Avrupa’da Cerablus işgaline karşı Kürtler eylemde

976

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin Cerablus’u işgali başta olmak üzere Rojava’da gerçekleştirdiği katliamı protesto etti.

Hannover DKTM ve PYD öncülüğünde yapılan eylemde Türk devletinin katliamları ve Rojava’yı işgal girişimine dikkat çeken konuşmalar yapıldı. Bildirilerin de okunduğu eylemde, “Türk ordusu Kürdistan’dan defol”, “Terörist Türkiye Rojava’dan defol”, “NATO finanse ediyor, Türkiye bombalıyor” sloganları atıldı.

“Terörist Erdoğan” ve “Be Serok jiyan na be” sloganlarının atıldığı mitingin sonunda, Hamburg Demokratik Toplum Merkezi’nin her gün düzenleyeceği eylemsellikler konusunda duyarlılık çağrısı yapıldı.

TOULOUSE

Fransa’nın Toulouse şehrinde yaşayan Kürdistanlılar Öcalan’a uygulanan tecrit ve Cerablus’a yönelik işgal harekatını protesto etti.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi üyeleri ve Kürt halkının dostları Capitol Meydanında açtıkları çadırla kamuoyu harekat ve tecrit konusunda bilgilendirilirken Cerablus işgaline karşı etkinlikler yapılıyor.

LONDRA

Türk ordusunun Rojava’ya yönelik saldırıları TC’nin Londra Büyükelçiliği önünde protesto edildi.

Türk ordusunun son dönemde Rojava’daki Kürt güçlerine saldırılar düzenlemesi ve çok sayıda sivilin ölümüne neden olması Londra’da protesto edildi. Britanya Kürt Halk Meclisi’nin çağrısıyla Londra merkezinde bulunan TC Londra Büyükelçiliği bir araya gelen grup Türk devletinin Rojava’yı işgal girişimi ve YPG’ye yönelik saldırılarının Ortadoğu’daki kaosu daha da derinleştireceğini ifade ederek, Türk devletine bu girişimden vazgeçmesi çağrısı yaptı.

Ellerinde PKK ve KCK bayrakları taşıyan grup sık sık “Türk ordusu Rojava’dan çık” sloganları attı. Grup adına yapılan açıklamada Türk devletinin girişimleri beraberinde yeni katliamları getireceği ve Suriye’deki kaosu derinleştireceği uyarısı yapıldı. Açıklamanın devamında Türk devletine acil saldırılarını durdurma çağrısı yapıldı.