Avrupa’da cezaevlerindeki direnişe dikkat çekme eylemleri sürüyor

1271
ANF Images

Türkiye cezaevlerinde PKK ve PAJK’lı tutsakların açlık grevine dikkat çekmek ve dayanışmak amacıyla birçok Avrupa kentinde eylemler düzenlendi.

STRASBOURG’DA GENÇLERDEN EYLEM

Fransa’nın Strasburg kentinde Türkiye cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla gençler tarafından bir eylem düzenlendi.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Jînen Ciwanên Azad ve Ciwanên Azad üyelerinin çağrısıyla yapılan eyleme onlarca Kürdistanlı katıldı.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünde toplanan eylemciler, buradan Strasbourg Merkez Tren İstasyonu’na kadar süren bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Jînen Ciwanên Azad ve Ciwanên Azad üyeleri, zindanlardaki açlık grevleri eyleminin AKP hükümetinin Kürdistan’da yürüttüğü kirli savaş politikasının bir sonucu olduğuna dikkat çekerken, duyarlılık çağrısında bulundular.

Eylemciler tarafından cezaevlerinde kritik aşamaya giren açlık grevlerine dikkat çekilirken, Avrupa ülkelerinin sessiz kalması eleştirildi.

Yapılan açıklamada, “Başta gençlik olmak üzere tüm duyarlı kamuoyuna, zindanlardaki direnişe sahip çıkmaya, bulundukları her yerde bu talepleri haykırmaya ve sahiplenmeye çağırıyoruz” denildi.

Eylemde sık sık ‘Katil Erdoğan’, ‘İnsanlar ölüyor, Avrupa sessiz’ gibi sloganlar atıldı.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde de aynı amaçla bir eylem düzenlendi. Hamburg’daki eylemde Kürt siyasetçi Bedrettin Kavak ile Zeki Eroğlu’nun tutukluluğu da protesto edildi.

Kürt siyasetçiler Kavak ve Eroğlu’nun tutuklu bulunduğu Damtor cezaevi önünde düzenlenen mitinge çok sayıda Kürdistanlı ve Alman katıldı.

Eylemde bir konuşma yapan Harburg Halk Meclisi Eş Başkanı Selahattin Irmak, Kürdistanlıların her zaman siyasi tutsakların haklı taleplerinin yanında olduğunu belirtti.

Türkiye cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerinin de ölümle sonuçlanmadan taleplerin yerine getirilmesi gerektiğini belirten Irmak, Alman devletine de “Kürt siyasetçiler üzerinde devam eden baskı ve tutuklamalara son verin” çağrısı yaptı.

GIESSEN

Almanya’nın Giessen kentinde de “Direnişe ses verin” çağrısı yapıldı.

Giessen Demokratik Kürt Toplum merkezi (DKTM) tarafından organize edilen yürüyüş ve mitinge çok sayıda kişi katıldı.

Berlinner Platz’da başlatılan yürüyüş Kirchplatz’da sona erdi. Daha sonra ise bir miting düzenlendi.

DÜSSELDORF

Ciwanên Azad’ın “Azad Bike” kampanyası kapsamında Düsseldorf’daki yürüyüş, HBF önünde başladı. Burgplatz’da sona eren yürüyüş boyunca yapılan konuşmalarda cezaevlerindeki direnişlere dikkat çekildi. Bildirilerin de dağıtıldığı eylemde açlık grevleri ile ilgili dövizler taşındı.

KÖLN

Köln’de de Ciwanên Azad tarafından “Azad Bıke” sloganı etrafında gerçekleşen yürüyüş Ebertplatz’da başladı Dom Kilisesi’ne kadar süren yürüyüşte “Bütün tutsaklara özgürlük”, “Katil Erdoğan”, “Bijî Serok Apo”, “Bütün işgalciler Kürdistan’dan defolun” sloganları atıldı.

Açlık grevleri ile ilgili dövizlerin de taşındığı yürüyüş boyunca bildiri okundu ve konuşma yapıldı.

Dom Kilisesi önünde ise bir miting düzenlendi. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan mitingde yapılan konuşmalarda ise cezaevlerindeki direnişlere karşı başta gençler olmak üzere duyarlılık çağrısı yapıldı.

Bu arada Köln Demokratik Toplum Meclisi ise basın kuruluşları, Uluslararası Af Örgütü ile görüşmeler yaparak, açlık grevlerine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

MARBURG

Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) ve Kürdistan Kadın Öğrenciler Birliği (JXK) “Azad Bike” kampanyası kapsamında Almanya’nın Marburg şehrinde bir bildiri ve pankart eylemi gerçekleştirdi. Şehrin kalabalık bir köprüde öğrenciler “Öcalan’a özgürlük” yazılan bir pankart asıldı. Aynı zamanda eylemciler Marburg üniversitesinde referandumda “hayır” destekleyen bildiriler dağıttı.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde de Marktplatz meydanında Stuttgart Demokratik Güç Birliği, HDK Stuttgart, Stuttgart’ta Hayır Platformu, Arbeitskreis Solidarität/- Internationalismus ve Initiative Kürdistan tarafından düzenlenen mitingde Türkiye cezaevlerindeki açlık grevi eylemcileriyle dayanışma, ESP’ye, devrimci örgütlere yönelik kitlesel gözaltı ve tutuklama terörü protesto edildi.

Mitingde yapılan ortak açıklamada, Türkiye cezaevlerinde 100’ü aşkın Kürt tutsağın “süresiz, dönüşümsüz” açlık grevi eylemine dikkat çekilerek “Türkiye ve Kürdistan’da yoğun bir saldırıyla karşı karşıya kalan zindanlardaki tutsakların açlık grevi 50 günü geçmiş ve kritik bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır.

Bizler Avrupa’dan güçlü bir direnişle seslerine ses katarak direnişi yükseltelim. Rehavet durumundan kurtularak faşizme ve saldırılara karşı oylarımızı kullanalım ve herkesi teşvik edelim” denildi.

Ortak açıklamada, HAYIR cephesinin bileşenlerinden başta ESP Genel Başkanı Çiçek Otlu olmak üzere ESP, Devrimci Parti, Mücadele Birliği, SYKP, TÖPG, Halkevleri, YDG ve Dev-Lis’in de aralarında olduğu siyasi parti ve örgüt yöneticilerine yönelik yoğunlaşan gözaltı ve tutuklama terörü protesto edildi.

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil 13 HDP milletvekilinin rehin durumunda olduğuna da dikkat çekilen konuşmada, “Son aylarda binlerce HDP’li, HDK’li siyasetçi, düzen muhalifi tutuklandı” denildi.

‘HAYIR’I BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ!

Mitingde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, “Hayır’ı yıldıramayacaksınız”, “Hayır’ı büyütmeye devam edeceğiz, diktatöre hayır” yazısı bulunan ESP dövizleri, AGİF ve SKB imzalı Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş dövizleri, HBDH bayrakları taşındı.

Mitingde MLKP Rojava savaşçısı Roza Rênas (Medine Özmen) de anıldı ve sloganlarla sonlandı…

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türkiye cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla miting düzenlendi.

Bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan mitingde Viyana’da Türkiye cezaevlerindeki açlık grevlerine üzerine hazırlanan Almanca ve İngilizce bildiriler okundu.

Mitingde Viyana DKTM tarafından yapılan konuşmada Türkiye’nin tüm Kürtlere siyasi tutsaklara büyük bir katliam peşinde olduğuna dikkat çekildi. 16 Nisan’da yapılacak referandumda da “hayır” kullanılması çağrısı yapıldı.

Miting boyunca Türkiye’de devam açlık grevleri ile ilgili bildiriler dağıtılarak bilgilendirme yapıldı.