Avrupa Sosyalist Partisi’nden HDP’ye destek

1150

Avrupa Sosyalist Partisi (PES) tarafından Prag’da düzenlenen 3 günlük Başkanlık Konseyi toplantısı dün sona ererken, HDP’li vekiller ve belediye başkanlarının tutuklanmasıyla Kürdistan’daki gelişmeler de gündeme geldi.

 HDP’yle dayanışma amaçlı tasarının kabul edildiği PES toplantısında, HDP’ye destek çağrıları dile getirildi.

HDP ve CHP delegasyonlarının da katıldığı Prag’daki PES Liderler Toplantısı’yla PES Kadın Konseyi toplantısında da Kürt sorunu ana gündem maddelerinden oldu.

HDP adına milletvekilleri Hişyar Özsoy ve Feleknas Uca ile Avrupa temsilcileri Eyyüp Doru ve Fayik Yağızay’ın yer aldığı heyet, birçok toplantıda Kürdistan’da yaşananlara dair konuşmalar yaptı. PES toplantılarında konuşan birçok üye parti yöneticisi de, HDP eşbaşkanlarının tutuklanmasının kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

CHP’NİN KARŞI ÇIKTIĞI TÜRKİYE TASARISI KABUL EDİLDİ

PES Konsey toplantısında HDP’nin desteklediği, ancak CHP heyetinin karşı çıktığı Türkiye’ye ilişkin karar tasarısı da kabul edildi.

Karar tasarısında Türk Devleti’ne tekrar siyasi diyaloğa ve masaya dönme çağrısı yapılırken, HDP milletvekillerine, gazetecilere ve insan hakları aktivistlerine yönelik tutuklamalar kınandı.

Normal şartlarda Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerinin devamından yana olunduğu belirtilen tasarıda, AKP’nin insan hakları ve hukuk devleti ilkelerine uymamasından dolayı Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi gibi kurumlara ‘müzakerelerin geçici olarak durdurulması’ tavsiye edildi.

Konseyde, Fransız Sosyalist Partisi (PS) tarafından okunan ek karar tasarısında ise, HDP eşbaşkanları ve üyelerinin derhal serbest bırakılması talep edildi.

ÖZSOY’DAN HDP’YLE DAYANIŞMA ÇAĞRISI

PES üyesi partilerin liderlerinin katıldığı toplantıya ise, eşbaşkanların tutuklu olması nedeniyle Bingöl milletvekili Hişyar Özsoy katıldı.

Toplantıda konuşan Özsoy, PES üyesi partilerin liderlerine dayanışma çağrısı yaptı. Toplantıda, Almanya, İngiltere, Belçika, İtalya ve İspanya’nın da aralarında olduğu birçok ülkenin sosyal demokrat ve sosyalist partilerinin liderleri konuşmalar yaptı.

PES BAŞKANI: HDP’NİN YANINDA OLACAĞIZ

Burada bir konuşma yapan PES Başkanı ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Başkanı Sergey Stanişev de, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın kendisiyle görüştükten sonra tutuklandığını söyledi. Demirtaş ve Yüksekdağ’ın tutuklanmasının kabul edilemez olduğunun altını çizen Stanişev, “Putin, Erdoğan ve Trump gibilere dünyamızı teslim etmemek gerekir. Kardeş partimiz HDP’nin sürekli yanında olacağımızı beyan ediyoruz” dedi.

PES Başkanı, üye hükümet ve devlet başkanlarının da Türk Devleti’nin baskıcı ve otoriter tavrına karşı çıkması çağrısı yaptı.

PES’in Prag’daki toplantılarında kabul edilen Türkiye’ye ilişkin tasarıya yönelik görüşmeler yapan HDP heyeti, tasarının önümüzdeki hafta yapılacak AB Konseyi’nde kabul edilmesi için çalıştı.