Avrupa Parlamentosu’nda Eutelsat’a tepki

869

Fransız uydu şirketi Eutelsat’ın üç Kürt televizyonunun yayınlarını durdurma kararına ilişkin Avrupa Parlamentosu’nda bir basın toplantısı düzenlendi.

Strasbourg’daki basın toplantısına Fransız parlamenter Marie-Christine Vergiat ev sahipliği yaptı.  Toplantıya Stêrk TV’den Gülistan İke, News Channel’den Ferda Çetin ve Füsun Erdoğan katıldı.

İki televizyonun temsilcileri ve Avrupa parlamenteri Vergiat, Eutelsat’ın Türkiye ile işbirliğine tepki gösterdi.

VERGIAT: EUTELSAT’IN TÜRKİYE İLE EKONOMİK ÇIKARLARI VAR

Marie-Christine Vergiat, kendisi de Fransız olduğu için Eutelsat’ın aldığı karardan kendisini de doğrudan ilgili gördüğünü belirtti.

Vergiat, Eutelsat’ın geçen yıl da Newroz TV ve Med Nuçe’ye yönelik benzer girişimde bulunduğunu hatırlatırken, bu davada Eutelsat’ın mahkum olduğunu söyledi. Vergiat, Eutelsat Avrupa’daki hukuksal bir boşluktan yararlandığına dikkat çektikten sonra, “Eutelsat’ın Türkiye’de büyük ekonomik çıkarları var. Ekonomik çıkarlar, bazı temel ve evrensel değerlerin üzerine çıkıyor” diye tepki gösterdi.

Türkiye’deki baskılara da işaret eden Vergiat, basın özgürlüğünün Türkiye’de hiçbir zaman iyi olmadığını ancak 15 Temmuz darbe teşebbüsünden girişiminden bu yana giderek kötüleştiğini belirtti.

İKE: KÜRT HALKININ SESİNİ KISMA ÇABASIDIR

Sterk TV program koordinatörü Gülistan İke, Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılardan bahsederek konuşmasına başladı.

Eutelsat’ın bir kez daha Türk devletinin talebi ile üç Kürt televizyon kanalının yayınlarını durdurmak istediğini belirten İke, Stêrk TV’nin yayınları hakkında da bilgi verdi.

İke, Eutelsat’ın 14 Nisan’da aldığı karara dikkat çekerek, “Biz bu girişimi Kürt halkının sessini kısma çabası olarak görüyoruz” dedi.

ÇETİN: AVRUPA KONSEYİ VE PARLAMENTOSU BASKI OLUŞTURMALI

New Channel Genel Koordinatörü gazeteci Ferda Çetin, üç Kürt televizyon kanalının lisanslarına ilişkin bilgi verdi. Her üç kanalın lisansının bulunduğu İtalya, İsveç ve Norveç’ten herhangi bir şikayet olmadığını belirten Çetin, “Fakat Eutelsat RTÜK’ün kararına dayanarak bu yayınları kesmek istiyor” dedi.

Çetin, bu kararın bir mahkeme kararına dayanmadığına dikkat çekerken, “Bunun Türkiye’deki Erdoğan yönetiminin acelesiyle, hızıyla ve Türkiye’deki uygulamaları ile doğrudan ilişkisi olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Eutelsat’ın Avrupa basın ve ifade özgürlüğü normlarını bir kenara attığını söyleyen Çetin, Eutelsat’ın tercihin RTÜK’ten yana yaptığı eleştirisinde bulundu.

Çetin, Fransız mahkeme kararına rağmen Eutelsat’ın bu kadar gözü kara bir şekilde yeniden yayınları durdurmaya çalışmasını şöyle değerlendirdi: “Eutelsat’ın Türkiye ile çok kapsamlı, çok derin ticari ilişkilerinden kaynaklanmaktadır.”

Çetin, “Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Fransa’daki basın kurumlarının Eutelsat üzerinde baskı oluşturması ve Kürt televizyonlarını yayınlarının sürmesi için çaba göstermelerini talep ediyoruz” çağrısında bulundu.

ERDOĞAN: SKANDAL VE UTANÇ VERİCİ

News Channel televizyonundan Füsun Erdoğan, Türkiye’de medyaya yönelik baskıları anlatırken, “Edoğan ve AKP Türkiye’deki basını geçtiğimiz 2016’nın sonbaharında bitirdi. Hepsinin kapılarına kilit vurdurdu, mallarına el koydu” dedi.

RTÜK ve Türkiye’nin elini sınırlar ötesine de uzattığını belirten Erdoğan, Newroz TV ve Med Nuçe yayınlarının durdurulmasını hatırlattı. Erdoğan, bunun basın özgürlüğü ve adaleti savunan Fransa açısından da skandal ve utanç verici bir durum olduğunu kaydetti.

Erdoğan basın mensupları ve Avrupa Parlamentosu’na seslenerek “Basın özgürlüğü, düşünce özürlüğü, insan hakları ve özgürlüğünü savunan her kurum ve bireyin bizim sesimize kulak vermesi gerektiğini ve yanımızda olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.