Avrupa’da çadır eylemleri ve etkinlikler sürüyor

1053

PARİS

Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridi protesto etmek amacıyla yapılan çadır eylemi 7’inci gününde devam ediyor.

République meydanında devam eden çadır eylemi dün inanç kurumları FEDA,CİK ve ParisTEV-CAND meclisi çalışanları öncülüğünde yapıldı.

Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridi içeren Fransızca bildirilerin dağıtıldığı çadır eylemine yoğun ilgi gösterilirken çadır eylemi tertip komitesi tarafından yapılan açıklamada çadır eyleminin son iki günü çarşamba ve perşembe Paris çevresinde bulunan bütün kurumların katlım sağlayacağı çadır eylemine kitlesel katılım çağrısı yapıldı.

Çadır eylemi her gün saat 10.00 – 17.00 arası République meydanında yapılmakta.’

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan eylem dizisi devam ediyor. Hamburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından her gün başka bir semtte düzenlenecek etkinlikleri kapsamında, Altona semtinde bir miting düzenlendi.

NAV-DEM’in hazırladığı yüzlerce bildiri dağıtan eylemcilerin adına yapılan konuşmada, Abdullah Öcalan’a özgürlük ve Kürdistan’a statü istendi.

Ardından HDK-A Hamburg girişimi adına söz alan Naime Erdem Başaran, Özgür Gündem gazetesine yönelik baskılara karşı basın özgürlüğü savunmak için genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldıklarından tutuklanan Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun durumuna dikkat çekti. 7 Haziran 2015 tarihinden beri siyasal iktidarı kullanan Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP, tek tipi yönetimi altında yasama, yürütme ve yargı erklerinin işlevsizleştirildiği, otokratik bir yönetim pratiği açık açık uygulandığını belirten Başaran, buna karşı çıkan ve dayanışma gösteren herkes bu dikta rejiminin baskıcı uygulamalarından nasibini aldığını söyledi.

SKB üyelerinin de katıldığı mitingde, ayrıca 25 Haziran 2015 tarihinde Minbiç’i özgürleştirme hamlesinde şehit düşen enternasyonalist Sevda Çağdaş anıldı.

Mitingin sonunda ‚ Abdullah Öcalan’a özgürlük ve Kürdistan’a statü‘ kampanyası çerçevesinde düzenlenen eylemlere katılım çağrısı yapıldı. Hamburg’daki eylem dizisi 28 Haziran Winsen’de düzenlenen mitingle devam edecek. Perşembe günü Sternschanze’de bulunan Rote Flora merkezi önünde düzenlenen eylem, antifaşist gruplarla birlikte 1994 yılında Alman polis tarafından öldürülen Halim Dener’in anısına yapılacak. Cumartesi günü Hamburg Ciwanen Azad öncülüğünde bir yürüyüş düzenlenecek.

ESSEN, DORTMUND VE BIELEFELD

Essen, Dortmund ve Bielefeld’de  Kürt halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi ve AKP faşizminin Kürdistan’da yaptığı soykırım politikalarını teşhir etmek için açılan çadır eylemi devam ediyor. Binlerce bildirinin dağıtıldığı eyleme ilgi büyük gösteriliyor. Her gün çok sayıda bildirinin dağıtıldığı eylem hafta sonuna kadar devam edecek.

SALZGITTER

Salgitter şehir merkezinde de DKTM Peine öncülüğünde 14’ten 18’e kadar bir çadır eylemi gerçekleştirildi.

Eylemde Öcalan üzerinde uygulanan tecrit ve AKP devletinin Kürdistan’daki katliamları konusunda bilgilendirme yapıldı.

Çarşı içinde Stadtmonument meydanında gerçekleştirilen eylemde bölümünde çok sayıda bildiri dağıtıldı. Çadırda ziyaretçilere de eylemin amacı konusunda bilgi verildi.

DEN HAAG

Hollanda’nın Den Haag şehrinde de Merkez Tren Garı önündeki çadır eylemi sürüyor. Salı ve Çarşamba günleri de devam edecek olan eylem, Çarşamba günü öğleden sonra yapılacak miting ile son bulacak.

Eylem komitesi yaptığı açıklamada tüm Kürtleri yarın saat 15-18 arası yapılacak olan eyleme davet etti.