Avrupa’da 1 Kasım Kobanê Günü kutlamaları

791

1 Kasım Dünya Kobanê Günü, İsviçre, Fransa, Almanya ve Avusturya’da yapılan farklı etkinliklerle kutlandı.

TOULOUSE

1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle Fransa’nın güneyindeki Toulouse şehrinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) ile Fransız siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Kürt Halkı İle Dayanışma Kollektifi tarafından Capitol Meydanı’nda bir miting düzenlendi.

Saat 16.00’da Kobanê ve dünya devrim şehitleri için saygı duruşuyla başlayan mitingde söz alan Toulouse DKTM yöneticisi Ali Qulan, Kobanê’nin insanlığın direnişi olduğunu ve herkesin bu direnişi sahiplenmesi gerektiğini söyledi.

Türk devletinin direnişin öncüsü Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uyguladığı sistematik tecritin son bulması gerektiğini vurgulayan Qulan, İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) derhal hareketi geçmesi çağrısı yaptı.

Kürt Halkı İle Dayanışma Kollektifi adına okunan bildiride de, Kobanê’nin barbarlığa ve zulme karşı ortaya koyduğu direnişin Ortadoğu’daki insan hakları, özgürlük, demokrasi ve kadın direnişi olduğu vurgulandı. Kobanê’deki mücadelenin direnişin sembolü olarak tarihe geçtiği dile getirilen bildiride, Kobanê’den sonra şimdi de Reqa çevresi ve Deyrezor’da direnişin sürdüğünün altı çizildi.

Yeni Antikapitalist Parti (NPA) adına konuşan Pierre Granet ise, başta Arin Mirxan olmak üzere Kobanê direnişinde şehit düşen tüm savaşçıları andı. Granet, özgür, bağımsız, kadın özgürlüğüne dayalı ve ekolojik bir Kürdistan yaratılmasına olan enternasyonal desteklerini yineledi.

MONTPEILLER

Fransa’nın Montpellier kentinde 1 Kasım Dünya Kobanê Günü, düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

DKTM tarafından Montpellier’in Comedie Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, Kobanê Günü halaylarla  çoşkulu bir şekilde kutlandı.

DKTM adına konuşan Eşbaşkan Cevat Güneş, Kobanê devriminin DAİŞ çetelerinin bitişini başlattığını söyledi. “Dün Kobanê’ye saldıran DAİŞ, bugün Reqa’da yenildi” diyen Güneş, Kürt halkının özgürlüğünün Öcalan önderliğindeki Kürt Özgürlük Hareketi öncülüğünde gelişeceğinin altını çizdi.

Kutlama, daha sonra çekilen halaylar eşliğinde son buldu.

LYON

Fransa’nın Lyon şehrinde ise 1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle bir yürüyüş düzenlendi. Lyon Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından organize edilen yürüyüşe yüzlerce Kürt ile dostları katıldı.

Place Bellecour’da başlayan yürüyüş kentin işlek caddelerinden geçtikten sonra DKTM lokali bitişiğindeki bir alanda son buldu. Yürüyüşte sık sık ‘Biji YPG’, ‘Biji Serok Apo’ ve ‘Biji Berxwedana Kobanê’ sloganları atıldı.

BERLİN

1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de  de bir miting düzenlendi. HDK-Berlin, Berlin-DKTM, DEST-DAN Berlin Kadın Meclisi ve YXK tarafından organize edilen miting, Kreuzberg-Henrichplatz’da yapıldı.

Kalabalık bir kitlenin katıldığı mitinge; ATİK, MLPD, Kürdistan Dayanışma Komitesi, Interventionistische Linke (IL) destek verdi. ‘Berlin Kobanê’dir!’ pankartının açıldığı mitingde, ‘Biji Berxwedana Kobanê!’ , ‘Yaşasın devrimci dayanışma!’ ve ‘Şehit na mirin!’ sloganları atıldı. Mitingde Berlin HDK- Berlin, DKTM, DEST-DAN, Ezidi Kadın Meclisi, YXK, MLPD ve IL adına konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda Kobanê direnişinin insanlığı birleştiren ve devrime olan umudu büyüten özelliğiyle tarihteki yerini aldığı belirtildi.

Mitingde konuşan tarihçi-yazar Dr. Nick Brauns ise, şunları söyledi: “Kobanê direnişi sadece DAİŞ çetelerini değil, ‘Kobanê düştü, düşecek’ diyen Erdoğan rejimine de yenilgiyi yaşatan bir direniştir. Rojava Devrimi’ne karşı gerici savaş  devam ediyor. Kobanê ve Rojava Devrimi’yle dayanışmayı sürdürmek gerekiyor.”

INNSBRUCK

Avusturya’nın Tirol eyaletinin başkenti Innsbruck’ta da 1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlaması yapıldı.

Innsbruck Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin organize ettiği kutlama saygı duruşu ile başladı. Kutlamada günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. 1 Kasım kutlaması Koma Kûlîlkên Roja Azad’ ın sahne almasından sonra halaylarla son buldu.

CENEVRE

Cenevre’de yaşayan Kürdistanlılar ve dostları 1 Kasım Dünya Kobanê gününü kutlamak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) önünde bir araya geldi. “Yaşasın Kobanê direnişi” pankartı arkasında bir araya gelen kitle burada gerçekleştirdikleri kutlamada sık sık attıkları sloganlarla Rojava devrimini selamladı.

Etkinlikte yapılan konuşmalarda Kürtlerin Kobanê’de insanlık onuru için savaştığını ve kazandığı ifade edilirken, dünya halklarının Kürtlerin mücadelesini daha çok sahiplenmesi gerektiği dile getirildi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenlik koşullarında dikkat çekilen konuşmalarda, Rojava devriminin yaratıcısı olan Öcalan’ın daha çok sahiplenilmesi gerektiği çağrısı yapıldı.

BERN

Bern Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezinde biraya gelen Kürdistanlılar ise burada gerçekleştirdikleri etkinlikle 1 Kasım Dünya Kobanê gününü kutladı. Devrim şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan etkinlikte yapılan konuşmalarda Kobanê’deki destansı direnişin boyutuna dikkat çekildi.

“Devletlerin bile önünde bir gün duramadığı insanlık düşmanı DAİŞ’e karşı Kürt gençleri amansız direniş sergileyerek Kobanê’yi özgürleştirdi. Kobanê’de yenilen DAİŞ o günden sonra yok olmaya yüz tuttu ve bugün artık sonu gelmek üzere” denilen konuşmalarda Kürt halkıyla dayanışmanın daha da büyütülmesi çağrısı yapıldı.