Avrupa Öcalan için sokaklara dökülüyor

1362

Almanya, İngiltere ve Belçika’daki eylemlerde Öcalan’ın fiziki özgürlüğü istendi ve durumuna ilişkin ciddi kaygıların bulunduğuna dikkat çekilerek, derhal İmralı’da görüşme yapılması gerektiği belirtildi.

HILDESHEIM

Almanya’nın Hildesheim kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin (DKTM) organize ettiği bir çadır eylemi düzenlendi. Eylemde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan´ın fiziki özgürlüğünü talep eden bildiriler dağıtılırken, Almanlara Türk hükümetinin DAİŞ çeteleri ile işbirliği anlatıldı ve “Türkiye’ye tatile gitmeyin” mesajı verildi.

Türkiye ve AB arasındaki başta göçmenlik anlaşması olmak üzere çeşitli anlaşmalar da protesto edildi.

Çadır eylemi her cuma günü saat 14.00-19.00 arasında Jakobi Kilisesi’nin önünde yapılacak.

HAMBURG
Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan Kürt gençleri de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için alanlara çıktı. Hamburg Sternschanse’de dün akşam saatlerinde bir araya gelen gençler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan ağır tecride karşı eylem seferberliğinin startını verdiler.
Gençler önce basın metnini okuyup ardından meşaleşer eşliğinde yürüyüş düzenledi.
Kendilerini Apocu Gençlik İnisiyatifi olarak tanımlayan gençler, şu açıklamayı yaptı: “Öcalan özgür olmadığı sürece her dakika, her saniye tüm gücümüzle seferber olacağız.  Bu aşamadan sonra her tür Türk devletin kurum ve kuruluşları, TC devletine ve faşist AKP’ye destek sunan karanlık güçler bizim eylem hedefimizdir. Önder Apo’nun özgürlüğü için üzerimize düşüne tüm görev ve sorumlulukları yerine getireceğiz. Tüm yurtsever, devrimci, sosyalist, sol ve demokrat gençleri seferberlik ruhuyla eyleme çağırıyoruz. Tecrit her alan ve meydanda yüksek sesle protesto edilmeli. Kendine ‘Apocuyum’ diyen herkes Önderliğe karşı bağlılığını ve sorumluluklarını yerine getirmeli. Apoculuk sözle değil, yaşamsallaşan çaba ve pratikle gerçekleştirilir.”

LONDRA

Komalên Ciwan Avrupa’nın çağrısı üzerine İngiltere’nin başkenti Londra’da Apocu gençler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için sokaklara döküldü.

Londra’nın en işlek caddelerinden biri olan Harringey’i trafiğe kapatan gençler, Komalên Ciwan Avrupa’nın bildirisini okuyarak, Öcalan ile bütün iletişimlerin OHAL boyunca yasaklanmasını şiddetle kınadı.

Ellerinde Öcalan’ın posterleriyle, PKK ve KCK bayrakları ile caddeyi işgal eden gençler, tecridi protesto ederek, Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü istedi.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de DKTM’nin organizesiyle SKP ile ortak eylem düzenlendi. Sait Josse Male Gel Derneği civarında toplanan Kürdistanlılar, Öcalan’ın tişörtlerini giyerek yürüyüş yaptı.

Yürüyüş sırasında “Katil Erdoğan”, “Bijî Serok Apo”, “Bijî PKK” sloganları atıldı. AP önündeki Place du Luksemburg’a kadar devam etti ve burada bir konuşma yapılarak, tecridin derhal kaldırılması istendi.

Kitle, Öcalan ile görüşme sağlanana kadar eylemlerin büyütüleceği mesajını verdi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te, Evry Zinar Gençlik Meclisi tarafından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük ağırlaştırılmış tecrit protesto edildi. Saint-Micheal Notre Dame Kilisesi önündeki eylemde, darbe teşebbüsünün ardından Öcalan’a dair kaygıların ciddi düzeyde arttığına dikkat çekildi. Eylemde, Öcalan’ın fiziki özgürlüğü istendi.

İngilizce ve Fransızca sloganların atıldığı eyleme, Fransız sokak sanatçıları da destek oldu. Dağıtılan bildirilerin ardından eylem Kürtçe marşlarla ve sloganlarla sona erdi.