Avrupa’da eylemler yayılıyor: Tecrit hemen kaldırılsın!

1139

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemlerini sürdürüyor.

Tecrit protestolarında, Öcalan özgür olana dek eylemlere son verilmeyeceği belirtildi. İsviçre, İngiltere, Fransa ve Almanya’da alanlara çıkan kitleler, Öcalan’ı sahiplenmeyi büyütme çağrısında da bulundu.

ZÜRİH

İsviçre’nin Zürih kentine bağlı Bellevue semtindeki tecride karşı eylem, Beritan Kadın Meclisi öncülüğünde düzenlendi.

Bildiri dağıtılan eylemde, Almanca pankartlar açıldı. Öcalan’ın durumuna ilişkin bilgilendirmenin de yapıldığı eylem, sloganlar eşliğinde sona erdi.

LONDRA

İngiltere’nin başkenti Londra’da Londra Köprüsü (London Bridge) Kürt gençleri tarafından trafiğe kapatıldı ve tecrit protestosuna sahne oldu. Gençler, Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridi kınadı ve özgürlük talebini haykırdı.

İlgi çeken eylemde gençler yeşil, kırmızı ve sarı renkli sis bombaları patlattı. Trafiği kapatan gençler sloganlar eşliğinde eylemin amacını sürücülere aktardı. “Freedom for Ocalan – Öcalan’a Özgürlük“ yazılı pankartı taşıyan gençler “Önderliğimizden haber alana kadar, hayat bizim için normalleşmeyecek” dedi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’e bağlı olan Les Mureaux alanında Ciwanên Azad üyeleri karayol üst geçidine pankart asarak, tecridi kınadı.

Fransızca olarak hazırlanan “Öcalan ve Kürdistan için özgürlük“ yazılı pankart, bölgenin en işlek karayolunun üst geçidine asıldı. “Önderliğimizin üzerindeki tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüğüne kavuşması için her yerde eylemselliklerimizi sürdürüceğiz“ diyen gençler, Öcalan’ı sahiplenmeye çağırdı.

Evry Demokratik Toplum Merkezi öncülüğünde de tecride karşı eylem düzenlendi. Gare de Lyon’da yapılan eylemde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü haykırıldı. Öcalan’ı sahipleme çağrısında bulunulan eylem, marş ve sloganlar eşliğinde sonlandırıldı.

Başkent Paris’in işlek garlarından biri olan Gare de Nord’da toplanan Kürdistanlılar, “Öcalan’a özgürlük” yazılı pankartlar ve bayraklar taşıyarak, tecridi protesto etti. Sık sık “Öcalan’a özgürlük”, “Faşist Türkiye” sloganlarının atıldığı eylemde, erbaneler eşliğinde marşlar söylendi ve bildiriler dağıtıldı.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde, Öcalan’ın özgürlüğü için etkinlikler kapsamında bilgilendirme standı açıldı. Stantta Uluslararası Komplo ve İmralı sürecini konu alan bir sinevizyon izletildi, tecridi yansıtan fotoğraf sergisi açıldı. Bildirilerin de dağıtıldığı etkinlikte, Öcalan’dan haber alınana kadar eylemlerin süreceği belirtildi.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde Kürt gençleri Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik yürütülen tecride ve özel savaş politikasına karşı pankart astı. “Kürtlerin Direnişiyle Dayanışma, Öcalan için Özgürlük“ yazılı pankart, merkezi yol üst geçidine asıldı.

DARMSTADT

Almanya’nın Darmstadt kentinde, Öcalan’a dönük tecrit protesto edildi. Ciwanên Azad ve YXK/JXK’li gençler, “Önderliğin özgürlüğü benim özgürlüğümdür” şiarıyla kent merkezinde spontane bir eylem düzenledi. Yürüyüşe geçen Kürdistanlı gençler, Almanca “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü”, “Katil Erdoğan” ve “Gençlik Apo’nun fedaisidir” sloganları attıktan sonra ana caddeyi 15 dakikalığına trafiğe kapatıp bildiri okudu.

Eylemde yapılan açıklamada, “Eylemlerimiz, Reber Apo özgür kalıncaya kadar devam edecektir” denildi.

Yaklaşık 45 dakika süren eylem, Cumartesi günü saat 16.00’da Frankfurt’ta yapılacak merkezi eylemin çağrısı ile son buldu.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim kentinde, Rohani û Berivan Kadın Meclisi öncülüğünde tecride karşı yürüyüş düzenlendi.

Çarşı merkezi Abendakedemi’de toplanan yüzlerce Kürdistanlı ve dostları, Burgerhaus önüne kadar yürüdü. Yürüyüşte Öcalan’ın büyük bir posteri açılırken, AKP faşizmi de sloganlarla protesto edildi.

Yürüyüş sırasında faşistlerin provokasyonları ise gençler tarafından püskürtüldü.

DKTM, Ciwanên Azad ve DBB temsilcilerinin de katıldığı eylemin sonunda, tecride karşı her çarşamba bir araya gelineceği duyuruldu.

OLDENBURG

Almanya Oldenburg’a bağlı Cloppenburg’ta yaşayan Kürdistanlı çocuklar, Öcalan’a dönük tecride dikkati çekmek için “Öcalan’a özgürlük” yazılı tişörtler giyerek çarşı merkezinde yürüdü.

SİEGEN

Aynı amaçla Almanya’nın Siegen kentinde bir araya gelen çok sayıda Kürdistanlı, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü istedi. Eylemde, Özgür Gündem’in kapatılması kınandı.