradesine yönelik soykırım operasyonlarına karşı eylemleri devam ediyor.

BERLİN’DE ‘KAHROLSUN DİKTATÖR’ SLOGANI HAYKIRILDI

Berlin’de bugün saat 16.00’da Federal Almanya Parlamentosu önünde biraraya gelen Kürdistanlı yurtseverler, Türkiyeli devrimci, demokrat ve Alevilerin yanı sıra Alman anti-faşist gruplar, HDP’ye yapılan siyasi soykırımı lanetledi.

Başta Almanya olmak üzere Avrupalı devletleri AKP ve Erdoğan ile yaptıkları kirli işbirliğine son vermeleri çağrısında bulunulan mitingde sık sık, ‘HDP’ye uzanan eller kırılsın’, ‘Kahrolsun Diktatör Erdoğan’, ‘Kahrolsun AKP faşizmi’, ‘PKK halktır halk burada’ ve ‘Biji Serok Apo’ sloganları atıldı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de HDP’ye yapılan siyasi darbeye karşı her gün eylem kararı alınmıştı. Berlin’de yaşayan Kürt, Türk ve Alman devrimci demokratları saat 16’da Federal Almanya Parlamentosu önünde buluştu.

Haziran Hareketi tarafından organize edilen dünkü mitinge aralarında DEST DAN Kadın Meclisi, Berlin NAV-DEM, HDK Berlin, PYD Berlin, Ciwanen Azad, Alevi kurumları ve Alman anti-faşist gruplar katıldı.

Berlin’de bugün de saat 17:00’de Alexander Platz’da bir miting düzenlenecek.bugünkü mitinge DEST DAN Kadın Meclisi, BİNEVŞ, Edessa Ezidi Kadın Meclisi, HDK-Berlin Kadın Meclisi, Alman kadın kurumları, CİK Kadın Komisyonu, Ciwanen Jin ve YXK katılacak.

BODENSEE’DE AKP FAŞİZMİ PROTESTO EDİLDİ

Almanya’nın güneyindeki Bodensee bölgesinin Friedrichshafen kentinde de Kürdistanlılar HDP eş başkanlarının ve vekillerin tutuklanmasını protesto etmek amacıyla Buchhronplatz’da bir araya geldi.

İki yüzü aşkın Kürdistanlı ve dostalarının katıldığı eylemde, ‘Almanya; şunu iyi bilki, terörist olan Kürtler degil Türkiye’dir, Erdogan’dır’ yazılı dev bir pankart taşındı. Sık sık HDP’ye destek sloganlarının atıldığı eylemde eş başkanlar ve vekillere özgürlük talebi haykırıldı.

Die Linke ve MLPD’nin destek verdiği ve birer konuşma yaptığı eylemde yüzlerce bildiri dağıtılırken, Alman gazete ve televizyonlarının da ilgisi dikkat çekti.

İSVİÇRE’NİN BASEL VE BIENNE KENTLERİNDE EYLEMLER

İsviçre’nin Basel ve Bienne kentlerinde yapılan eylemlerle HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasına tepki gösterildi.

BASEL

Basel’de Liberal Radikal Parti (PRL) önünde bir araya gelen Kürdistanlılar, HDP’ye dönük gerçekleştirilen tutuklama ve baskı politikasını kınadı. Kitle adına bir heyet parti yetkilileriyle görüşerek konuya ilişkin dosya sundu.

Yetkililerle görüşmenin ardından eylemde yapılan konuşmalarda, Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılara eylemleri büyütme çağrısı yapıldı.

BIENNE

Bienne Centrale Place’da bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, Bienne Merkez Tren İstasyonu’na kadar meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirerek, HDP’ye dönük baskı ve tutuklamaları protesto etti.

İsviçreli anti-faşist grupların da destek verdiği yürüyüş boyunca ‘Politik temsilcilerimize dokunmayın’, ‘Erdoğan ve AKP’yi durdurun’ pankartları ve dövizleri taşıyan kitle, AKP ve Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine sloganlar attı.

Yapılan yürüyüşün ardından Bienne Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına bir konuşma yapan Hamza Menge, HDP’ye dönük baskıları lanetleyerek başladığı konuşmasında, Kürt halkının asla özgürlük mücadelesinden geri durmayacağını vurguladı.

Eylem konuşmaların ardından atılan sloganlar eşliğinde son buldu.

VİYANA’DA BİR HAFTALIK EYLEMSELLİK SÜRECİ BAŞLATILDI

Avusturya’nın başkenti Viyana’da ‘İrademe Dokunma’ şiarıyla bir haftalık yoğun eylemsellik süreci başlatıldı.

Eylemsellik sürecinin ilk eylemi dün Viyana Museums Quartier’de düzenlenen bir miting oldu. Museumsquartier’deki İnsan Hakları meydanında yüzlerce demokrat bir araya gelerek, AKP politikalarını kınadı.

Viyana’daki eylemsellikler kapsamında bugün de Avrupa Birliği Avsuturya Komisyonu Temsilciliği önünde de ‘irademe dokunma’ şiarıyla bir miting düzenlenecek.

Öte yandan Avusturya Parlamentosu’nda bugün HDPye yapılan operasyonlara yönelik bir basın açıklaması yapılacak.