Avrupa’da Antep katliamı protesto ediliyor

1321

AURİCH, NİENBURG, HANNOVER

Almanya’nın Aurich, Nienburg ve Hannover kentlerinde yaşayan Kürdistanlılar, Antep katliamında yaşamını yitirenleri mum ve çiçeklerle andı. Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DTKM) öncülüğünde organize edilen eylemlerde yapılan konuşmalarda, bu katliamın birinci derece sorumlusunun AKP ve Tayyip Erdoğan olduğu vurgulandı. Eylemde NAV-DEM’in hazırladığı bildiri okunarak dağıtıldı.  Eylemde sık sık “Kahrolsun AKP”, “Bijî Serok Apo” ve “Katil Erdoğan” sloganları atıldı.

Ayrıca Hannover’de 24 Ağustos günü saat 14.00-18.00 arasında Ronahi Kadın Meclisi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için bir İnformasyon standı açacak.

MÜNİH

Almanya’nın Münih kentinde Antep’teki katliamı kınadı. Münih Kürt Toplum Meclisi ve Kadın hareketi öncülüğünde yapılan eyleme çok sayıda kişi katıldı.

MLPD, DIDF Münih, DKP, ÖDP ile devrimci örgüt ve kurumların destek verdiği eylemde, NAV-DEM‘in Almanca hazırladığı bildiri okundu. Yapılan konuşmalarda katliamın arkasında DAİŞ destekçisi AKP hükümetinin olduğu vurgulandı. Eylemde, “Katil Erdoğan”, “Türkiye finanse ediyor, DAİŞ vuruyor’ sloganları atıldı.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Drancy Demokratik Kürt Toplum Merkezi Meclisi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridi ve Antep katliamını protesto etti.
Drancy Belediyesi önünde toplanan Kürdistanlılar üzerinde “Dilok” yazılı kefenlerle yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Öcalan’a özgürlük” “Katil Erdoğan, katil AKP” sloganı atıldı. Kürdistanlılar bir süre yolu trafiğe kapattı.
Katliam ve tecritle ilgi Fransızca bildiriler dağıtılarak eylem sonlandırıldı.

HELSİNKİ

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bir araya gelen Kürdistanlılar, DAİŞ çetelerinin Antep’te gerçekleştirdiği katliamı protesto etti. Eylemde yapılan konuşmalarda Rojava’da büyük yenilgi yaşayan katiller ordusu DAİŞ’in Türk istihbaratının bilgisi dahilinde katliamı gerçekleştirildiği vurgulandı. KCK’nin açıklamalarından hemen sonra böyle bir vahşetin yaşanmasının tesadüf olmadığı da ifade edildi.

BIEL

İsviçre’nin Biel kentinde Arin Mirkan Kadın Komünü öncülüğünde miting ve oturma eylemi düzenlendi. Zentralplatz’ta bir araya kitle Antep katliamını kınadı. Mitingde Arin Mirkan Komüni, Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşsözcüsü ve PYD adına konuşmalar yapıldı.

Sık sık, “Katil Erdoğan”, “Terörist Türkiye” ve “Terörist DAİŞ” sloganları atıldı. Basın açıklaması ardından eylem, “Çerxa şoreşa” marşını okumasıyla eylemi sonlandırdı.

ZÜRİH

İsviçre’nin Zürih kentinde Antep katliamı ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit protesto edildi. Zürih Türk konsolosluğunun önünde bir araya Kürdistanlılar yaşanan katliamda Erdoğan’ın sorumlu olduğunu, yapılan katliam ve uygulanan tecridin aynı merkezden yöneltildiğini dile getirdi. Kürdistanlılar Erdoğan’ın uluslararası mahkemede yargılanması gerektiğine dikkat çekti.

KOPENHAG

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Antep katliamı protesto edildi. Bir dakikalık saygı duruşunda başlayan eylemde Danimarka Kürt Kadın Meclisi ve Kopenhag eski belediye başkanı Sosyaldemokrat Villo Siggurdson bir konuşma yaptı.

Siggurdson Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın değil Erdoğan’ın şimdi hapiste olması gerektiğini söyledi. Bugün hem Danimarka hem de bütün dünyanın Kürtlere burada teşekkür etmek için toplanması gerektiğini belirtti. Siggurdson, “biz yine Kürtlere uygulanan bir katliam için bir araya geldik” dedi.

CENEVRE

İsviçre’nin Cenevre kentinde büyük postane önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları Antep katliamını protesto etti.

DAİŞ, AKP ve Erdoğan aleyhine sloganların atıldığı eylemde, katliamda yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Eylemde yapılan konuşmalarda herkesin acil eylemler için hazır olması gerektiği belirtildi. Eyleme katılanlarda katliamları lanetleyen birer konuşma yaptılar.

Solidarite adına bir konuşma yapan Josehp Daren, Solidarite Hareketi olarak Kürt halkını hep desteklediklerini ve desteklerinin devam edeceğini belirtti. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kabul edilemez olduğunu belirten Daren, Antep katliamında hayatını kaybedenlerin anıları önünde saygıyla eğildiklerini söyledi. Eylem daha sonra katliamı lanetleyen sloganlarla sona erdi.

BERN
HDK Bern’in çağrısıyla Bern Bahnof Platz önünde bir araya gelen HDK bileşenleri Antep’teki katliama ilişkin sessiz eylem gerçekleştirildi. Katliamları lanetleyen pankart ve dövizlerin taşındığı yaklaşık 1 saat süren eylem sonlandırıldı.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de de Antep katliamı protesto edildi. Şehit Beritan Kadın Meclisi ve Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin organize ettiği eylem Türk konsolosluğu önünde yapıldı. “Katil Erdoğan”, “Faşist Erdoğan” ve “Çocuk katili”, “Türkiye finanse ediyor, DAİŞ vuruyor” sloganları atıldı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın lehine sloganların da atıldığı eylem bir dakikalık saygı duruşu ile sona erdi. Ardından da çocuklar, yere yatarak, Antep katliamına dikkat çekti.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Antep katliamı düzenlenen sessiz oturma eylemiyle lanetlendi.

Başkent Viyana’da Stephansplatz’da bir araya gelen Kürdistanlılar, DAİŞ çetelerinin Antep’teki katliamını protesto etti.

Katliama ilişkin pankart ve döviz açan eylemciler üzerinde Almanca “IŞİD’in Antep katliamını lanetliyoruz” yazan büyük bir pankart açtı.

INNSBRUCK

Avusturya’nın Innsburck kentinde DAİŞ’in Antep’te gerçekleştirdiği katliam protesto edildi. Almanca “Erdoğan destekliyor”, “DAİŞ bombalıyor” pankartı açılırken, katliamda yaşamını yitirenler anısına mumlar yakıldı.

OSLO

Norveç’in başkenti Oslo’da Antep’teki katliam ve Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etti. Oslo Demokratik Toplum Merkezi’nin organize ettiği eylemde Antep’te katledilenlerin fotoğrafları taşındı.

Eylemde PJAK Merkez Komite Üyesi Ehwan Chiyako, PYD Norveç temsilciği adına Serbest Welad ve Oslo Demokratik Merkezi Eş Başkanı Ayser Yüce birer konuşma yaptı.

PJAK adına konuşma yapan Chiyako, Kürtlere yapılan bu saldırıların arkasında Kürtlerin elde ettiği kazanımlar olduğunu söyledi. “Kürtler Minbic’te DAİŞ’e darbe vurunca AKP onun intikamını alıyor. AKP ve IŞİD birdir” dedi.

Türkiye, İran ve Suriye’nin Kürt düşmanlığında anlaştıklarını da söyleyen Chiyako, şölye konuştu: “Hasekê’deki saldırılar da bunun göstergesidir. Kürtlerin halk olarak Önder Apo’nun felsefesiyle ve askeri olarak yeteri kadar gücü var. Kendilerini savunabilirler.”

Oslo tren istasyonu önünde saat 18:00’da gerçekleşen eyleme çevreden geçen Norveçliler yoğun ilgi gösterdiler. Eylem yaklaşık iki saat sürdü.

GRAZ

Avusturya’nın Graz kentinde şehir merkezindeki Belediye önünde Antep’te gerçekleşen katliam mumlar yakılarak protesto edildi. Antep katliamının fotoğraflarının taşındığı eylemde sık sık “Katil Erdoğan” sloganları atıldı. Saat 19’da eylem sona erdi.

STOCKHOLM

DAİŞ çetelerinin Antep’de gerçekleştirdikleri katliam İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen bir gösteriyle protesto edildi.

Stockholm Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Amara Kürt Kadın Meclisi’nin çağrısı üzerine dün akşam saatlerinde Sergel Meydanı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, katliamda yaşamını yitirenlerin anısına mumlar yaktılar.

Gösteriyi düzenleyen örgütlerin temsilcileri, Minbic’in DAİŞ çetelerinden kurtarılmasından hemen sonra Antep’te Kürtlere yönelik katliam düzenlenmesinin tesadüf olmadığını, Suriye’de tamamen sıkışan çetelerin Türk devletinin bilgisi dahilinde yeni bir katliam gerçekleştirdiğini söylediler.

DAİŞ çeteleri tarafından Antep’te gerçekleştirilen katliamın gerçek sorumlusunun Cumhurbaşkanı ve AKP hükümeti olduğunu söyleyen konuşmacılar, Avrupa Birliği ve İsveç Hükümeti’ne Erdoğan ve AKP Hükümetini tecrit etmesi çağrıları yaptılar.

Kürtçe marş ve ezgilerin çalındığı meydanda “Kanlı ellerinizi Kürdistan’dan çekin”, “DAİŞ ve Erdoğan’ı durdurun”, “Katil Erdoğan”, “Yaşasın Öcalan”, “Şehit Namırın” ve “Biji Serok Apo” sloganları yankılandı.

GÄVLE

İsveç’in Dalarna bölgesindeki Gävle kentinde saat 18.00 sularında gerçekleştirilen bir gösteri ile Antep katliamını gerçekleştiren DAİŞ çeteleri ve çetelere destek veren Türk devleti protesto edildi.

Sosyal Demokrat İşçi Partili Belediye Meclis Üyesi Jonas Ryberg, Antep’te 54 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan saldırıyı kınadıktan sonra “Bir düğünde insanların mutlu bir anında yapılan canavarlığı nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum. Ama Ortadoğu’da DAİŞ’e destek veren güçleri biliyoruz. Erdoğan’ın rolünü biliyoruz. Bölgenin tek seküler ve demokratik gücü olan Kürtlere destek vermekten başka yolumuz yok” şeklinde konuştu.

Kürt Politikacı Battal Batte, Menbic’in alınmasıyla Antep’te gerçekleştirilen katliam arasındaki ilişkiye dikkat çektikten sonra, İsveç Hükümeti’ne DAİŞ çetelerine destek veren Erdoğan ve AKP Hükümeti’ne tavır alması çağrısında bulundu.

Gösteri AKP ve DAİŞ çetelerini protesto eden ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasını talep eden sloganların atılmasından sonra sona erdi.

DARMSTADT

Almanya’nın Darmstadt kentinde de Antep katliamı protesto edildi. Kent merkezinde toplanan Kürtler ve dostları, “Terörist Erdoğan”, “Katil Erdoğan” sloganları ile mitingi bitirdi.

LOHNE

Almanya’nın Lohne kentinde de Antep katliamı kınandı. Eyleme kadınlar öncülük ederken, DAİŞ ve AKP işbirliğine dikkat çekildi.

Eylemde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit de protesto edildi.

BREMEN

Almanya’nın Bremen kentinde de Antep katliamı kınandı. Bremen NAV-DEM’in çağrısı ile bir araya gelen kitle, AKP çetelerinin gerçekleştirdiği katliamı kınadı. Almanya hükümetine ve Avrupa ülkelerinden katliama sessiz kalarak ortak olmama çağrısında bulundu.

Eylemde bir konuşma yapan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, başta Alman devletine ve hükümet başkanı Angela Merkel’e, hükümet ortağına yaptığı çağrıda Türk devletinin Kürt halkına yönelik katliamlara daha fazla sessiz kalmaması çağrısında bulundu. Eylemde sık sık, “Katil Erdoğan”, “Merkel finanse ediyor, Erdoğan bombalıyor”, “Biji Apo”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” sloganları atıldı.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde, Antep’te Cumartesi gece bir Kürt düğününü hedef alan saldırı protesto edildi.

Türkiye Konsolosluğu önünde toplanan kitle‚ “Katil Erdoğan” sloganı atarak katliamın sorumlusunun Erdoğan liderliğindeki AKP’nin yönettiği Türk devleti olduğu ifade etti.

NAV-DEM adına yapılan açıklamada, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde yoğunlaştırılan tecrit, Özgür Gündem gazetesinin kapatılması, Kürt kentlerinin yakılıp yıkılması, Rojava’da Kürt kazanımlarına artan düşmanlık ve saldırılar, HDP milletvekilleri, yönetici ve üyeleriyle belediyelerine yönelik topyekün yönelimleri izleyen Antep saldırısının, Erdoğan liderliğindeki Türk devlet yönetiminin Kürt soykırımı ve faşizmde ısrarının ispatı olduğu belirtildi.

Ardından ADHK temsilcisi bir konuşma yaparak, bombayı patlatan, kandırılmış bir çocuğu kullanan halk düşmanı DAİŞ olsa da, bunları her türlü destekleyerek, lojistikten kamplara, eğitimden istihbarata, sınır geçişlerine sağlanan kolaylıktan, yaralıların tedavisine kadar, Türk devleti tarafından himaye edildiğini bilmeyen olmadığını belirtti. Politik sorumlusunun AKP olduğunu söyleyen ADHK temsilcisi, bu gerçeğin hiç bir diplomatik yalan, resmi demagoji gölgelemediğini ifade etti.

HDK-Hamburg adına yapılan açıklamada, saldırının failleri, saldırıya zemin hazırlayanları en sert şekilde kınandı. Saldırının barış ve çözüm konusunda ısrarlı ve kararlı olanlara, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve adalet için mücadele edenlere yönetildiği belirtilen açıklamada, DAİŞ barbarlığına karşı mücadelede birlikte davranmak son derece önemli olduğu kaydedildi.

Protesto mitinginin sonunda, olağanüstü bir süreçten geçildiği belirtilerek, düzenlenecek olan eylem ve etkinlikler konusunda duyarlı olunması istendi.

DORTMUND

Almanya’nın Dortmund kentinde de AKP desteğiyle Kürtlere yapılan katliam protesto edildi. Katliamda yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından yapılan konuşmada TC ve DAİŞ katliamı kınandı. Sık sık, “Terörist Erdoğan”, “Katil devlet hesap verecek”, “Biji Serok Apo”, “Şehit namirin” sloganları atıldı.

BİELEFELD

Almanya’nın Bielefeld kentinde de DAİŞ’in katliamı kınandı. NAV-DEM Bielefeld’in organize ettiği protesto mitingine Demokratik Güç Birliği de destek verdi. Katliama ilişkin bildirinin okunduğu ve konuşmaların yapıldığı eylem, “Terörist Erdoğan”, “Çocuk katili Erdoğan” sloganları ile sona erdi.

KÖLN

Almanya’nın Köln kentinde de Antep katliamı kitlesel bir şekilde protesto edildi. Köln, Düren, Aachen, Bergisch Gladbach ve Leverkusen Kürt Demokratik Toplum Merkezleri, Bergheim Komüni, AGİF, ADHK, Yaşanacak Dünya, Sivas Eğitim Merkezi ve Kaldıraç katıldı.

HBF önünde bir araya gelen kitle bir miting düzenledi. Saygı duruşu ile başlayan mitingde Köln Demokratik Toplum Merkezi, Köln Viyan Kadın Meclisi, AGİF, ADHK ve Die Linke adına konuşmalar yapıldı.

Konuşmalarda katliamın sorumlusunun Recep Tayyip Erdoğan olduğu belirtildi. Türk devletinin DAİŞ’i askeri, lojistik ve siyasi olarak desteklediği ve koruduğu vurgulandı. Mitingde bildiriler de dağıtıldı.

Daha sonra yürüyüşe geçildi. Yaklaşık 500 kişilik kitle tren istasyonundan Neumarkt’a kadar yürüdü. Yürüyüşe pankart ve bayraklarla katılan kitle, katliam fotoğrafları taşıdı. Kitle, yürüyüş boyunca Almanca “Terörist Erdoğan”, “Katil Erdoğan”, “Yaşasın PKK”, “Kürdistan’daki Katliamlara Son” ve “Sen de Uluslararası Dayanışmada Bulun” şeklinde sloganlar attı.

DRESDEN

Almanya’nın Dresden kentinde Antep katliamı bir yürüyüş ile protesto edildi. Alebrtplaz’dan Alauen Park’a yürüyen kitle, ardından da bir basın açıklaması düzenledi. Eylemde “Barbar DAİŞ, destekçisi katil Erdoğan”, “Şehit namirin” sloganları atıldı.

FREIBURG

Antep katliamı Almanya’nın Freiburg kentinde protesto edildi. Freiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Nuda Kadın Meclisi tarafından Freiburg Rathausplatz’da bir oturma eylemi yapıldı. Katliam fotolarının da sergilendiği eylemde, katledilenler anısına mumlar yakılarak çiçekler bırakıldı. Bir saat süren eylem katliamda yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile sona erdi.

BONN

Almanya’nın Bonn kentinde de Antep katliamı bir yürüyüş ile protesto edildi.

Bonn Demokratik Toplum Merkezi’nin düzenlediği eylem, Farnkenbad Meydanı’ndan yürüyüşle başladı. Antep’te yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı yürüyüş boyunca, “Katil Erdoğan”, “Kürdistan’daki katliamlara son”, “Bütün işgalciler Kürdistan’dan defolun” sloganları atıldı.

Yürüyüş güzergahı boyunca bildiriler dağıtıldı, konuşmalar yapıldı. Bonn Merkezi’ndeki yürüyüş sonrası, Münsterplatz’a gelen kitle, Antep şehitleri şahsında bütün Kürdistan şehitleri için saygı duruşunda bulundu.

Eylemde yapılan konuşmalarda Antep katliamının sivillere yönelik ilk katliam olmadığını, daha öncesinde HDP Amed mitingi, Suruç ve Ankara katliamlarında Kürtlere yönelik soykırım katliamları olduğu belirtildi.