Avrupa’da eylemler yayılıyor: Öcalan’a özgürlük!

1394

Avrupa’nın çeşitli kentlerinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemler yayılıyor. Kürtler ve dostları, Öcalan ile derhal görüşme yapılmasını da isterken, Qamişlo’daki katliamı da protesto etti.

ULM
Almanya’nın Ulm kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Demokratik Güç Birliği tarafından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve Qamişlo’daki katliamı protesto için miting düzenlendi.
Ulm kentinin çarşı merkezinde yapılan mitingdeki konuşmalarda, Öcalan üzerindeki ağır tecridin kaldırılarak, bir an önce ailesi ve avukatları görüştürülmesi istendi. Ayrıca DAİŞ çetelerinin Qamişlo’da yaptığı bombalı saldırı da kınandı.
Miting, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü” sloganıyla son erdi.

BENSHEIM
Almanya’nın Bensheim yerleşim biriminde de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için stant açıldı. 13.00-17.00 arasında açık olacak stantta tecride tepki gösterildi ve Öcalan ile görüşülmesi gerektiği mesajı verildi. Stantta Alman toplumuna da tecride ilişkin bilgilendirme yapıldı.

FRANKFURT/DARMSTAD
Almanya’nın birçok kentinde olduğu gibi Frankfurt ve Darmstad‘da yaşayan Kürdistanlılar da Darmstad Luısen Platz‘da Demokratik Kürt Toplum Merkezi‘nin çağrısıyla Öcalan için bir yürüyüş gerçekleştirdi.
Qamişlo’daki katliama ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecride karşı düzenlenen yürüyüşte yaklaşık 400 kişi bir araya geldi. Öcalan’ın özgürlüğünün haykırıldığı yürüyüşte, tecride son verilmesi ve İmralı’da görüşmelere derhal başlanılması istendi.
Şehir merkezinde gerçekleşen eylemin ardından kitle tüm devrim şehitleri ve Qamişlo Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu yaptı.

SAARBRUCKEN
Almanya’nın Saarbrücken kendinde Öcalan’ın özgürlüğü ve Qamişlo’daki katliamı protesto etmek için çadır eylemi ve miting düzenlendi.
Çok sayıda bildirinin dağıtıldığı çadır eyleminde, bilgilendirme yapıldı.
Mitingde ise Qamişlo’daki katliam lanetlenirken, DAİŞ’e karşı ortak mücadelenin önemine dikkat çekildi ve Rojava’daki yönetimlerin tanınması gerektiği belirtildi.

KİEL
Almanya’nın Kiel kentindeki Haupbahnhof’ta bir araya gelen yüzlerce kişi Qamişlo’daki katliamı protesto etti.
Eylemdeki konuşmalarda, DAİŞ’in insanlık düşmanlığına dikkat çekildi ve DAİŞ’in Kürt katliamlarına dönük sessizliğe tepki gösterildi.
Eylemde, DAİŞ’e karşı ortak mücadele çağrısında bulunuldu.

ZURİH

İsviçre’nin Zürih kentindeki Stauffacher Meydanı’nda Beritan Kadın Meclisi ve TEV-ÇAND öncülüğünde yapılan eylemde bildiri dağıtıldı. “Öcalan’a özgürlük’’ pankartının açıldığı eylemde, TEV-ÇAND sanatçıları erbane eşliğinde şarkı seslendirdi. İsviçrelilerin ilgi gösterdiği eylemde yapılan açıklamada 15 aydır Öcalan’dan haber alınamadığı belirtildi. Türkiye’deki OHAL uygulamasının ardından Öcalan’ın durumuna ilişkin ciddi kaygılar yaşandığının vurgulandığı açıklamada, “Önderliğimizden haber alamıyoruz. Bu durum bizi ciddi anlamda kaygılandırıyor. Önder Apo’dan haber alana ve fiziki özgürlüğüne kavuşana kadar eylemlerimiz devam edecektir“ denildi.

KOPENHAG
Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın en işlek meydanı Gammeltorv’da Danimarka Kürt Toplum Merkezi 3 günlük çadır eyleminin startını verdi. Her cuma, cumartesi ve pazar günleri akşam saatlerinde açık olacak stantta Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü istebecek.
Eylemde yüzlerce bildiri dağıtıldı.

PARİS
Fransa’nın başkenti Paris’te yaşayan Kürdistanlılar, Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’ın koşullarına ilişkin Uluslararası Af Örgütü ve İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) mektup göndermeye başladılar. Paris’in çeşitli bölgelerinden Demokratik Toplum Merkezi üyeleri başta olmak üzere bölgelerde yaşayan Kürdistanlılar tarafından toplu mektuplar gönderildi.
CDK-F nin gönderdiği ve bölgelerdeki eşbaşkanların okuduğu basın açıklamasında, Öcalan’ın sağlık ve güvenliğinden duyulan endişeye dikkat çekildi. CPT’nin sessiz kalmasının eleştirildiği açıklamada, “Fransa’daki Kürt Konseyi bileşenlerimizin öncülüğünde bütün Kürt halkıyla beraber CPT’ye Sayın Öcalan’la görüşülmesi, sağlığı ve yaşamı konusunda Kürt halkının beklentilerini karşılaması gerektiğini vurgulamak için mektup gönderiyoruz” denildi.
Açıklamada, Fransa’ki Kürtleri, sol-sosyalist ve devrimci-demokrat kesimleri Öcalan özgürleşene kadar eylemlere katılmaya çağırdı.
Bir günlük mektup sayısı ise şöyle: “Paris Ahmet Kaya Demokratik Toplum Merkezi (DTM) 100 mektup, Evry DTM 375 mektup, Villiers le bel DTM 65 mektup, Drancy DTM 46 mektup, Normandia DTM 100 mektup, Creil DTM 96 mektup.”

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde DKTM bileşenlerinin tecride karşı eylem ve etkinlikleri sürüyor. “Esaret zincirini kırmak için özgürlük eylemlerine sen de katıl” diye çağrı yapan DKTM, eylem programını açıkladı. Merkez postanesi önünde düzenlenen basın toplantısının ardından CPT ve Af Örgütü’ne yüze yakın mektup gönderildi.

RENNES
Fransa’nın Rennes kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için stant eylemi düzenlendi. Place de la République’te, CDK-RENNES ve Zin Kadın Derneği öncülüğünde düzenlenen eylem, Perşembe günü başladı ve iki gün devam etti. Eylemde Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması için, CPT ve AMSI’ye imzalı mektuplar gönderildi. Yaklaşık 1100 imza toplandı.
Aynı eylem, Öcalan’dan haber alınana kadar her perşembe ve cuma günü düzenlenecek.
Ayrıca, 30 Temmuz Cumartesi günü saat 19.00’da, Place du Colombier’de hem tecrit, hem de Qamişlo’daki katliamı protesto etmek için bir yürüyüş düzenlenecek.