Avrupa ülkeleri ve Kanada’da on binlerce kişi HDP’yi sahiplendi

1666

AKP’nin HDP’ye yönelik siyasi darbesine karşı Almanya, Avusturya, Fransa, İtalya, İngiltere, Norveç, Finlandiya gibi Avrupa ülkeleriyle Kanada’da on binlerce kişi protesto gösterileri düzenledi.

DUISBURG

Almanya’nın Duisburg kentinde DKTM’nin çağrısıyla saat 16.00’da Merkez Tren Garı önünde toplanan 1500’ün üzerindeki Kürdistanlı ve dostları, Türk devletinin siyasi soykırım operasyonlarını protesto etti.

Mitingde DKTM adına yapılan konuşmada, “AKP darbesi devam ediyor. 6 milyon oy almış Türkiye’nin üçüncü büyük partisinin eş genel başkanları dahil milletvekillerinin dün akşam gözaltına alınması halk iradesine darbedir. Asla kabul edilemez. Tüm halkımızın, demokrasi güçlerinin darbeye karşı tavır koyma zamanıdır. Halk iradesini gasp edenler asla başarılı olmayacaktır” denildi.

ATİF, AGİF, Kürecik Halk İnisitiyatifi, ADHK ve HDP dostu Almanların katıldığı mitingde çesitli kurumlar adına yapılan konuşmalarda, siyasi soykırım kınandı. Konuşmalarda, HDP ile dayanışma içinde olunduğunun altı çizildi.

Duisburg kentinin en işlek caddesinde Haziran Hareketi’nin basın açıklaması yapmak istediği bilgisi üzerine mitinge katılan binlerce kişi polisin itirazına rağmen yüzlerce metre yürüyerek açıklamaya eşlik etti. Yürüyüş esnasında bazı Türk ırkçılarının provoke etme çabalarına karşı Kürt gençleri müdahale etti.

Yürüyüş ve mitingde AKP faşizmi sert bir dille kınanırken, direniş marşları eşliğinde HDP’li seçilmişlere sahip çıkıldı.

STRASBOURG

Fransa’nın Strasbourg kentinde öğle saatlerinden itibaren toplanan ve sayıları 800’e yaklaşan Kürdistanlı, Fransız ve Türkiyeli devrimciler, Avrupa Konseyi’nin önündeki eylemin ardından Place Kléber’e kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Sık sık katliam ve sivil darbeye karşı birlik mesajları verilen yürüyüşe Kürt kurumlarının yanı sıra ATİK, DİDF, Alevi dernekleri ve Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’nun da aralarında olduğu çok sayıda kurum da katıldı.

Place Kléber’de yapılan konuşmalarda da, ortak mücadele vurgusu yapılırken, Erdoğan faşizmine diz çökülmeyeceğinin altı çizildi.

MÜNSTER

Bir başka Alman kenti Münster’de de bine yakın kişi Erdoğan faşizmini protesto etmek amacıyla Türk Konsolosluğu’na kadar yürüdü.

Konsolosluk önünde bir konuşma yapan Münster Kürt Halk Meclisi adına yapılan konuşmada, Erdoğan’ın faşist uygumalarının yeni olmadığı ve Kürt halkının geçmişte yeniden dirildiği giib bugün de asla boyun eğmeyeceği vurgulandı.

Yürüyüş sırasında Münster’de ODAK Derneği üyelerince yapılan konuşmada, HDP’yle dayanışma içinde olunduğu vurgulanırken, faşizan saldırılara karşı birlikte mücadele edileceği duyuruldu.

Yürüyüş esnasında sık sık ‘Katil Erdogan’, ‘Saldırılar bizi yıldıramaz’, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’, ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’ ve ‘Terörist-DAİŞ başı Erdoğan’ sloganları atıldı.

DRESDEN’DE YARIN SAAT 14.00’DA PRAGERSTRASSE’DA EYLEM YAPILACAK

Dresden Demokratik Toplum Merkezi’nin çağrısı üzerine kent ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar Pragerstrasse’da bir eylem düzenleyecek. Eylemin yarın saat 14.00’da yapılacak.

NOTTINGHAM

İngiltere’nin Nottingham kentinde de East-Midlands Kürt Halk Meclisi’nin çağrısıyla gece yarısından sonra başlayan protesto eylemleri yapıldı.

Bütün gece sürdürülen eylemde onlarca Kürt ve dostları katılırken, birçok ana yol trafiğe kapatıldı. Nottingham’ın en yoğun caddesini trafiğe kapatan Kürtler, diktatör Erdoğan ve faşist devlet aleyhine slogan attılar.

Şehrin meydanları dahil tüm merkezlerden geçilerek gerçekleştirilen eylem, gündüz de devam etti.

ROMA

İtalya’nın başkenti Roma’da da Türk Konsolosluğu önünde, eş başkanların ve milletvekillerinin gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla başlayan direniş nobeti sürüyor.

Eylem İtalyan dostların katılımıyla büyüyor. Sık sık ‘Katil Erdoğan irademizi teslim alamazsın’ sloganı atan Kürt gençleri Türk Devleti’ni uyardı.

Yapılan konuşmalarda AKP devletinin kanlı ellerini halk iradesinden çekmesi istenirken, özellikle Kürt gençliğinin buna karşı sert direneceği uyarısı yapıldı.

OSLO

Norveç’in başkenti Oslo’da yaşayan Kürtler ve dostları da Norveç Parlamentosu önünde HDP’ye yapılan saldırı ve tutuklamaları protesto etti.

Eylemde Norveçli gazeteci yazar Erling Folkvord, Kürdistan’la Dayanışma Grubu adına Seher Aydar, Genç Kürtler Grubu adına Andam Aso Aziz ve Demokratik Toplum Merkezi adına Baki Budak birer konuşma yaptılar.

Konuşmalarda eylemselliklerin devam ettirilmesi gerektiği vurgulanırken, kitle tarafından sık sık ‘Katil Erdoğan’, ‘Faşist Erdoğan’ ve ‘Kürdistan’a Özgürlük’ sloganları atıldı.

Bu arada Norveç Dışişleri Bakanlığı, Türkiye büyük elçisini gündemi değerlendirmek amacıyla Norveç’e çağırdı.

TORONTO

Kanada’nın Toronto kentinde dün akşamdan beri ayakta olan Kürtler ve dostlarının eylemleri devam ediyor. Bugün sabah saatlerinden itibaren bir araya gelen Kürdistanlılar, Toronto Türkiye Konsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi.

Eylemde AKP/Saray faşizminin halk iradesine yönelik siyasi darbesine karşı sloganlar atıldı.

HELSİNKİ

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de HDP eş başkanları ve diğer milletvekillerinin rehin alınmasına karşı Türk Konsolosluğu önünde bir protesto gösterisi düzenledi.

Gözaltılarla başlayan darbe operasyonunun duyulması ardından Helsinki Kürt Kültür Derneği’ne akın eden Kürtler ve dostları, tepki amacıyla konsolosluğa kadar yürüdüler.

Eylemde ‘HDP halktır, halk burada’, ‘İrademe dokunma’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Terörist Türkiye, Terörist Erdoğan’, ‘DAİŞ=Erdoğan’ ve ‘Biji Serok Apo’ sloganları atılırken, devrim marşları okundu.

Kürt Kültür Derneği adına yapılan açıklamada, AKP’nin Kürt halkının iradesini asla teslim alamayacağı vurgulanırken, yarından itibaren de iradeye sahip çıkma eylemlerinin devam edeceği duyuruldu.

INNSBRUCK

Avusturya’nın Innsbruck kentinde HDP’ye karşı yürütülen imha politikasını kınamak için bir yürüyüş organize edildi. Tirol Demokratik Güç Birliği’nin organize ettiği yürüyüş saat 17’de başladı.

Saygı duruşu ile başlayayan eylemde yapılan konuşmalardan sonra kitle yürüyüşe geçti.

Eylem sırasında bir grup faşistin kitleyi prokove etmek istemesi nedeniyle kısa bir arbede yaşandı. Polis ve güvenliğin önlemiyle olay büyümeden sona erdi.

Maria Theresse caddesinde başlayan yürüyüş daha sonra Museenstrasse ve Tren Garı önünde geçerek tekrar başlangıç noktasına ulaştı. Yürüyüşe Avusturya Komünist Gençliği ve Avusturya Sosyalist Gençliği olmak üzere birçok Kürt dostu grup da destek verdi.