Avrupa’da Eutelsat protestoları sürüyor

935

Eutelsat’ın Stêrk TV, Ronahî TV ve News Channel’in yayınını kesme kararı, Avrupa’da düzenlenen kitlesel eylemlerle protesto ediliyor.

BERN

İsviçre’nin Bern kentinde NCDK-Bern ve HDK’nin çağrısı ile merkez tren istasyonu önünde bir eylem düzenlendi. Kürdistanlı ve dostlarının katıldığı eylem ile Kürt televizyonlarının kapatılması girişimi protesto edildi.

Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan eylemde Türkçe ve Almanca bildiriler okundu.

“Erdoğan’ın emriyle Kürt televizyonları kapatılmak isteniyor, halkın televizyonlarını kapattırmayacağız” dövizlerinin taşındığı eylemde yapılan konuşmalarda Avrupa devletlerinin ikiyüzlü politikalarının sonucu olarak Kürt halkına yönelik demokratik olmayan bir biçimde televizyonlarımız kapatılmak istenmektedir. Erdoğan’ın emri ve Avrupa devletlerinin kirli politikalarının sonucu olarak bizler televizyonlarımıza sahip çıkacağız mesajı verildi.

Yapılan konuşmaların ardından eylem sonlandırıldı.

CENEVRE

İsviçre’nin Cenevre kentinde de NCDK’nin çağrısıyla bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları RTS televizyonu önünde bir eylem yaparak, Kürt televizyonlarının kapatılma girişimini protesto etti. Yapılan konuşmalarda “Erdoğan’ın eliyle Eutelsat şirketi DAİŞ’e hizmet etmektedir” denilerek Kürt halkının demokratik hakkı olan televizyonlarına yönelik kapatma girişiminin hiçbir demokrasi anlayışıyla bağdaşmadığı vurgulandı.

Bu anti demokratik uygulamaya karşı televizyonlarımıza sahip çıkacağız denildi. Bir heyet tarafından RTS televizyonuna bir dosya sunulmasının ardından eylem sonlandırıldı.

MANCHESTER

İngiltere’nin Manchester kentinde de Northwest Demokratik Kürt Halk Meclisi’nin çağrısı ile Liverpool, Manchester ve Kuzey Galler kentlerinden Kürdistanlıların katılımı ile bir eylem düzenlendi.

BBC ve ITV binalarının önünde düzenlenen eyleme yaklaşık 80 kişi katıldı.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de de Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Şehit Beritan Kadın Meclisi ile Sosyalist Kadınlar Birliği üyelerinin katılımı ile Central İstasyonu önünde bir protesto eylemi düzenlendi.

Eylemde kapatılmak istenen Kürt televizyon kanallarına ilişkin dövizlerin de taşındığı eylemde sık sık, “Katil Erdoğan”, “Terörist Erdoğan” sloganları atıldı. Bildirinin de okunup dağıtıldığı eylem, “Be Serok jiyan nabe”, “Biji Serok Apo” sloganları ile sona erdi.

HILDESHEIM

Almanya’nın Hildesheim kentinde de Demokratik Kürt Toplum Merkezi üyeleri St. Jakobi kilisesi önünde bir eylem düzenlendi.

Eylemde bir konuşma yapan DKTM’den Hediye Deniz, Eutelsat’ın Türk devleti ile iş birliği yaparak, Kürt televizyonlarının yayınını durdurmak istemesine karşı herkese harekete geçme çağrısında bulundu.

Avrupalıların kendi ülkelerinde ırkçı, şovenist Türk devleti ile ortaklaşarak, Kürt halkının sesi olan televizyonların kapatılmasına kendi demokrasisine sahip çıkar gibi tepki göstermek olduğunu belirtti.

Deniz, “Televizyonlar bizim gözümüz, dilimiz, kulağımız basın bizim dilimiz ve kültürümüzdür. Halkların sesi olan NEWS Channel, Stêrk TV ve Ronahî TV asla susmayacaktır” dedi.

KLEVE

Almanya’nın Kleve kentinde de AKP’nin istemiyle Stêrk TV, Ronahî TV ve News Channel’in yayınlarının Eutelsat tarafından kesilmek istenmesi protesto edildi.

Kleve Halk Meclisini çağrısıyla saat 17.00’de Kleve merkezinde bir araya gelen Kürdistanlılar şehir merkezinde döviz ve pankartlarla sessiz bir yürüyüş düzenledi.

DUISBURG

Almanya’nın Duisburg kentinde de Eutelsat’ın Kürt TV’lerinin yayınını kesme kararı protesto edildi.

Duisburg DKTM tarafından düzenlenen eylemde bildiriler dağıtıldı.

Eylemde yapılan açıklamada, Kürt basınının kurulduğu günden beri sürekli baskı ve sansür altında tutulduğunun vurgulandı ve şunlar belirtildi: “Geçmişten bugüne kadar Kürt basını her zaman baskı altında tutulmaya çalışıldı. Özgür basın geleneğinden gelen onlarca gazete, radyo ve televizyon kapatılırken; yüzlerce çalışanı tutuklanmış ve onlarca basın emekçisi şehit edilmiştir. Ancak ifade özgürlüğünün merkezi olarak görülen Avrupa ve özelde Fransa son yıllarda Türkiye’nin faşist ve antidemokratik tutumunu çok da aratmayan bir pratiğin içine girmiştir. Düşünce ve fikir özgürlüğünden bahsedilecekse buna Kürtler de dahil edilmelidir. Özgür basını susturmaya yönelik bu girişimleri asla kabul etmiyor ve Kürt televizyonlarına yönelik bu sansür uygulamasından bir an önce geri adım atılmasını istiyoruz” denildi.

Faşist bir grubun eyleme yönelik provokasyon girişimi de boşa çıkarıldı.