Avrupa merkezlerinde çadır eylemleri

1235

HILDESHEİM

Hildesheim’da şehir merkezinde her gün 14-18 saatleri arasında gerçekleştirilen eylem dün üçüncü günündeydi. Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından gerçekleştirilen eylemde çok sayıda Almanca bildiri dağıtılırken, çadırı ziyaret edenlere Öcalan’ın son durumu ve Kürdistan’daki AKP terörü konusunda bilgi verildi.

MÜNİH

Almanya’nın Münih şehrinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek üzere 8 günlük çadır eylemi başlatıldı. Eylem nedeniyle Meclis eş başkanları Zafer Karagöl ve Taybet Acar bir açıklama yaparak “Önderliğimizin özgürlüğü, bizim özgürlüğümüzdür. Başkan Apo özgürleşene kadar eylemliliklerimize devam edeceğiz. Bu temelde herkesi eylemimize katılmaya, Münih şehir merkezindeki Schürtzenstrasse’de her gün saat 16’dan 19’a kadar kurulacak çadır eyleminde buluşmaya çağırıyoruz” dedi.

Eylemin ilk iki gününde çok sayıda Almanca bildiri dağıtıldı.

VİYANA

Strasbourg’da gerçekleştirilen nöbet eylemine paralel olarak Avusturya’nın başkenti Viyana’da başlatılan çadır eylemine AKP yandaşı faşist çeteler saldırdı.

Stephansplatz’da kurulan çadır eylemine bir grup faşist Türk gelerek ilk başta eylemi provoke etmeye çalıştı. Eylemciler duyarlı olarak faşistlere aldırmadan eylemlerine devam etmesi üzerine amaçlarına ulaşamayacaklarını anlayan faşistlerden ikisi Türk bayrağı ile çadırın içine daldı. Bunun üzerine kendilerine savunan eylemciler saldırganlara müdahale etti.

Çadır eylemi her gün saat 12 den itibaren devam ederken Viyana Demokratik Kürt Toplum Merkezinden AKPlilerin benzeri provokatif eylemlerine karşı dikkatli olunmasını istedi.

Eylem her gün saat 12 ile 20 arası başkent Viyana’nın Stephansplatz meydanında yapılacak.

AMSTERDAM

Hollanda’nın Amsterdam şehrinde de Leidseplein’de çadır eylemi ikinci gününde sürdü. Eylemde Flamanca ve İngilizce bildiriler dağıtıldı ve çadır ziyaretçilerine bilgilendirme yapıldı.

STOCKHOLM

İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşayan Kürdistanlıların dört günden beri sürdürdükleri çadır eylemi, yapılan bir gösteriyle sona erdi.

Medborgarplatsen Meydanı’nda çadırın önünde gerçekleşen gösteride bir konuşma yapan Stockholm Demokratik Kürt Merkezi Eşbaşkanı Cenan Karaer, dört gün süren eylemin başarıyla sonuçlandığını ancak Kürdistan’a yönelik soykırım operasyonlarının durdurulması ve Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğü için sürdürdükleri çalışmaları yoğunlaştıracaklarını söyledi.

“Biji Serok Apo” ve ”Kürdistan’daki katliamları durdurun” sloganlarını atan Kürdistanlılar, çadır eylemi sırasında topladıkları bin civarındaki imzayı İsveç Parlamentosu’na teslim edecekler.

Parlamentoya verilecek mektupta, Türkiye ile yapılan kirli anlaşmaların iptal edilmesi, Türkiye’ye yapılan para, silah ve lojistik yardımların son bulması, Rojava’ya dönüşlerin sağlanması için koridor açılması ve Avrupa Birliği ve İsveç’in sessizliğini bozması ve Türkiye’ye karşı tutum alması isteniyor.

4 gün süren çadır eylemine her gün katılarak imza toplayan Salih Gök, Kuzey Kürdistan’da Türk devletinin Kürtlere yönelik vahşetini İsveçlilere anlattıklarını, halkın orada olanlara olan ilgisinde bir artış olduğunu gözlemlediğini söyledi.

Dört parçadan Kürdistanlıların çadır etkinliğine büyük bir coşkuyla katılmalarının sevindirici olduğunu ifade eden Gök, “Kürdistan kritik bir dönemden geçiyor. Bakur’da Türk devleti halkımıza barbarca saldırıyor. Saldırılara karşı mücadeleyi daha da yükseltmemiz gerekir. Bu yıl, hem Kürt Halkı hem de Önder Apo için zafer ve özgürlük yılı olacak. Buna tüm kalbimle inanıyorum. Başkan Apo’nun derhal serbest bırakılması gerekir. O’nun özgürlüğü sadece Kürt Halkının değil Ortadoğu haklarının özgürlüğüdür” dedi.

Gök, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması için sürdürülen imza kampanyasında tek başına 50 bin imza toplayarak bir ilke imza atmıştı.