Avrupa Öcalan için sokaklarda

585
ANF Images

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için sokaklarda.

Ağırlaştırılmış tecridi protesto eden Kürdistanlılar, “Öcalan özgür olana dek eylemdeyiz” mesajını verdi.

HILDESHEIM

Almanya’nın Hildesheim kentindeki Kürdistanlılar, Öcalan’a yönelik tecridi gündeme getirmek amacıyla Hildesheim Çarşı’nın en yoğunluk yerinde çadır eylemi başlattı. Eylemde yüzlerce bildiri dağıtıldı ve Öcalan üzerine hazırlanan dosya vatandaşlara sunuldu.

Çadır eyleminde konuşan NAV-DEM Eyalet Sözcüsü Letif Karakaş, eylemlerinin dört gün süreceğini, Öcalan’ın özgürlüğünü istediklerini, AKP-MHP rejimini kınadıklarını belirtti. Öcalan’ın tüm Ortadoğu için önderlik yapabilecek nitelikte olduğuna dikkati çeken Karakaş, “Başkanımıza sahip çıkacağız. Önder Apo özgürlük fikriyle, yeni paradigmasıyla dünyanın bütün halkları için mücadeleye devam ediyor” dedi.

Hildesheim Meclis Eş Başkanı Ali Kocademir ise Öcalan ile Kürt halkının özgürlüğünün eşit olduğunu söyleyerek, Öcalan’ın esir tutulmasının Ortadoğu’nun tüm halklarının da esir tutulması anlamına geldiğini söyledi. Kocademir, radikal eylemlerle Öcalan’ın özgürlüğü için mücadeleyi büyütmeye çağırdı.

Hildesheim Meclis Eş Başkanı Hayat Donma da şöyle dedi: “Bizim başkanımız özgürlüğüne kavuşmazsa, halklar da özgür değildir, Başkanımız 18 yıldır rehin tutulmuş. Ben Türk ve Alman devletine şunu söylemek istiyorum; bütün bayraklarımızı, Başkanımızın fotoğraflarını renk ve sembollerimizi yasakladınız, şunu iyi bilin, Başkanımız kalbimizin içindedir, haydi orayı da yasaklayın!”

Kadın Meryem Komünü Hildesheim Üyesi Çeçi Donma tecridi kınayarak, Öcalan’ın 50 milyon civarındaki Kürt halkının başkanı olduğuna dikkati çekerek, Erdoğan’ı kınadı. DAİŞ ile AKP’nin işbirliğine değinen Donma, bayrak yasağı nedeniyle Alman hükûmetini de kınadı.

Donma, konuşmasını “Eğer Başkan özgürleştirilmezse bize özgürlük yoktur” diye bitirdi.

Son konuşmacı olarak Ayşe Barış da, her gün Öcalan’ın özgürlüğü için ayakta olacaklarını ifade etti.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Öcalan için bilgilendirme standı açıldı.

Kentin birinci bölgesinde, turistlerin de yoğun olduğu Albertina Meydanı’nda açılan stant alanında “Öcalan’a özgürlük” yazılı tişörtler giyildi. Viyana Demokratik Kürt Toplum Merkezi Meclisi üyeleri, ağırlaştırılmış tecride ilişkin bildiriler dağıttı.

Eylemde Almanca “Öcalan’a yönelik izolasyona son“ yazılı pankart da açıldı.

Eylem bir hafta sürecek.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde, Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) öncülüğünde, Öcalan’ın özgürlüğü amacıyla eylemlere başlandı.

Vieux-Port Meydanı’nda bir araya gelen Kürtlere anarşist gruplar da destek verdi.

Tertip Komitesi adına konuşan DKTM Eş Başkanı Fethi Korukcu, “Gün Önderliğimize sahip çıkma zamanıdır; artık Avrupa’da yaşayan Kürtler de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli. Biz her gün alanlarda olacağız ve Önderliğimiz özgür olana dek eylemselliklerimiz sürecek” dedi.

Eylemsellikler kapsamında çadır açılacak ve Cumartesi günü kitlesel yürüyüş de düzenlenecek.