Avrupa’da AKP faşizmine karşı eylemler

1693

AKP/Saray faşizminin Kürt halkının iradesine yönelik siyasi soykırım operasyonları Avrupa’nın birçok kentinde düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

BESANÇON

Fransa’nın Besançon kentinde Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) üyelerinin gençler ve Fransız sol hareketlerle düzenlediği ortak eyleme 200 kişi katıldı.

Kent merkezindeki Place du 8 Septembre adlı meydanda toplanan Kürdistanlılar ve Fransız dostları, sloganlarla HDP şahsında Kürt halk iradesine yönelik operasyonları kınadı.

Yağışlı havaya rağmen düzenlenen eylemde Kürdistan ile Dayanışma Platformu adına hazırlanan bir bildiriyle HDP eş başkanlarının cezaevinden gönderdikleri mektuplar Fransızca olarak okundu.

Bildiride, Kürdistan ve Türkiye’de AKP/Saray faşizminin tüm muhalif çevrelere yönelik katliam, yok etme ve sindirme operasyonlara dikkat çekildi.

KOPENHAG

Danimarka’da HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekillerine yönelik başlatılan siyasi soykırım ve gözaltılar, Kürdistanlılar ve dostlarından oluşan yaklaşık bin kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi.

Danimarka Demokratik Kürt Toplum Meclisi ve Danimarka Seve Kadın Meclisi öncülüğünde organize edilen eylem kapsamında Svanemøllen İstasyonu önünde toplanan kitle Türkiye Konsolosluğu’na doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüşe Alevi Federasyonu ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve birçok Danimarka’lı Kürt dostu katıldı.

Yürüyüşte, HDP bayraklarının yanı sıra Danca ve Türkçe ‘Diktatör Erdoğan’, ‘Erdoğan’ın zulmüne son’ gibi pankartlar taşınırken, sık sık ‘Katil Erdoğan’, ‘Biji Berxwedane HDP’, ‘Yaşasın HDP’ sloganları atıldı.

‘FAŞİZME KARŞI DİRENMEK DE BİR HAKTIR’

Türkiye Konsolosluğu önünde HDK-Danimarka adına söz alan Cemal Özsaygı, şöyle dedi: “Ülkemizde ve Kürdistan coğrafyasında her türlü baskı ve barbarlık, saldırı katliam ve tutsak etme tüm acımasız ve pervasızlıgı ile devam ediyor. Ve bu faşizmdir diktatörlüktür.
Faşizme karşı direnmek de bir haktır ve aynı zamanda insan olmanın gereğidir.
6 milyon seçmenin iradesini yok sayıp esir aldılar, sesimizi kıstılar, tutsak aldılar. Ama yine de diz çöktüremediler ve buradan tüm boyun eğmeyenlere binlerce selam olsun. Bizler dünyanın her tarafından dostlarımızla onları yalnız bırakmayacağız. Hep birlikte direne direne kazanacağız.”

AB ÜLKELERİNİN TAVRI NET OLMALI

Danimarka Enhedslisten Milletvekili Søren Søndergaard ise HDP´ye yönelik baskı ve tutuklamaları sert bir dille eleştirdi. Søndergaard, Türkiye’de tutuklanan milletvekilleri dışında, bugün itibariyle aralarında binlerce HDP parti çalışanının tutsak olduğunu ve dünden bu yana  370 yakın sivil toplum kuruluşunun kapatıldığına dikkat çekti.

Søndergård, şu anda partilerinin milletvekillerinden Nikolaj Villumsen ve İsveç Sol partisi dışilişkiler sözcülerinden Hans Linde’nin Diyarbakır’da olduklarını ve herşeyi yerinde takip ettiğini, tutuklu milletvekilleri ile de görüşeceklerini aktardı. Türkiye’deki bu siyasi soykırımın kabul edilecek bir durum olmadığını dile getiren Søndergaard, hem Danimarka’da hem de Avrupa Birliği (AB) içerisinde buna karşı tepki toplanması için çalışacağını söyledi.

Konuşmasında AB ülkelerini de eleştiren Søndergaard, AB ülke liderlerinin Türkiye’yi kınamalarının bir etkisinin olmadığını kaydederken, Türkiye konusunda artık kayda değer uygulamalar için eyleme geçmeleri gerektiğini vurguladı.

Eylemde söz alan  Sosyalist Halk Partisi milletvekili ve Danimarka eski Dışişleri Bakanı Holger K. Nielsen ise, Türkiye’deki siyasetin Erdoğan üzerinden  tek adam ve diktatörlüğe doğru gittiğini söyledi. Erdoğan’ın şu an gazeteci yazar ve politikacıları ve tüm muhalifleri göz altına alınmasının kabul edilecek bir durum olmadığını vurgulayan Nielsen, bu konuda başta Danimarka olmak üzere Avrupa ülkelerininin ve NATO’nun bir an önce  tavır alması çağrısı yaptı.

Eylem, kitlenin ‘Biji Berxwedane HDP’, ‘Diktatör Erdoğan’ ve Danca sloganları eşliğinde olaysız sona erdi.

AMIENS

Fransa’nın Amiens kentindeki ‘irademe dokunma’ eylemine ise Komünist Partisi (PCF) Oise bölge temsilciliği, insan hakları dernekleri üyeleri, Rojavalı ve Kuzeyli Kürtler yoğun katılım gösterdi.

Yapılan yürüyüşte PCF ile insan hakları dernekleri adına yapılan konuşmalarda, faşist yönetimin Kürt halkı ve seçilmiş iradesine yönelik baskı, katliam ve tutuklamaları kınandı. Avrupa ülkelerinin sessiz kalmasını sert bir dille eleştiren konuşmacılar, Kürt halkının yanında olunmasını istedi.

Yürüyüş sonrasında yapılan mitingde ‘Dün Hitler bugün Erdoğan’ yazılı pankart açılırken, sık sık ‘Biji Serok Apo’, ‘Biji HDP’ sloganları atıldı.

NANTES

Batı Fransa’nın Nantes kentinde de Engin Sincer Demokratik Toplum Merkezi, Zin Kadın Derneği, CDF, anti faşist gruplar ile Fransız Kürt dostlarının katılımıyla bir eylem düzenlendi.

Kürdistan’daki AKP terörünün ve tutuklanmaların kınayan kitle, Place du Commerce’den Place Graslin’e kadar yürüdü.

Fransızların ve Kürt gençlerin yoğun katılım gösterdiği eyleme çevredeki vatandaşlar da alkışlarıyla destek verdi.

Yürüyüş sonrasında düzenlenen mitingde DKTM adına konuşan Gulasor Uzun, Kürt halkına yönelik tüm operasyon ve katliamlara rağmen AB’nin ‘demokrasisinin’ sessiz kaldığına dikkat çekti. AB ülkelerinin Türkiye’ye derhal ambargo uygulaması çağrısı yapan Uzun, Fransız halkına dayanışma çağrısı yaptı.

Nantes’daki miting kısa süreli bir oturma eylemiyle son buldu.

AMSTERDAM ‘DA BİNLER HDP İÇİN BİR ARAYA GELDİ !

Türk Hükümeti ile Saray çeteleri tarafından yürütülen siyasi soykırım operasyonları Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yapılan büyük bir yürüyüş ve mitingle protesto edildi.

2 bin kişiyle Hollanda’nın bütün şehirlerinden katılım sağlanan yürüyüş ve miting Amsterdam Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Kadın Hareketi  ile ADHK, DEMNED, DİD, HDK-NEDERLAND, HTİB, HTİ, SKB, SYKB ve VEKSAF  tarafından organize edildi.

Beursplein’de başlayan yürüyüşe Kürdistanlılar, Türkiyeli devrimciler ve Hollandalı Kürt dostları katılrken, kitle sık sık ‘Yaşasın HDP’, ‘İrademe dokunma’, ‘Biji Serok APO’, ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Faşist AKP-Diktatör Erdoğan’, ‘Çocuk Katili Erdoğan’ sologanları atıldı. Hollandaca ve İngilizce bildiriler dağıtılan yürüyüş sırasında bazı Türk faşistlerinin kitleyi provoke etme ve saldırı girişimleri dikkat çekti.

Provokasyonlara karşı kendini savunan bazı gençlerin polis tarafından gözaltına alınmasına karşı kitle oturma eylemi düzenlerken, yürüyüş kolu başarıyla Museumplein’e ulaştı.

Museumplein’de saygı duruşuyla başlayan miting ise, tüm katılan örgüt temsilcilerinin konuşmalarının ardından sona erdi.

TOULOUSE

Fransa’nın Toulouse kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları da bir yürüyüş ve miting düzenledi.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla Capitol Meydanı’nda toplanan kitle sloganlar eşliğinde Place d’Armenie’ye kadar yürüdü.

Burada yapılan konuşmalarda, HDP eş başkanları ve milletvekillerinin yanı sıra Kürt siyasetçilere yönelik tutuklamalar sert bir dille kınandı.

Yeni Antikapitalist Parti (NPA) adına konuşan Pierre Granet, Avrupa’nın sessizliğini eleştirirken, 1 yıl önceki Paris katliamı sonrasında DAİŞ çetelerinin Antep’te kornalarla kutlamalar yaptığını hatırlattı. Granet, son yaşanan operasyonlarla her geçen gün daha fazla kurumun kapatıldığına dikkat çekti.

Proleterya Yolu adına okunan bildiride  ise,  Erdoğan faşizmi kınanırken, PKK’nin terör örgütleri listesinden çıkarılması ve tüm tutsaklara özgürlük talebi dile getirildi.

KCD adına yapılan konuşmada ise, Avrupa’daki Kürtlerin ve dostlarının alanlara çıkarak iradelerine sahip çıkmaları istendi.

FİRENZE

İtalya’nın Firenze kentinde bulunan Ciompi Meydanı’nda toplanan 3 bine yakın Kürt ve İtalyan, faşizmi ve Erdoğan’ı protesto için bir yürüyüş düzenledi.

İtalyan üniversite öğrencileri ve komünistlerinin yoğun olarak katıldığı yürüyüşte sık sık ‘Katil Erdoğan’, ‘Faşist Erdoğan’ sloganları atıldı.

HDP’ye yönelik siyasi soykırımların hep bir ağızdan protesto edildiği ve öğleden sonra başlayan eylem, akşam saatlerinde son buldu.
ROMA’DAKİ EYLEM  ÖCALAN’IN GELİŞİNİN YIL DÖNÜMÜNE ADANDI

İtalya’nın başkenti Roma’da da her gün farklı bir eylemle Kürtlerle dayanışma eylemleri devam ediyor.

Kürdistan Dostluk Komiteleri tarafından organize edilen dünkü eylemde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Roma’ya gelişinin 18’inci yılına adandı.

Eylemde yapılan konuşmada, “18 yıl kaybettik. Daha ne kadar kaybedeceğiz? Öcalan’ın özgürlüğü tüm sorunların kilit noktasıdır” denildi.

Eylemde, AKP/Saray faşizminin Türkiye’de Kürtler başta olmak üzere muhalif kesimleri maruz bıraktığı politikalar sert bir dille kınandı.

Başkent Roma’da ayrıca San Giovanni Meydanı’nda toplanan kilte 3 saat süren mitingin ardından bir yürüyüş de gerçekleştirdi. İtalyan Kürt dostlarının da aralarında olduğu yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte yapılan konuşmalarda Öcalan, HDP/DBP’li seçilmişler ve diğer tüm siyasi tutsakların özgürlüğü talebi yinelendi.

Konuşmalarda, Avrupa ülkelerinin AKP faşizmine yönelik sadece ‘endişeliyiz’ şeklindeki açıklamaları sert bir dille eleştirilerek, acilen tavır alınması istendi.

Roma’da yarın da Yüksek Mahkeme önünde avukat ve hakimler tarafından bir eylem düzenlenecek.

LÜBECK

Almanyanın Lübeck kentinde bir araya gelen Kürtler ve dostları, AKP’nin HDP’ye yönelik saldırılarını kınamak amacıyla bir yürüyüş düzenlendi.

Tren Garı’ndan kent merkezine doğru yürüyen bini aşkın kişi, Öcalan lehine ve AKP’yi protesto eden sloganlarla faşizmi protesto etti.

Eylemde Demokratik Güç Birliği bileşenleri adına yapılan konuşmalarda, AKP’nin Türkiye ve Kürdistan halklarına faşizmi dayatan politikalarına ‘dur demenin zamanının geldiği’ vurgusu yapıldı. Konuşmalarda, demokrasi ve barıştan yana olan tüm kesimlerin ortak mücadele etmesi çağrısı da yapıldı.

FREIBURG

HDP milletvekillerinin tutuklanması ve AKP tarafından Kürtlere uygulanan siyasi ve askeri soykırım operasyonlarına dikkat çekmek amacıyla Almanya’nın Freiburg kentinde 3 gündür süren çadır eylemi dün yapılan kitlesel bir yürüyüşle sonlandırıldı.

Nuda Kadın Meclisi ve Freiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından organize edilen eyleme yüzlerce kişi katıldı. Agustinerplatz’da bir araya gelen kitle, buradan şehir merkezine ‘Baskılar bizi yıldıramaz’, ‘Jin Jîyan Azadi’, ‘Biji Serok Apo’ sloganlarıyla yürüdü.

Şehir merkezine gelen kitle adına bir basın açıklaması yapıldıktan sonra tekrar Agustinerplatz’a dönerek eyleme son verildi.